کد خبر: ۲۱۳۴۴۴
تاریخ انتشار : ۱۵ مهر ۱۳۹۲ - ۰۹:۰۸
بر اساس نتایج یک مطالعه جدید، شهروندانی که گذرنامه افغانستان و عراق را دارند برای مسافرت به دیگر کشورها با بیشترین محدودیت مواجه هستند.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: گروه مشاوره‌ بین‌المللی «هنلی و شرکا» به عنوان یک سازمان معتبر در حوزه صنعت گردشگری در گزارشی که به تازگی منتشر کرده، فهرست 15 کشور که اتباع آنها برای سفر به دیگر نقاط جهان نگرانی بیشتری برای اخذ ویزا دارند را معرفی کرده است که در این میان دو کشور همسایه ایران، افغانستان و عراق در رتبه‌های اول این فهرست قرار دارند.

در دنیای کنونی عدم نیاز به ویزا برای دارندگان گذرنامه هر کشور نشان دهنده سطح روابط و تعامل با دیگر کشورهای جهان است‌، به همین دلیل همواره کشورهای مختلف جهان سعی دارند تا مانعی چون "لزوم اخذ ویزا" را از جلوی راه اتباع‌ خود هنگام سفر به دیگر کشورها بردارند.

بر اساس این گزارش، اتباع افغانستان که کشورشان در رتبه نخست این رده‌بندی قرار گرفته بدون ویزا تنها می‌توانند به 28 کشور سفر کنند و از این لحاظ دارای بدترین نوع گذرنامه هستند. شهروندان عراقی نیز می‌توانند بدون ویزا به 31 کشور سفر کنند و در این فهرست رتبه دوم را در اختیار دارند.

این گزارش نشان می‌دهد، اتباع کشور سومالی در قاره آفریقا به عنوان یکی از نا‌امن‌ترین کشورهای جهان در رتبه سوم و پاکستان با قرار گرفتن در رتبه چهارم تنها می‌توانند بدون اخذ ویزا به 32 کشور سفر کنند.

در همین حال اتباع دو کشور کوچک فلسطین و اریتره در آفریقا با قرار گرفتن در رتبه‌های پنجم و ششم این رده‌بندی می‌توانند بدون نیاز به ویزا به 36 کشور جهان سفر کنند.

همچنین شهروندان کشور آسیایی نپال که به داشتن کوه‌های مرتفع شهرت دارد، در مکان هفتم کشورهای دارنده بدترین گذرنامه‌ها برای سفر هستند که بدون ویزا به 37 کشور جهان سفر می‌کنند.

سپس در رتبه‌های هشتم تا یازدهم کشورهای دارنده بدترین گذرنامه‌ها چهار کشور سریلانکا، لبنان، سودان و کوزوو دیده می‌شوند که اتباع آنها می‌توانند بدون نیاز به ویزا به 38 کشور جهان سفر کنند.

در نهایت اتباع کشور جنگ‌زده سوریه که از دو سال قبل درگیر جنگ داخلی خونبار است، کشور تازه تاسیس سودان جنوبی که گفته می‌شود به یکی از پناهگاه‌های القاعده تبدیل شده و کشورهای لیبی و کنگو با قرار گرفتن در رتبه‌های دوازدهم تا پانزدهم کشورهای دارنده بدترین گذرنامه‌ها برای سفر، تنها می‌توانند به 39 کشور بدون اخذ ویزا سفر کنند.

به گزارش ایسنا،بر اساس برخی گزارش‌ها، شهروندان ایرانی نیز می‌توانند بدون ویزا به 43 کشور جهان سفر کنند. در این میان سفر به 25 کشور بدون نیاز به اخذ ویزا و سفر به 18 کشور با صدور ویزا در زمان ورود به کشور مقصد در مرز هوایی و یا زمینی صورت می‌گیرد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین