کد خبر: ۲۲۹۴۴۷
تاریخ انتشار : ۱۲ بهمن ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۱
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: شرق نوشت:

مسوول کمیته بحران شهرستان فیروزه در خراسان‌رضوی از حمله موش‌های گوشتخوار به قبرستان روستای نجف‌آباد خبر می‌دهد. علی‌اصغر سیدآبادی روز گذشته در این‌باره تاکید کرد: «پیش از این مردم نجف‌آباد از نگرانی‌های خود مبنی بر رفتن موش‌های جربیل به سمت گورستان روستا به ما گفته بودند، این قضیه موجب نگرانی ما هم شده بود و به‌همین‌دلیل، موضوع را مورد بررسی قرار دادیم، در بررسی‌های ما مشخص شد متاسفانه این موش‌ها به گورستان رفته‌اند و دوتا از قبرها را هم سوراخ کرده‌اند.»

بر اساس اعلام اهالی روستای نجف‌آباد در شهرستان فیروزه و مسوولان دولتی در این شهرستان، موش‌های جربیل حدود سه‌ماه است که به شکلی گسترده به این روستای 170خانواری هجوم آورده‌اند. این موش‌ها دارای چهاردندان نیش بزرگ در فک پایین و بالای خود هستند که گاه طول آنها به حدود یک‌سانتیمتر می‌رسد، این دندان‌ها در طول عمر جانور در حال رشد است و به‌همین‌دلیل موش‌ها نیاز دارند به‌صورت دایم در حال جویدن باشند. این ویژگی موش‌های جربیل، باعث شده است هیچ چیزی در این روستا از حمله موش‌ها در امان نماند، از در و دیوار و فرش و موکت و رختخواب خانه‌ها، تا انبارهای علوفه و محصولات کشاورزی در این روستا که به محلی برای جولان جربیل‌ها تبدیل شده است. همچنین در چند مورد، حمله موش‌ها به گوسفندان و مرغ و خروس‌های اهالی روستا نیز گزارش شده است. پرکردن چاه‌های فاضلاب نیز بخش دیگری از آسیب بهداشتی حضور این جانوران در بافت مسکونی روستای نجف‌آباد است.
محمدرضا حاجی‌زاده، فرماندار شهرستان فیروزه، هفته پیش  این موش‌ها را همه‌چیزخوار اعلام کرده و گفته بود جربیل‌ها حتی در مواردی هم‌نوعان خود را هم می‌خورند. در همین شرایط برخی از اهالی روستای نجف‌آباد درباره خطرات و آسیب‌هایی که در این مدت از جربیل‌ها دیده‌اند مطالبی را گفته‌اند، علی‌اکبر رضایی یکی از ساکنان نجف‌آباد فیروزه است، او در همین‌باره  می‌گوید: «علاوه بر وسایل داخل خانه، خود ساختمان و در و دیوار و کف خانه‌های ما هم از دست این موش‌ها در امان نمانده است، موش‌ها کف‌ودیوار خانه‌ها را هم سوراخ کرده و وارد می‌شوند، ترس و وحشت ناشی از حضور این جانوران در خانه‌های ما یک‌طرف و آسیب‌هایی که به ساختمان خانه‌ها زده‌اند یک‌طرف. امیدواریم مسوولان اگر راهکاری دارند کمی سریع‌تر برای کمک به ما دست‌به‌کار شوند.»
علاوه بر این مشکلات، چندین‌نفر دیگر از اهالی نجف‌آباد نیز از نگرانی و ناراحتی خود مبنی بر حضور این موش‌ها در قبرستان روستا و محل دفن عزیزان ازدست‌رفته خود گفته‌اند. با توجه به نزدیکی بسیار زیاد گورستان به روستای نجف‌آباد پس از طرح همین موضوع با علی‌اصغر سیدآبادی، مسوول کمیته بحران شهرستان فیروزه او این نگرانی را تایید کرد و گفت: «بله متاسفانه این موضوع درست است، پیش از این مردم نجف‌آباد از نگرانی‌های خود مبنی بر رفتن موش‌های جربیل به سمت گورستان روستا به ما گفته بودند، این قضیه موجب نگرانی ما هم شده بود و به‌همین‌دلیل موضوع را مورد بررسی قرار دادیم، در بررسی‌های ما مشخص شد متاسفانه موش‌ها به گورستان رفته‌اند و دو تا از قبرها را هم سوراخ کرده‌اند. اما در عین حال ما تلاش می‌کنیم به شکلی ضربتی و سریع در نهایت، ظرف 10 یا 15روز آینده، مشکل را در این روستا حل کنیم.»

محمدرضایی، دهیار روستای نجف‌آباد نیز درباره این موضوع و اقدامات دهیاری برای حل مشکل گفت: «بودجه ما برای حل چنین مشکلاتی به اندازه‌ای نیست که بتوانیم به تنهایی موضوع را حل کنیم. کل مبلغ بودجه ما برای سال‌جاری 15‌میلیون‌تومان بوده است، حتی همین الان که من با شما صحبت می‌کنم در خزانه دهیاری مبلغ 60‌هزارتومان پول است. با چنین بودجه‌ای ما به‌تنهایی نمی‌توانیم کاری کنیم.» رضایی در ادامه می‌افزاید: «البته و خوشبختانه دستگاه‌ها و ادارات مختلف شهرستان و استان، وعده‌های زیادی برای حل مشکل به ما داده‌اند و ما امیدواریم به‌زودی قضیه موش‌ها در روستای نجف‌آباد حل شود.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین