کد خبر: ۱۷۲۴۸۰
تاریخ انتشار : ۰۳ مهر ۱۳۹۱ - ۱۲:۵۰
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: معاون ارزي بانك مركزي از اعلام نرخ ارز براي وارد‌كنندگان در مركز مبادله دارندگان و متقاضيان ارز خودداري كرد.

مينو كياني راد در پاسخ به سوال ايسنا مبني بر اين‌كه نرخ اوليه براي متقاضيان براي امروز چقدر است؟ گفت: نمي‌توانم اين عدد را اعلام كنم.

وي گفت: متقاضيان ارز با مراجعه به صورت روزانه مي‌توانند آن را دريافت كنند، اما اعلام نرخ از طرف ما ممكن است دوباره چالش‌هايي در بازار ايجاد كند.

او خاطرنشان كرد: نرخ دلار در بازار آزاد بر اساس برآورد مسوولان مركز مبادله دارندگان و متقاضيان ارز 2470 تومان برآورد شده است.

به گفته يكي از مسوولان بانكي حاضر در مركز، قرار است امروز ارز با دو درصد زير قيمت بازار در اختيار متقاضيان قرار گيرد.

كياني راد اين اظهارات را پيش از راه‌اندازي مركز مبادله دارندگان و متقاضيان ارز مطرح كرد.

مركز مبادله دارندگان و متقاضيان ارز هم‌اكنون در حال فعاليت است. براين اساس در طبقه هم‌كف اين ساختمان مركز ثبت سفارش كالا قرار گرفته و به همين دليل دسترسي اين مركز براي وارد‌كنندگان آسان است. در طبقه اول ساختمان مركز ثبت سفارش كالا، مركز مبادله‌ دارندگان و متقضايان ارز قرار گرفته است. در لحظه مخابره خبر نمايندگان بانك‌هاي عامل در اين مركز حضور يافته‌اند و تعدادي از متقاضيان ارز نيز به اين مركز مراجعه كرده‌اند.

در اين بازار هر نوع فعاليت ارزي به وسيله سامانه‌هاي بانك مركزي از جمله ساعت (سامانه الكترونيكي عرضه و تقاضا)، سامانه سنا و پورتال ارزي ثبت مي‌شود. در واقع اين طرح تمام اطلاعات مربوط به نقل و انتقال ارزي را ثبت مي‌كند.

طبق مصوبه‌ كارگروه، نرخ ارز در اين طرح با قيمت دو درصد پايين‌تر از بازار براي تشويق وارد‌كنندگان و جلوگيري از رانت و سفته‌بازي در اين بازار خريد و فروش مي‌شود.

در اين طرح سفارش وارد‌كنندگان پس از اقدام به ثبت سفارش كالا، در كارگروهي مورد بررسي قرار گرفته و وزارت صنعت، معدن و تجارت بر اساس اولويت‌هاي كالايي آنها را براي دريافت ارز به بانك‌هاي عامل هدايت مي‌كند.

پس از اين‌كه خريدار درخواست ارزي خود را ارائه كرد، بانك عامل معادل ريالي آن را از خريدار دريافت كرده و پس از كسر معادل ارزي آن از حساب‌ شركت نفت و يا صندوق توسعه‌ ملي ارز درخواست شده برداشت شده و معادل ارزي درخواست شده از سوي خريدار را به حساب بانك خارجي كارگزار او واريز مي‌كند.

به گزارش ایسنا،در اين طرح نرخ مرجع براي كالاهاي با اولويت 1 و 2 عرضه مي‌شود و براي اولويت‌هاي 3 تا 5 نيز قيمت با نرخ دو درصد پايينتر از بازار عرضه خواهد شد. اولويت‌هاي شش تا 10 نيز از طريق همين بازار مي‌توانند در آينده نزديك به تامين ارز مورد نياز خود اقدام كنند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین