کد خبر: ۱۵۸۸۳۳
تاریخ انتشار : ۱۵ خرداد ۱۳۹۱ - ۱۰:۳۶
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: رئیس پژوهشکده مهندسی و فناوری دریایی موسسه ملی اقیانوس‌شناسی از موفقیت این موسسه در پیش بینی موج در 3 حوزه آبی کشور خبر داد و گفت: با استفاده از نرم افزارهای تولید شده امکان پیش بینی موج تا 96 ساعت آینده در کشور فراهم شد. 

دکتر سعید مظاهری در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه انجام هر فعالیتی در دریا نیازمند پیش بینی موج است، افزود: یکی از عوامل ایجاد موج، باد است از این رو برای پیش بینی موج لازم بود که وضعیت باد را پیش بینی می کردیم.

رئیس پژوهشکده مهندسی و فناوری دریایی موسسه ملی اقیانوس شناسی با بیان اینکه برای پیش بینی باد از اطلاعات هواشناسی بین المللی استفاده می شود، اظهار داشت: با استفاده از این داده ها وضعیت باد را در آبهای جنوب کشور با دقت یک دهم در یک دهم (10 کیلومتر در 10 کیلومتر) پیش بینی کنیم.

وی از راه اندازی سایت پیش بینی موج در این موسسه خبر داد و خاطر نشان کرد: بر اساس داده های به دست آمده اقدام به راه اندازی سایت پیش بینی موج کردیم.

مظاهری پیش بینی ارتفا، جهت و پریود موج را از جمله داده های قابل ارائه این سایت نام برد و یادآور شد: با استفاده از نرم افزارهای تولید شده قادر به پیش بینی موج تا 96 ساعت آینده را در حوزه های آبی دریای خزر، خلیج فارس، دریای عمان هستیم.

رئیس پژوهشکده فناوری و مهندسی دریا موسسه ملی اقیانوس شناسی، ایمنی شناورها در حوزه های آبی را از کاربردهای داده های پیش بینی موج ذکر کرد و توضیح داد: کاربران می توانند با استفاده از داده های این سایت از وضعیت دریا تا 96 ساعت آینده مطلع شوند و بر اساس آن زمان مناسب حرکت در حوزه های آبی را تعیین کنند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین