کد خبر: ۲۱۳۸۱۲
تاریخ انتشار : ۱۷ مهر ۱۳۹۲ - ۱۲:۱۸
لمس لب و دهان جنین را برای تولد آماده می‌کند

تصاویر سه‌بعدی خارق‌العاده از جنین آماده تولد

پژوهشگران با استفاده از سونوگرافی چهار بعدی، دریافتند جنین در اواخر دوران بارداری، با انجام یک سری کارهای ترتیبی، زمینه را برای ورود خود به دنیای جدید فراهم می کند.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: پژوهشگران دانشگاه دورهام می گویند انجام این کارها نشان دهنده چگونگی وضعیت رشد جسمی و روحی جنین پیش از تولد است.
 
نوزادان در حالی که هنوز در رحم مادر هستند لمس کردن را می آموزند و لمس کردن سر و صورتشان در آن زمان می تواند نشان دهنده این وضعیت جسمی و روحی آنها پیش از ورود به دنیای جدید باشد.
 
برای نخستین بار روانشناسان کشف کردند جنین ها در مراحل انتهایی بارداری می توانند نه تنها به حرکات دست به سوی دهانشان واکنش نشان دهند بلکه این حرکت را پیش بینی می کنند.
 
محققان معتقدند یافته های آنها می تواند شناخت از نوزادان بویژه آنهایی را که زود به دنیا می آیند را افزایش دهد. همچنین این یافته می تواند به درک آمادگی جنین برای تعامل اجتماعی و توانایی آنها برای آرام سازی خودشان با مکیدن شست یا انگشتانشان کمک کند.
 
توانایی پیش بینی و نه فقط واکنش نشان دادن به لمس، خصوصیتی است که به طور معمول در مراحل آخر بارداری مشاهده می شود.
 
در اینجا یک جنین در هفته 32 مشاهده می شود که دهان خود را باز می کند پیش از آنکه دست را در دهانش بگذارد.
 
آنها همچنین می گویند این نتایج می تواند نشانگر بالقوه ای برای آماده سازی نوزاد برای تغذیه باشد.
 
دانشمندان معتقدند، پیش بینی کردن نشانگر مهمی در رشد بچه های سالم است و اگر جنین در مراحل خاصی از بارداری آن را انجام ندهد می تواند نشانه ای از بیماری باشد.
 
تنها زمانی توانایی پیش بینی لمس و حرکت با عمد و قصد جنین صورت می گیرد - مثلا باز کردن دهان برای مکیدن انگشت -  که یک نوزاد آماده برای ترک کردن ایمن و بی خطر رحم مادر باشد.
 
 
جنین در هفته 32 بازکردن لبهایش را در پیش بینی لمس کردن ناحیه دهان با  دست آغاز می کند (تصویر سمت چپ) سپس روند باز کردن دهانش را آغاز می کند( تصویر سمت راست)
 
 
دکتر ناجا ریسلند روانشناس می گوید: افزایش لمس کردن بخش پایینی صورت و دهان در جنین می تواند نشان دهنده رشد مغزی لازم برای رشد سالم از جمله آمادگی برای تعامل اجتماعی و غذا خوردن و آرام کردن خود باشد.
 
این کشف پس از آن اعلام شد که تحقیقات پیشین دریافتند نوزادان پیش از ورود به دنیای جدید در رحم شکلک در می آورند.
 
دکتر ریسلند و گروهی از محققان به سرپرستی دانشگاه دورهام از سونوگرافی های چهار بعدی برای تصویربرداری از چهار جنین دختر و هفت جنین پسر یک بار در ماه بین هفته 24 و 36 بارداری استفاده کردند.
 
 
وقتی دهان اندکی باز می شود دست چپ نیز شروع می کند به بالا امدن به طرف دهان( تصویر سمت چپ) در تصویر سمت راست مشاهده می شود همان طور که جنین لمس شدن ناحیه دهان را پیش بینی می کند، میزان باز شدن دهان بیشتر می شود. تصویر جنین در هفته 32.
 
 
دخترها و پسرها نرخ رشد مشابهی را در این مطالعه نشان دادند.
 
محققان مشاهده کردند جنین در اوایل بارداری بخش بالایی و بخش هایی از دست خود را لمس می کنند اگرچه بعدا آنها لمس بخش پایین صورت یعنی دهان را که حساس ترین جای صورت آنهاست آغاز می کنند.
 
تا هفته 36 اغلب جنین ها دهان خود را باز می کنند و این پیش از آن است که بتوانند آن را لمس کنند؛ دانشمندان می گویند این اقدام نشانه ای است که جنین لمس کردن را پیش بینی می کنند.
 
 
جنین در هفته 32 دهان خود را باز و دست را به دهان خود وارد می کند ( تصویر سمت چپ) سپس با دست چپ خود لبهایش را لمس می کند( تصویر سمت راست) .
 
محققان می گویند در جنین های سالم حساسیت ناحیه اطراف دهان با رشد جنین افزایش می یابد که می تواند به این معنی باشد که سطح هوشیاری خود را از حرکت دهان افزایش می دهند.
 
دانشمندان معتقدند حرکت دادن به ترتیب یعنی اول باز کردن دهان بعد مکیدن انگشت نشان می دهد قصد و عمد برای انجام کار، در دوره جنین شکل می گیرد.
 
نتایج این تحقیقات که در نشریه Developmental Psychobiology منتشر شده است که زمینه را برای شناخت اینکه چه زمان جنین آماده تولد است فراهم می آورد.
 
به گزارش مهر،جنین در هفته 25 دست خود را حرکت می دهد و دهانش را باز و بسته می کند اما به نظر نمی رسد این حرکات با آنچه که در جنین 32 هفته مشاهده می شود مرتبط باشد.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین