کد خبر: ۲۱۴۶۲۱
تاریخ انتشار : ۲۳ مهر ۱۳۹۲ - ۱۰:۱۴
9 نفر از اعضای مجلس سنای آمریکا طرح "تعلیق در برابر تعلیق" پیشنهاد کرده اند که براساس آن، ایران باید غنی سازی اورانیوم را تعلیق کند و در مقابل، آمریکا اجرای تحریم های جدید علیه تهران را به حالت تعلیق در می آورد.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: یک مقام آمریکایی گفت در صورتی که ایران به سرعت برای اثبات صلح آمیز بودن برنامه هسته ای اش همکاری کند؛ واشنگتن آماده کاهش سریع تحریم های اقتصادی علیه تهران است.

به گزارش عصر ایران به نقل از رویترز، این مقام ارشد در دولت آمریکا به خبرنگاران گفت: کسی نباید انتظار داشته باشد یک شبه، نتیجه ای در مذاکرات ایران و 1+5 به وجود بیاید.

وی افزود: اگر ایران به سرعت برای رفع نگرانی ها درباره اهداف برنامه هسته ای اش اقدام کند؛ واشنگتن آماده است به ایران پیشنهاد کاهش سریع تحریم ها را ارائه کند.

در سخنان منتشر شده از سوی این مقام آمریکایی، به صراحت درباره اقدامات مورد انتظار از سوی ایران مطلبی بیان نشده است.

ایران و گروه 1+5 قرار است روز سه شنبه و چهارشنبه این هفته در شهر ژنو سوئیس مرحله جدیدی از مذاکرات بر سر برنامه هسته ای تهران برگزار کنند.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران و کاترین اشتون نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا مسؤولیت رهبری گروه مذاکره کننده ایران و 1+5 را برعهده دارند.

گروه 1+5 متشکل از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان است که از چند سال پیش تاکنون سلسله مذاکراتی را با ایران درباره برنامه هسته ای اش انجام  می دهند.

از سوی دیگر، 9 نفر از اعضای دموکرات و جمهوری خواه مجلس سنای آمریکا در نامه ای به باراک اوباما رئیس جمهور این کشور اعلام کردند این آمادگی وجود دارد در صورتی که ایران گام های ملموسی را برای کُندکردن سرعت برنامه هسته ای اش بردارد؛ اجرای تحریم های جدید علیه ایران تعلیق می شود.

این اعضای مجلس سنای آمریکا در نامه خود اضافه کردند: آمریکا باید با دیگر مذاکره کنندگان، توافق مقدماتی را برپایه "تعلیق در برابر تعلیق" بررسی کنند. براساس این طرح، تهران غنی سازی اورانیوم را تعلیق می کند و در مقابل، آمریکا هم اجرای تحریم های جدید را به حالت تعلیق در می آورد.

ایران بارها تاکید کرده است اصل غنی سازی اورانیوم این کشور خط قرمز و غیرقابل مذاکره است.

خبرگزاری رویترز اضافه کرد: آمریکا اهمیت زیادی برای شیوه ای که تحریم ها علیه ایران را کاهش می دهد قائل است. مسئله اساسی در این مذاکرات ، از یک سو،  شناخت گام هایی است که ایران برای جلوگیری از پیشرفت برنامه اتمی اش در پیش می گیرد و از سوی دیگر، گام های کاهش تحریم هاست که گروه 1+5 پیشنهاد خواهد کرد.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین