کد خبر: ۱۶۴۳۳۳
تاریخ انتشار : ۲۸ تير ۱۳۹۱ - ۱۷:۱۱
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: سه روز پس از برکناری فرمانده کل ارتش کره شمالی رهبر جوان این کشور، کیم جونگ اون به درجه مارشالی رسید. رهبر کره شمالی که پس از مرگ پدرش در دسامبر سال ۲۰۱۱ به قدرت رسید دست به تصفیه‌های گسترده‌ای زده است. 

حزب کارگر کره شمالی در نشست روز یکشنبه (۲۵ تیر/ ۱۵ ژوئیه) تصمیم به برکناری فرمانده کل ارتش این کشور ری جونگ هو گرفت. خبر این تغییر را که محافل دیپلماتیک غربی "بسیار غیر منتظره" خواندند خبرگزاری رسمی کره شمالی (کی‌سی‌ان‌ای) یک روز بعد اعلام و علت آن را "بیماری" ری جونگ هو عنوان کرد. 

فرمانده سابق ارتش کره‌شمالی یکی از بانفوذترین مقام‌های رژیم کمونیستی به شمار می‌رفت و در سال‌های واپسین زندگی پدر رهبر کنونی همیشه در کنار او قرار داشت. کارشناسان تغییرات اخیر را ناشی از جنگ قدرت میان رهبران کره‌شمالی می‌دانند که با اعطای درجه‌ی مارشالی به کیم جونگ اون وارد مرحله‌ی نهایی شده است. 

خبرگزاری رسمی کره‌شمالی در اطلاعیه‌ای که روز چهارشنبه (۲۸ تیر/ ۱۸ ژوئیه) منتشر شد اعلام کرد، مطابق تصمیمی که توسط نهادهای مختلف حزب حاکم کارگر و دولت اتخاذ شده کیم جونگ اون به عنوان "مارشال جمهوری دموکراتیک حلق کره"، بالاترین درجه نظامی در کشور دست یافته است. 

یک روز پیشتر کمیسیون نظامی حزب کارگر و کمیسیون دفاع ملی کره‌شمالی هیون یونگ جل را، که چهره‌ای چندان شناخته شده نیست، به عنوان جانشین فرمانده ارتش این کشور معرفی کرده بود. کارشناسان کره جنوبی معتقدند با این انتصاب رهبر کره شمالی باید به درجه‌ای ارتقا می‌یافت که بتواند به عنوان فرمانده کل قوا فراتر از دیگر فرماندهان ارتش قرار گیرد. با اعصای درجه مارشالی به کیم جونگ اون این منظور برآورده شده است. 

تحلیلگران مسائل کره شمالی معتقدند تغییرات سه روز گذشته حکایت از برنامه کیم جون اون و معتمدانش برای پاکسازی گسترده در ساختار رهبری کشور دارد. برکناری فرمانده سابق ارتش از تمام پست‌های خود مهمترین نشانه‌ی این تحولات تلقی می‌شود. پس از بر سر کار آمدن رهبر جدید کره‌شمالی که حدود سی سال بیشتر سن ندارد بسیاری از ناظران ری جونگ هو را قدرت واقعی و پشت پرده در این کشور کمونیستی قلمداد می‌کردند. 

کره‌شمالی با یک میلیون و ۲۰۰ هزار سرباز دارای چهارمین ارتش بزرگ جهان است. نظامیان در این کشور، که در فقر شدید و انزوای سیاسی بین‌المللی قرار دارد، از قدرت فراوان و امتیازهای ویژه‌ای برخودارند. از دهه‌ی پایانی قرن بیستم و مطابق یک استراتژی جدید، ارتش نقشی محوری در کره شمالی دارد و بخش بزرگی از بودجه سالانه صرف نظامیان و پروژه‌های نظامی می‌شود. 

به گزارش دویچه‌وله، کیم جونگ اون پس از مرگ پدرش کیم جونگ ایل به عنوان رهبر حزب کارگر و دولت کره‌شمالی انتخاب شد. رهبران کره‌شمالی دو ماه پس از مرگ ایل نیز به او درجه مارشالی داده بودند. کیم ایل سونگ، پدر بزرگ رهبر کنونی و نخستین رهبر کره شمالی پس از مرگش در سال ۱۹۹۴ به عنوان "رئیس جمهور ابدی" کشور تعیین شده است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین