کد خبر: ۲۰۷۲۰۴
تاریخ انتشار : ۰۲ شهريور ۱۳۹۲ - ۱۶:۴۰
نثاري همچنين در خصوص مشكلاتي كه فعالان اقتصادي در ساختمان سازي با آن دست و پنجه نرم مي كنند گفت: امروز در عرصه فعالیت های ساختمانی یکی از بزرگترین مشکلات ما عدم آگاهی ساختمان سازان از فعالیت شرکت های سازنده بلوك هاي سبک در عرصه ساختمان است.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: عايق حرارت و سرما بودن، كاهش دادن 18 درصدي وزن ساختمان، حذف گچ و خاك نباتي در ساخت و ساز، كم كردن ضخامت ديوار نسبت به ديوارهاي عريض سنتي ، از جمله مهم ترين ويژگي هاي استفاده از بلوک سبك در ساختمان سازي نوين است.

  شركت بناي سبك از سال 1353 با نام تجاری هبلکس بنيان گذاري شد. در سال 53 واقف كارخانه را بنيان گذاري كرده و از سال 63 اقدام به توليد اين محصولات سبك ساختمان سازي مي كند.اين كارخانه با ظرفیت 300 مترمکعب در دو شیفت کاری شروع به تولید رسمی می‌کند. با توجه به اینکه این کارخانه اولین کارخانه در زمینه تولید بلوک ‌های سیمانی است و همچنین به علت عدم توجه مسئولان، چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد . در حال حاضر کارخانجات شرکت بنای سبک قدس رضوی در دو خط تولیدی در حال فعالیت است که خط دوم تولیدی آن حدود 5/1 سال است که به بهره‌برداری رسیده و ظرفیت تولید را تا هزار مترمکعب افزایش داده است. علاوه بر این، از سال 1388 فعاليت تحقيقاتي بناي سبك آغاز شده كه از بهمن 91 توليد تجاري در اين زمينه شروع شد. شرکت بنای سبک، مواد اولیه‌ تولید بلوک را که تا آن زمان از خارج وارد می‌شد، با کمک پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف تولید مي كند. این ماده که همان پودر آلومینیوم است، هنوز هم از طرف بسیاری شرکت‌های صنعتی‌ساز در رابطه با تولید بلوک سبک مورد توجه است. با توجه به اهميت اين ماده در صنايع نظامي ايران در ليست تحريم پودر آلومينيوم قرار گرفته است. این خط تولید که توانایی تولید روزانه 600 کیلوگرم خمیر آلومینیوم را دارد، در دهه فجر سال گذشته افتتاح و فعال شده است که بخشی از مازاد تولید آن به بازارعرضه مي شود.

محمدمهدی نثاری مدیرعامل شركت کارخانجات بنای سبک آستان قدس رضوی که فعالیت در معاونت شهرداری منطقه و مدیریت شرکت های تولیدی - صنعتی، خدماتی - فرهنگی و مهندسی  در بخش های مختلف صنعتی ، فولاد و آموزشی کشور را در سابقه کاری خود دارد،
در گفتگو با خبرنگار دنیای اقتصاد درخصوص فعالیت این شرکت گفت: من با داشتن 30 سال سابقه در بخش های مختلف مدیریت کشور، یک سال است که افتخار همکاری با مجموعه آستان قدس رضوی را داشته ام.

وي با بیان اینکه 100 درصد سهام کارخانجات بنای سبک توسط مرحوم بجستانی مقدم که واقف مجموعه بوده است به آستان قدس رضوی واگذار شده ، در خصوص این كارخانجات تصريح كرد: است. تجهیزات این کارخانه اوایل انقلاب وارد کشور شد ولی به صورت رسمی فعالیت شركت از سال 63 آغاز شده است. در وهله اول استفاده از مصالح نوین در صنعت ساختمان سازي از مباحث مورد توجه ما است. گذشته از محاسن متعددی که اين طرح دارد، متاسفانه اطلاع رسانی درستی انجام نگرفته و مهندسین در ساخت و ساز به این مسئله کمتر توجه کرده اند. محصولات بنای سبک علاوه برسبز بودن و سازگاری با محیط زیست ،  ویژگی های خاصی دارد که قابل تامل است.

وي با اشاره به وجه تمايز بلوك هاي سبك ساختمان با ديگر مصالح ساختماني سنتي گفت: طبق آمار و ارقام، سالانه حجم زیادی خاک بالغ بر چهار هزار میلیارد تومان در فرآيند توليدي مصالح ساختمانی سنتي مثل آجر و سفال مورد استفاده قرار مي گيرد. خاک نباتي در كشاورزي از اهمیت بسيار بالایی برخوردار بوده و سرمایه ارزشمندی است که باید با نگاه سرمایه ای در جهت صیانت از آن برآییم. علاوه براین ، با توجه به شرایط بحرانی زیست محیطی در دنیای امروز بايد با شيوه اي حركت كنيم كه صنعتي سازي و استفاده از مصالح نوين مدنظر قرار بگيرد.

مهندس مهدي نثاري ادامه داد : تاكنون سازمان های متعددی مانند سازمان نظام مهندسی ساختمان كشور و انبوه سازان در هشت سال گذشته نگاهی متفاوت به ساختمان سازي داشته و به مزایای استفاده از بلوك هاي سبک توجه ویژه ای داشته اند. محصول سنتی ساختمان از کیفیت لازم برخوردار نیست، شكننده است و الزامات سازمان های ذی صلاح در این ارتباط برای مصالح نوین در ساختمان سازي مي تواند بسيار موثرواقع گردد.

مديرعامل شركت بناي سبك آستان قدس رضوي با اشاره به گران بودن انرژي در سراسردنيا و بهره گيري از بلوك هاي سبك در ساختمان سازي تصريح كرد: با توجه به گران بودن انرژی در ایران و تمام کشورهای دنیا حفظ انرژی با استفاده از مصالح سنتی تا به امروز ناموفق بوده است، چرا که در مصالح سنتی عایقی برای حفظ انرژی داخل ساختمان وجود ندارد. به اعتقاد وی، مسئولان سازمان های ذی صلاح بايد رسالت خود بدانند كه استفاده از مصالح نوين در جهت جلوگيري از هدر رفت انرژي گران قيمت و حفظ آن را در دستورالعمل ها و بخشنامه ها الزام آور کنند.

وي در خصوص مواد تشكيل دهنده اين مصالح اضافه كرد: مواد اولیه محصولات ما ترکیبی از سیلیس، آهک و سیمان است که برای ساختمان سازی مناسب و مفید است. سیلیس مورد نياز ما از پسماند كارخانجات توليد شيشه به دست مي آيد. کارخانجات تولید شیشه موظفند محصول را با شرایط خاصي از محیط زیست دور کنند. همچنين آهک مورد استفاده ما كمتر در ساختمان سازي استفاده مي شود. اين محصولات در فرآیند تولید کارخانه به بهترین شکل ممکن فرآوری شده و به بلوكهای سیمانی سبک اتوکلاو شده  که به AAC  معروف است تبديل مي شود. برای این محصول می توان مزایای مختلفی را برشمرد.

وی ادامه داد: مهم ترین مزيت این محصول ، سبک بودن در مقايسه با آجر و سفال و بلوک های بتنی دیگر است. در واقع محصول ما یک سوم وزن بلوک و یک چهارم وزن آجر را داشته و بین 15 تا 18 درصد بار ساختمان را کاهش می دهد. این مسئله در محاسبات تاثیرگذار شده و هزينه مصرف مواد گران قیمت فولادی را پایین می آورد. از دیگر محاسن این بلوک های سبک، کاهش ملات مصرفی به میزان 18 درصد است. سرعت بالای اجرا و عايق تقريبا از 100 درصد سرما و گرما از مهم ترين مزاياي اين محصول است. براي مثال اگر تیم اجرایی با آجر در روز 20 متر مربع دیوارچینی کنند با این محصول می توانند به راحتي روزانه 45 متر مربع دیوارچینی کنند. در کنار وزن سبک، کاهش ملات مصرفی و سرعت پیشروی کار ، حذف اندود گچ و خاک به ميزان صددرصدي ويژگي اين محصول است. علاوه براین، به دلیل سطح صیقلی و نداشتن برآمدگی، نیازی به گچ و خاک اضافی ندارد  و فقط با یک لایه نازک گچ می توانیم به سطوح صاف در درون ساختمان دلخواه برسیم. همینطور اندود سیمان در دو قسمت پشت و استفاده از مصالح با عرض كمتر براي استفاده مفيد از فضاهاي داخلي از موفقيت هاي بزرگ ماست. یعنی اجرای یک دیوار با عرض 10 سانتی متر با مصالح ما از لحاط انتقال حرارت، صدا و سایر آلاینده ها با یک دیوار 50 سانتی آجري برابر می کند و مي توان از فضاي داخلي استفاده بهتري نمود.

نثاری با اشاره به عايق حرارت بودن محصولات بناي سبك اظهار داشت: یکی از مهم ترین حسن های محصولات ما، عایق بودن در مقابل حرارت است. ضریب انتقال حرارت در این محصول 17 صدم و نزدیک به صفر است. در آزمایشهای مختلف انتقال حرارت، سرما و صوت در این محصول به صفر نزدیک شده است و در کل کشور تنها 7 شرکت در اين زمينه فعال مي باشند. 90 درصد این شرکت ها به تازگي به بهره برداري در اين زمينه رسيده اند و ما به عنوان مبدع این محصولات اولین شرکتی بودیم که در این زمینه فعالیت خود را آغاز كرديم .

به گفته وی به دلیل استفاده از آهك و سیلیس، این محصول از ورود حشرات هم جلوگیری می کند و با توجه به اینکه در سایز های مختلف متناسب با طراحي هاي مختلف تولید می شود، توانسته به تدریج جای خود را بین محصولات مشابه باز کند. البته كارمان هنوز جا براي گسترش بيشتر دارد.
نثاري همچنين در خصوص مشكلاتي كه فعالان اقتصادي در ساختمان سازي با آن دست و پنجه نرم مي كنند گفت: امروز در عرصه فعالیت های ساختمانی یکی از بزرگترین مشکلات ما عدم آگاهی ساختمان سازان از فعالیت شرکت های سازنده بلوك هاي سبک در عرصه ساختمان است. عدم توجه کافی و صدور بخشنامه های الزام آور مانند بخشنامه های نظام مهندسی نیز یکی دیگر از مشکلاتمان در این عرصه است. با توجه به اینکه قیمت اوليه محاسبه شده در این مصالح حدود 20 تا 30 درصد گران تر است، سازندگان با تصور خود براي كاهش هزينه ها به مصالح سنتی روی می آورند در حالی که مطلع نيستند كه با این روش هزینه های ساخت در بخش های دیگر کاهش چشمگیری پیدا می کند. چرا که ساختمان با مصالح سبک تر، کمتر و مقاومت بالاتری ساخته می شود. در صورت استفاده از این مصالح هزینه های گچ و خاک، هزینه عایق کردن و... کاهش پیدا می کند. صرفه جويي در دستمزد و هزينه گچ و خاك از ديگر مواردي است كه در نهایت به اين نتيجه مي رسيم که استفاده از بلوک های AAC  برای ساختمان مقرون به صرف تر است.

وي با اشاره به كاهش هزينه هاي تاسيساتي خاطرنشان كرد: این محصول علاوه بر کمک به محیط زیست، هزینه های تاسیساتی را به صورت چشمگیری کاهش می دهد و ما این پتانسیل را داریم که محصولمان را روزانه بالغ بر 1000 متر مکعب در مناطق مخلف توزیع کنیم. در کنار توزیع بلوك هاي سبک، محصولات فرعی را هم در دستور کارمان قرار دادیم. تصطيح سطوح در کف، طبقات و سقف ساختمان هزینه های بالایی دارد و استفاده از مصالح نامناسب می تواند عامل اصلی نفوذ گرما و سرما به داخل ساختمان باشد. ما همچنين تولید پوکه صنعتی را برای عایق كردن و نفوذ ناپذیر نمودن محصولاتمان شروع كرده ايم. استفاده از پوکه صنعتي در پشت بام ها و کف ساختمان ها کاربرد دارد و وزن را كاهش مي دهد. علاوه بر این خمیر آلومینیوم كه ما تنها توليد كننده آن در كشور هستيم و قبل از اين همانطور كه توضيح داده شد از بهمن‌ماه سال گذشته توليدآن در كشور آغاز شد.

مديرعامل شركت بناي سبك ادامه داد: علاوه بر تولید خمیر آلومینیوم محصول دیگر ما تولید اسلب های سقف و دیوار است.  ایران به عنوان کشور زلزله خیز همیشه دغدغه ساخت ساختمان سبک و با سرعت بالا را داشته است. مصالحی مانند بلوک سبک می تواند در مواقع بحرانی حلال مشکل باشد و مرگ و میر را کاهش دهد. علاوه براین، مسئله تولید اسلب برای سقف و پنل های دیواری در کارخانه بنای سبک آغاز شده و دنبال این هستیم که محصولات خود را به تولید انبوه رسانده و در مدت زمان کوتاهی با توليد اسلب براي سقف و پنل هاي ديواري -محصولي به صورت ديواره هاي عريض به ارتفاع 60 سانتي متر، عرض 20 سانت و طول 5 متر- انقلابی در ساخت و ساز داخلی ایجاد کنیم.

به گزارش دنیای اقتصاد،وي در پايان خاطرنشان كرد: ‌صنعت ساختمان در ايران جاي كار زیادی دارد و در راستای فرهنگسازی برای تشويق مردم به ساخت و سازبا استفاده از مصالح نوين قدم های مثبتی برداریم. امیدوارم مسئولان در دوره جديد كه به زودي سكان هدايت وزارت خانه هاي مرتبط از جمله وزارت مسکن و شهرسازی و بنیاد مسكن و... را برعهده مي گيرند ، ما را در زمینه فرهنگ سازی برای ساخت خانه هایی با مصالح سبک تر یاری کنند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین