کد خبر: ۲۱۲۹۰۸
تاریخ انتشار : ۱۰ مهر ۱۳۹۲ - ۱۵:۴۵
جانشین فرمانده ناجا با اشاره به بهانه جویی‌های کشور کانادا برای استرداد خاوری، گفت: به پلیس کانادا اعلام می‌کنیم برای تحویل خاوری به ایران هیچگونه بهانه‌ای ندارند و بهتر است برای حفظ اعتبار خود وی را به ایران تحویل دهند تا به اتهاماتش رسیدگی شود.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: از نظر دبیرخانه اینترپل هرآنچه که باید برای استرداد خاوری صورت بگیرد، انجام شده و به پلیس کانادا اعلام می‌کنیم برای تحویل خاوری به ایران هیچگونه بهانه‌ای ندارند و بهتر است برای حفظ اعتبار خود خاوری را به ایران تحویل دهند تا به اتهامات وی رسیدگی شود.

به گزارش ایلنا، سردار رادان در دومین نشست مشترک قضات و کار‌شناسان قضایی با پلیس بین الملل با اشاره به پرونده خاوری، گفت: با همکاری تنگاتنگ پلیس، دستگاه قضایی و وزارت امور خارجه، پرونده استرداد خاوری تشکیل شد به نحوی که این موضوع را در کشور کانادا پیگیری کردیم.

وی با اشاره به اینکه، طبیعی بود که کانادا تمایلی برای همکاری با ایران برای استرداد خاوری به عنوان مجرم نداشته باشد، افزود: این کشور به بهانه‌های مختلف، مبنی بر اینکه خاوری شهروند کانادا محسوب شده و بر اساس قانون این کشور استرداد امکان ندارد، از تحویل وی ممانعت می‌کرد از این رو توسط پلیس ایران سوابق خاوری از بانک اطلاعاتی استخراج و مستقیما به پلیس کانادا و دبیرخانه اینترپل اعلام شد.

رادان اظهار داشت: طبق سوابق مذکور، زمانی که مسئولان کشور کانادا اعلام کرده بودند که خاوری شهروند این کشور است، اساسا وی در کانادا حضور نداشت ازاین رو مدارک مذکور مجددا به دبیرخانه اینترپل ارسال شد و دبیرخانه به این نتیجه رسید که برای خاوری باید اعلان قرمز صادر کند.

جانشین فرمانده ناجا خاطرنشان کرد: پس از صدور اعلان قرمز، پلیس ایران استرداد خاوری را از پلیس کانادا درخواست کرد اما مسئولان کانادایی اعلام کردند که باتوجه به پرونده‌های ارسالی از سوی پلیس ایران و نیز اعلان قرمز صورت گرفته، تائید می‌کنیم خاوری در کانادا و تورنتو است اما ما هنوز نتوانسته‌ایم محل اقامت وی را پیدا کنیم.

رادان اظهار داشت: پلیس ایران پس از این موضوع محل اقامت، شماره تلفن و عکس خاوری را به همراه مدارک دیگر به پلیس کانادا ارسال کرد، از این رو پلیس این کشور هیچگونه بهانه‌ای برای عدم استرداد خاوری ندارد.

وی اعلام کرد: در صورتی که پلیس کانادا در پیدا کردن محل اقامت خاوری مشکل دارد تیمی از پلیس جمهوری اسلامی ایران بمنظور دستگیری خاوری به کانادا اعزام می‌شوند.

وی افزود: از نظر دبیرخانه اینترپل هرآنچه که باید برای استرداد خاوری صورت بگیرد، انجام شده و به پلیس کانادا اعلام می‌کنیم برای تحویل خاوری به ایران هیچگونه بهانه‌ای ندارند و بهتر است برای حفظ اعتبار خود خاوری را به ایران تحویل دهند تا به اتهامات وی رسیدگی شود.

رادان در ادامه این جلسه اظهار داشت: اشرافیت و موضوع استیفای حقوق در خارج از مرز‌ها از ضوابط بین الملل است و در صورتی که مورد بی‌توجهی قرار گیرد به ضرر کشور ذی نفع می‌شود.

وی ادامه داد: عدم تقویت در روابط دیپلماسی و دیپلماتیک موجب می‌شود تا مجرمان در داخل و خارج از مرز‌ها احساس امنیت پیدا کنند.

رادان تصریح کرد: بیشترین اعلان قرمزی که برای مجموعه کشورهای عضور اینترپل صادر می‌شود، به ترتیب جرائمی مانند مواد مخدر، قتل، کلاهبرداری، سرقت، جعل، جرائم تروریستی و نیز به تازگی جرایم سایبری است؛ این جرم اخیر جای خود را با جرائم تروریست و قتل عوض کرده است.

این مقام ارشد انتظامی تصریح کرد: برای جرائمی که در اینترپل و دبیرخانه مرکزی آن، اعلان قرمز صادر می‌شود از جرائمی است که در داخل مرز‌ها و کشور ما موضوعیت دارند.

رادان اظهار داشت: ما هنگامی درخواست‌های بین المللی خود را از دبیرخانه اینترپل مطالبه می‌کنیم که مسیرهای قانونی آن را طی کرده باشیم در صورتی که اقدامات ما بر روی پرونده‌ها کافی نباشد نمی‌توانیم از حقوق خود دفاع کنیم.

وی تصریح کرد: بحمدالله توانمندی دستگاه قضا و پلیس در زمینه مبارزه با جرائم و نیز اشراف بانک اطلاعاتی ما موجب شده تا دبیرخانه اینترپل اقرار کند که پرونده‌های پلیس بین الملل ایران از کفایت برخوردار است به نحوی که کسی نمی‌تواند به اعلان قرمز آن اعتراض داشته باشد.

رادان تاکید کرد: باید بر روی استیفای حقوق در بحث تعقیب و استرداد مجرمان و حقوق اتباع در آن سوی مرز‌ها توجه بیشتری داشته باشیم.

جانشین فرمانده نیروی انتظامی بر ضرورت تشکیل راه اندازی کمیته ملی استرداد مجرمان برای پرونده‌های مهم تاکید و خاطرنشان کرد: امیدوارم با روحیه خوب در پلیس و دستگاه قضایی، در آینده افق‌های خوبی را در این زمینه شاهد باشیم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین