کد خبر: ۱۷۰۹۳۴
تعداد نظرات: ۲۳ نظر
تاریخ انتشار : ۲۱ شهريور ۱۳۹۱ - ۱۱:۳۶
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: زهرا تالانی: اما علی مطهری نماینده مجلس با این موضوع مخالف است و می گوید: حکم یک استاد سکولار در دانشکده مهندسی با دانشکده علوم انسانی متفاوت است.
نماینده مردم تهران همچنین از طرفداران ازدواج موقت و چند همسری است و می گوید:البته در مواردی ازدواج مجدد موفق است که هر سه طرف یعنی مرد، همسر اول و همسر دوم از سطح خوبی از معارف اسلامی برخوردار باشند یعنی آن را راه‌حلی برای یک معضل اجتماعی بدانند و آماده فداکاری باشند.مطهری در کافه خبر به بررسی تفکیک جنسیتی در دانشگاهها و موضوع ازدواج مجدد پرداخت.


چندی پیش وزیر علوم اعلام کرد که اساتید سکولار برای دانشگاه‌های کشور ما مناسب نیستند و اخراج می‌شوند. شما با اخراج این اساتید موافق هستید یا اینکه باید اجازه داد دیدگاههای مخالف در دانشگاه به بیان نظریاتشان بپردازند و آزادی بیان در دانشگاهها داشته باشیم؟
باید دید مقصود ایشان چه بوده است. اگر مقصودشان این بوده که اساتید سکولار به طور مطلق باید اخراج شوند، حرف درستی نیست اما اگر مقصود اساتیدی است که تبلیغ سکولاریسم می‌کنند، دو حالت دارد، یک وقت بدون ارتباط با درس ،تبلیغ سکولاریسم می‌کنند و از درس خود کم می‌گذارند و یک وقت در ارتباط با درس و در حالی که متن مصوب را تدریس می‌کنند نظر شخصی خود را هم بیان می‌کنند و جنبه تبلیغی ندارد بلکه جنبه فکری دارد که دیگران باید به او پاسخ بدهند. در حالت اول باید با آن استاد برخورد شود، اما حالت دوم این گونه نیست. به هرحال مسئله ظریف است و باید توجه داشت که در حوزه‌های مختلف حکم استاد سکولار مختلف است. مثلا حکم یک استاد سکولار در دانشکده مهندسی با دانشکده علوم انسانی متفاوت است. آن طور که من فهمیدم، نظر وزیر هم به همان دسته اول است.


آیا در بخش علوم انسانی این اساتید باید اخراج شوند؟
در بخش علوم انسانی به نظر من استاد باید متن مصوب را تدریس کند و اگر در ضمن تدریس، نظریات خودش را هم بیان کند و نظر شخصی بدهد به طوری که بحث جنبه فکری داشته باشد نه سیاسی، گناهی نیست. فضای علمی دانشگاه را نباید بست. شهید مطهری در آستانه پیروزی انقلاب اعلام کردند که حتی در دانشکده الهیات، استاد معتقد به مارکسیسم باید داشته باشیم و به او اجازه تدریس چند واحد مارکسیسم بدهیم و در مقابل، پاسخ او را بدهیم.


شما اشاره کردید که نباید فضای دانشگاه را بست. در حال حاضر موضوع تفکیک جنسیتی در دانشگاهها مطرح می‌شود. شما این موضوع را قبول دارید؟
منظور من بستن فضا از نظر آزادی بیان بود، اما تفکیک جنسیتی اگر درست و در جای خود انجام شود امر مثبتی است و در درجه اول به معنی تأسیس دانشگاههای دخترانه است. متأسفانه ما هنوز دانشگاه دخترانه به اندازه کافی نداریم و مهمترین دانشگاه ما همان دانشگاه الزهرا است که قبل از انقلاب تأسیس شد و به نام دانشگاه فرح بود. یعنی بعد از انقلاب تلاش جدی در این راه نشد و کارنامه رژیم شاه در این موضوع بهتر از ماست. امروز در آمریکا هم از دانشگاه‌های دخترانه استقبال شده است. بسیاری از خانواده‌ها مایلند که دخترشان در دانشگاه دخترانه تحصیل کند. اما در دانشگاههای فعلی که از ابتدا به شکل مختلط تأسیس شده‌اند، دو حالت دارد. گاهی فضای دانشگاه اجازه این تفکیک را می‌دهد و عسر و حرجی پدید نمی‌آید. در این صورت بهتر است که این کار انجام شود و گاهی فضا اجازه نمی‌دهد، در این صورت اگر دختر و پسر ساده به دانشگاه بیایند و پوشش اسلامی را رعایت کنند و موجبات تحریک جنسی را فراهم نکنند مشکلی نخواهد بود گرچه در بیشتر موارد عملا این گونه نیست و معمولا اختلاط زن و مرد منجر به رقابت بین آنها می‌شود و مفاسدی در پی دارد.
یادم هست 15 سال پیش با یک عده جوان دختر و پسر انگلیسی که تازه مسلمان شده‌بودند در کتابخانه پدر، یک ساعتی درباره مسائل مختلف صحبت کردیم به طوری که از نزدیک دور مرا گرفته بودند. بعد که رفتند با خودم فکر کردم که چطور این نشست این قدر برایم عادی بود و معذب نبودم، فهمیدم علتش این بود که خیلی ساده بودند و آرایش نداشتند.


سال گذشته وقتی در لایحه حمایت از خانواده بحث چند همسری و ازدواج مجدد مطرح شد شما از موافقان طرح بودید، اما مخالفتها سبب شد که این ماده از لایحه حذف شود. چرا شما موافق چندهمسری و ازدواج موقت هستید؟
من در این لایحه از ضابطه‌مند شدن تعدد زوجات که حکم اسلام است دفاع کردم. معمولا در اکثر جوامع، تعداد زنان آماده ازدواج از مردان آماده ازدواج بیشتر است به خاطر مرگ و میر بیشتر مردان و مقاوم بودن زن در برابر بیماری‌ها، و در نتیجه تعدادی از زنان بدون شوهر باقی می‌مانند و طبیعی است که مشکلاتی برای جامعه به وجود می‌آورند. راهی که اسلام برای حل این معضل اجتماعی پیش‌بینی کرده تعدد زوجات است تا برخی مردان با داشتن شرایطی یعنی توان جسمی، روحی و مالی و نیز بیم نداشتن از عدم رعایت عدالت، بتوانند همسر دیگر اختیار کنند. در این زمینه راه‌حل غرب روابط آزاد است و یا این که افرادی مثل راسل گفته‌اند دولت تأمین مالی این زنان را به عهده بگیرد. اما اسلام همه نیازهای روحی و جسمی و مادی را در نظر دارد و چون زن علاوه بر نیاز مادی نیاز به یک همدم و حامی دارد راه حل چندهمسری را ارائه کرده است که اگر این حکم را رد کنیم به معنی رضایت به رواج فحشا خواهد بود.
مهم این است که مرد شرایطش را یعنی توانایی مالی، جسمی و روحی و توانایی رعایت عدالت را داشته باشد. مرد کم حوصله یا ضعیف از نظر اجرای عدالت نباید این کار را انجام دهد. البته عدالت به این معنا نیست که هردو همسر را یکسان دوست داشته باشد چون به اختیار او نیست، بلکه در رفتار باید عادل باشد که این در عمل کمتر اتفاق می‌افتد و مردانی که ازدواج دوم می‌کنند معمولا همسر اول را فراموش می‌کنند و قانون درست اجرا نمی‌شود. مردان هوسران دنبال ازدواج مجدد نمی‌روند چون تعهد می‌آورد. از آنجا که گاهی این حکم توسط مردانی اجرا شده که شرایط آن را نداشته‌اند و این امر مشکلاتی به وجود آورده، تا این موضوع مطرح می‌شود سریع می‌گویند حقوق زن ضایع می‌شود در حالی که شهید مطهری در کتاب نظام حقوق زن در اسلام می‌گویند تعدد زوجات از حقوق زن است نه مرد. اسلام با این شیوه از حقوق زنان بی‌شوهر دفاع کرده است.
معمولا زنان بیوه موافق این حکم هستند و زنان شوهردار مخالف، و این درست نیست. ما باید قانونی برای اداره جهان داشته باشیم و حکمی بدهیم که بتوانیم دنیا را اداره کنیم، نه این که بگوییم من خوشم می‌آید یا نه. البته در مواردی ازدواج مجدد موفق است که هر سه طرف یعنی مرد، همسر اول و همسر دوم از سطح خوبی از معارف اسلامی برخوردار باشند یعنی آن را راه‌حلی برای یک معضل اجتماعی بدانند و آماده فداکاری باشند. در غرب راسل گفته دولت سرپرستی این زنان را به عهده بگیرد اما مشکل روحی و روانی آنها با این شیوه حل نمی‌شود.


بنابراین طبق حکم اسلام، ازدواج دائم اولویت دارد اما آنجا که امکان ازدواج دائم نیست می‌توان ازدواج موقت کرد؟
بله، در شرایط اضطراری. یعنی کسی در شرایطی باشد که به گناه می‌افتد و دچار فشار روحی و روانی می‌شود. اگر امکان ازدواج دائم نیست، موقت. مثلا کسی که در اروپا مدتها بدون همسر زندگی می‌کند و امکان ازدواج دائم هم برای او نیست، اسلام نگفته به خودت فشار بیاور، بلکه راه حل ازدواج موقت را پیش پای او گذاشته است. راسل هم با نام ازدواج آزمایشی در غرب شبیه این را مطرح کرد و مورد تمجید روشنفکران قرار گرفت اما وقتی اسلام همان را می‌گوید، مخالفت می‌شود. در واقع اسلام با این احکام خواسته ذهن انسان از مسائل جنسی خارج شود یعنی غریزه ارضاء شود و شخص در کارهای علمی و غیره متمرکز شود.
به نظر من اگر بین برخی دختر و پسرها دوستی‌هایی هست و پدر و مادر آنها هم اطلاع دارند، ضروری است آن را در قالب ازدواج موقت قرار دهند و اگر لازم است، ثبت کنند تا ارتباطات به صورت گناه نباشد. متأسفانه برخی خانواده‌ها ارتباط نامشروع را بر ازدواج موقت ترجیح می‌دهند. یعنی اگر یک مردی معشوقه‌هایی داشته باشد اشکالی ندارد اما اگر چند همسر داشته یا ازدواج موقت کرده باشد همه او را نکوهش می‌کنند. این نگاه که تحت تأثیر فرهنگ غربی است باید تغییر یابد چون این مواردی که من مطرح کردم حکم اسلام است. البته روشن است که طبیعی‌ترین شکل ازدواج تک‌همسری است و تعدد زوجات و ازدواج موقت برای شرایط خاص، افراد خاص و برای حل یک معضل اجتماعی و حفظ نهاد خانواده تشریع شده است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۲۳
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۱
0
0
مهم نیست نظر شما و ما و دیگران و شهید بهشت چیست، آن چه مهم است نظر برادران دانشجوست... همین و بس
در اقتصاد را که بستند، انشاالله تا پایان دوره ی ریاست جمهوری در دانشگاه ها را هم خواهند بست.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۱
0
0
اگه مردا دوست دارن زهر به خوردشون بدیم برن زن دوم بگیرن
دیگه از این به بعد رو خدا به خیر کنه
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۱
0
2
...معمولا در اکثر جوامع، تعداد زنان آماده ازدواج از مردان آماده ازدواج بیشتر است به خاطر مرگ و میر بیشتر مردان و مقاوم بودن زن در برابر بیماری‌...:بر گرفته از متن

سؤال: اگر روزی روزگاری تعداد مرد ها بیشتر شد چطور؟
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۱
1
0
احسنت بر تو ای انسان آزاده.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۱
0
1
سلام ، در قرآن بزرگ ، خداوند در 3 مورد ، هشدار داده است که ، مال ، شهوت و فرزند می باشد و میگویند که ، ازدواج موقت با سفارش معصومین (ع) است ، بدانند که هر 12 امام عزیز ما گفته اند که بعد از ما ، احادیث جعلی زیاد ی ، از زبان ما گفته می شود ، لذا ما پیرو قرآنیم و در هر موردی ، روایتی شنیدید ، آن را با قرآن مطابقت دهید و صحت آن را ، مطمئن شوید .
از قدیم هم گفته اند ، معنی قرآن ، ز قرآن پرس و بس .
و صیغه در قرآن ، ذکر نشده و چنانچه سنی ها هم ، مسئله ای به نام صیغه ندارند و جزو احادیث من دربیاری است .
خواهش میکنم ، نظرم را که نظر یک شهروند عادی است ،
چاپ نمایید . ضمن اینکه در قرآن بزرگ ، پروردگارمان ، راجع به
مال ، شهوت و فرزند ، هشدار داده است ، که شیطان در اینها
وسوسه می کند . لذا می بینیم که خانواده های خیلی سالم
و خوبی ، که مشکلی نداشتند ، با هوسبازی بعضی از
آقایان و با سوءاستفاده از این صیغه ، خانواده به فنا رفته است وچندین خانواده دیگر را هم ، قربانی شهوت خود می کنند ،
لذا برای محکم کردن بنیان خانواده ، این قوانین را توصیه نکنید و حتی ، زن بیشتر از یکی هم ، فلسفه جداگانه دارد ، که در همان سوره ، خداوند فرموده که نمی توانید ، عدالت را برقرار
کنید .
لذا جامعه ای هستیم که با این همه مشکلات ، هرکسی ،
بتواند ، به دور از شهوات حیوانی ، خانواده خود را محفوظ نگه
دارد . و در صورت توان مالی زیاد ، این شهوت را کنترل کرده و
در هر فامیلی ، جوانان بیکار و مجرد زیاد هستند ، لذا ثواب
کرده و به جای اینکه ، خودش ، حظ وافر ببرد ، با یاد خداوند ،
کار خیری انجام داده و جوانی را با کار و یک زندگی شرافتمندانه ، همیاری کند ، تا اینقدر شاهد اعدامهای
کرکس و عقاب سیاه و روباه مکار ، به جرم تجاوز ، شاهد نباشیم . و فراموش نکنیم که ایمان به خداوند و انجام اعمال
خیر (عملوالصالحات ) ازبزرگترین اهداف انسان ، برای رضایت
پروردگارمان می باشد . انشاءالله .
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۱
1
0
شهوت مثل اب شورهست که شخص تشنه رو تشنه تر میکنه و کم کردن اون ربطی به صیغه کردن وازدواج مجدد نداره باید کنترل بشه
عوض این تصمیم هاکه راه رو باز بذبرن باید برنامه ها و تدبیرهایی به کار بگیرن که کم کم ایمان و دین جامعه قوی تر بشه وشرایطو محیط گناه کم بشه
با این تصمیمی که بعضی نماینده ها میگیرن نه تنها شهوت وحرام کنترل نمیشه هیچ دیگه هیچ خانواده ای تشکیل نمیشه چون اینجوری زن ها عوض اینکه بشینن بچه داری وشوهر داری کنن خودشون میشن یه مورد ازدواج موقت...
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۱
1
0
احسنت بر تو ای انسان.
احسنت بر تو ای انسان آزاده.
احسنت بر تو ای انسان آزاده عشق منی.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۱
0
0
چقدر بی کیفیت شده این مصاحبه ها ... اقای مطهری به نظرم همون پیگیر مسائل سیاسی باشید بهتره این دست مسائل که از صدر اسلام به صورت انتخابی در این دولت در حال اجراست اصلا زمینه بحث نداره ...
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۱
0
0
یه عده هستند که نمی تونند ازدواج دایم داشته باشند.بیمار هستند .کسانی هم شرایط ازدواج دایم رو ندارند.اما!آدم که هستن.ازدواج موقت راه حل برا ی اوناست.این مورد هم مثل خیلی از موارد دیگه ازش سو استفاده می شه.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۱
0
1
بابا دانشگاه ما به خاطر همین طرح تفکیک بیچارمون کرده اصلا هیچ حق انتخابی نداریم برا درسا و استادامون آخه این چه وضعشه؟ من از ترم اول میخواستم به یه درس تخصصی که رسیدم با یه استاد خوب کشورمون که خیلیا میشناسنش درس بردارم اما این ترم درکمال ناباوری دیدم باید با یه استاد خانم درس بردارم که هیشکی نمیشناسدش!!!! این بی انصافیه در حق ما که میخوایم خودمون استادا و روزای کلاسامونو انتخاب کنیم لطفا درک کنید
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۱
0
0
در تمام جهان بهترين دانشگاه ها تفكيك جنسيتي هستند براي اينكه ميخواهند ذهن دانشجويان آزاد باشد و به سمت شهوت نرود. بيشتر اختراعات و كشفيات علمي هم در آزمايشگاه ها و شركت هايي ميشود كه تفكيك جنسي هستند و محققين مرد يا زن فقط در آنها كار ميكند. اميد است كه ما هم بتوانيم هرچه سريعتر اينكار را در دانشگاه ها و مراكز تحقيقي خودمان اجرا كنيم.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۱:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۱
0
0
ابتدا باید این نکته توجه کنید که ایا بانوان محترم حقوق شوهران بیچاره خود را رعایت می کنند یا ؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۱:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۱
0
0
با سلام خدمت دوستان آفتاب نیوز و همه آفتابی ها
دوستان عزیزم
در سوره نور در اون آیه شریفه ای که می فرمایند مجردان خود را مزدوج کنید و
اگر
نمی توانند ازدواج کنند عفت پیشه کنند
خوب
اگه صیغه حکم قرآنی است قرآن می گفت اونهایی که نمی تونند ازدواج کنند برن صیغه کنند.
و دلیل دوم این که
قرآن گفته که مردها 4 زن دائم می تونند بگیرن
در صورتی که اگه صیغه حلال باشه
می تونن 4000 تا یا بیشتر صیغه 99 ساله داشته باشن
خوب حالا خودتان قضاوت کنین
آیا این کار شهوترانی هستش یا دستور قرآن
از آفتاب نیوز که به شعور خواننده هاش همیشه احترام گذاشته خواهش می کنم این کامنت رو بگذاره
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۰:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۲
0
0
تعدد زوجات بدترین ضربه ای است که یک مرد می تواند به خانواده خود بزند من این درد را در خانواده ام تجربه کرده ام حالا حکم هر که می خواهد باش این کار عین نادانی است.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۷:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۲
0
0
دانشگاه محل تحقیق وپزوهش در علوم مختلف می باشد ومحل تضارب آراءوبا دبستان ودبیرستان تفاوت دارد ومتن مصوب برای شکافتن علوم معنا ندارد والا لازم نبود وزارت خانه دیگری با امکانات وتشکیلات دیگری وهزینه های گزاف
راه اندازی شود وهمان آموزش وپرورش کافی بود
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۲
0
0
درود بر این آقا که نظاراتش مطابق اسلام ناب محمدی و شیعه واقعی علویست.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۲
0
0
خیلی جالبه ، چون مشکل مالی جوونارو نمیتونید حل کنید که برن زن بگیرن توصیه میکنید که برن صیغه کنن ، پس تکلیف دخترای دم بخت چی میشه ؟ حتما توصیه میکنید اونها هم برن صیغه موقت کنن ... اینطوری که سنگ رو سنگ بند نمیشه . هوس بازی ، تمایل نداشتن به تشکیل خانواده و از همه مهمتر کم شدن زاد و ولد . مگه خودتون نمیگین باید روی افزایش جمعیت کار بشه ؟ اینجوری میخواین برنامه ریزی کنید . خدا آخر عاقبت همه مارو به خیر کنه با این اندیشمندان بزرگوارمون که همیشه فکر نکرده حرف میزنن
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۳
0
0
درود بر شما
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۱:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۴
0
0
آقا یا خانم محترمی که فرمودید در تمام جهان بهترين دانشگاه ها تفكيك جنسيتي هستند خوشحال میشم که قبل از اظهار نظر کردن یه نگاهی به لیست 100 دانشگاه برتر جهان بزنید ببینید کدومش تفکیک جنسیتی دارد.جهنم ضرر 2 تا دانشگاه ک توی ذهنتون هس رو بیان کنید خوشحال میشم اطلاعاتم بیشتر بشه
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۴
0
0
نظرآقای مطهری دقیق و تقریبا نظر اسلام است اگر همه همکاری نمایندواین امربه فرهنگ تبدیل شود مسلما فساد از جامع برچیده خواهد شد و بخش عمده از پرونده ها قضا بسته خواهد شد که امروز بخاط این مشکلاتی که اسلام برایش راه درست داده ولی مخالفین موجب جلوگیری از اجرای آن میشوند باید این امر به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۱:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۵
0
0
آقای مطهری لطفا در مسائل فقهی نظر ندهید شما که مجتهد نیستید !
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۷
0
0
پاینده باد شهید مطهری
عقایدش وافکارش،رهنمودها و موعظه هایش
و فرزندش که به حق مطهری است....
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۷
0
0
توروخدا شما هندونه زیر بغلش نذارین اونم به خاطرچی ؟ این عقاید...
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین