کد خبر: ۲۱۲۵۳۲
تاریخ انتشار : ۰۷ مهر ۱۳۹۲ - ۱۹:۰۸
وزیر خارجه ایران، صبح امروز در برنامه زنده شبکه تلویزیونی ای.بی.سی نیوز که پربیننده ترین برنامه خبری صبح یکشنبه آمریکا را دارد حاضر شد و در مقابل سؤالات چالشی مجری این برنامه از مواضع اصولی جمهوری اسلامی دفاع کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: سوال اول مجری برنامه این هفته با استفانوپولوس به تحولات هفته قبل بعنوان واقعه ای مهم که قواعد بازی بین دو کشور را تغییر می دهد، اختصاص داشت و این که آیا این اتفاقات تغییری بنیادی در روابط ایران و آمریکاست؟

ظریف در پاسخ گفت: آن چه شاهد آن بودیم در واقع قدم های اولیه ای بود که ایران، آمریکا و سایر کشورها برای حل و فصل مسائل فی ما بین برداشتند. متاسفانه موضوع هسته ای که می توانست زمینه ای برای همکاری باشد، به موضوعی برای مناقشه تبدیل شده است.

 به هر حال برای طی این مسیر به تلاش های بیشتری نیاز است، ولی قدم های أولیه دو طرف مثبت بوده اند.

ظریف در پاسخ به سوال مجری در مورد برخی أعتراضات به  دکتر روحانی پس از بازگشت از نیویورک گفت: یکی از تشابهات ایران و آمریکا اینست که هر دو جوامع و نظام هایی چند صدایی و تکثر گرا هستند و این بسیار خوب و نکته قوت است.

 با این حال اگر ایران مطمئن شود که آمریکا آماده است حقوق هسته ای ایران را به رسمیت بشناسد و به آن احترام بگذارد، شانسی واقعی برای رسیدن به توافق وجود دارد و ما پشتیبانی و تایید کامل مقام معظم رهبری را برای این کارداریم. نقاط مشترک زیادی برای حصول به توافق وجود دارد.

ما می دانیم که ایران برای حصول به توافق با حفظ حق غنی سازی که قابل مذاکره نیست مصمم است. ما می دانیم که ایران به دنبال ساخت بمب نیست و این زمینه ای مناسب برای توافق بین طرفین است.

من در ملاقات با وزرای خارجه ١+٥ و بعد با آقای کری، به آن ها گفتم که عدم ساخت سلاح هسته ای فقط هدف آنها نیست، بلک. هدف ایران هم هست، چرا که آن را بر جهت منافع و امنیت ایران نمی دانیم.

وی همچون به اقدامات اعتماد ساز ایران از جمله پذیرش داوطلبانه پروتکلی إلحاقی در أوائل سال های ٢٠٠٠ اشاره کرد.
رییس تیم مذاکرات هسته ای ایران همچنین با اشاره به تجربه سرنوشت دانشمندان هسته ای پس از پایان جنگ سرد و اشاعه قاچاق هسته ای در نتیجه بیکار شدن آنها، تداوم فعالیت های هسته ای صلح آمیز و قانونی ایران زیر نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی، موضوعی دانست که همه از آن نفع خواهند برد.

ظریف در پاسخ به مجری آمریکایی که با قرائت بخش هایی از سایت مقام معظم رهبری درباره کشتار یهودیان در خلال جنگ جهانی دوم نظر وی را جویا شده بود گفت: من شخصا با ایشان صحبت کرده ام و ایشان به صراحت کشتار إنسان های بی گناه را محکوم می دانند.

رهبری ایران و مقامات ایرانی هر گونه کشتار بی گناهان در هر گوشه دنیا را محکوم می کنند و فرقی نمی کند این جنایت در آلمان نازیها یا فلسطین و در چه زمانی اتفاق افتاده باشد.

در واقع این بخش راجع به کشتار أفراد بی گناه نبود، بلکه اشاره به برخوردهایی داشت که با محققان مسائل تاریخی می گردد. نکته اصلی این است که نمی تواند و نباید این جنایت بهانه برای ظلم و فجایع به مردم فلسطین برای بیش از شصت سال گردد. باید این مسالت روشن شود که بدون احترام و توجه واقعی به حقوق مردم فلسطین، امکان إیجاد صلح و امنیت در خاورمیانه وجود ندارد.

در انتهای مصاحبه هم ظریف در مورد ملاقات امروز نتانیاهو با رییس جمهور آمریکا و سخنان وی در رابطه با ایران، گفت: نتانیاهو از أوایل دهه ٩٠ میلادی هر روز أعلام می کند که ایران شش ماه تا ساخت سلاح هسته ای فاصله دارد. با مراجعه به سوابق، می توان دید که این شش ماه برای وی همواره ثابت است. ایران شش ماه یا شش سال یا هر زمان دیگری سلاح هسته ای نخواهد ساخت، چون قصد چنین کاری را ندارد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین