کد خبر: ۲۳۰۶۳۷
تاریخ انتشار : ۲۰ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۰:۲۴
خبر اعزام ناوهای جمهوری اسلامی ایران به سواحل آمریکا با واکنش وزارت دفاع این کشور(پنتاگون) روبرو شده است.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: این مقام پنتاگون که خواست نامش فاش نشود در گفتگو با ایتارتاس، ضمن ابراز تردید درباره درست بودن این خبر گفت : ما معتقد نیستیم که ایران ناوهای خود را به سواحل آمریکا فرستاده باشد و در نتیجه در خصوص این موضوع نگران نیز نیستیم.

دیروز شنبه ناخدا یکم  "افشین رضایی حداد" فرمانده ناوگان نظامی شمال ایران اعلام کرده بود : "اکنون ناوگروه نیروی دریایی ارتش از سمت آفریقای جنوبی به سوی اقیانوس اطلس در حرکت است تا برای نخستین بار خود را به مرزهای آبی آمریکا نزدیک کند".

فرمانده ناوگان نظامی شمال ایران همچنین گفته بود: "نیروی دریایی برای حفظ اقتدار آبی ایران برنامه ریزی ویژه دارد و قادر است در دورترین آب های آزاد با استفاده از نیروهای متخصص بومی، حرکت کند".

پیشتر در سال 1391 شمسی نیز امیر دریادار "حبیب‌ الله سیاری" فرمانده نیروی دریایی ارتش، اعلام کرده بود که ایران تصمیم دارد در چند سال آینده، کشتی های جنگی خود را در آبهای بین المللی و در نزدیکی سواحل آمریکا مستقر کند.

در پی این سخنان روزنامه واشنگتن پست در تحلیلی نوشت : این اقدام ایران می تواند بخشی از پاسخ جمهوری اسلامی به افزایش حضور نظامی آمریکا در خلیج فارس باشد.

متعاقب آن نشنال پست یک روزنامه کانادایی نیز در واکنش به این خبر در آن زمان نوشت : ایران به شیوه ای مودبانه، ناوگان آمریکا را یک هدف آسان خطاب می‌ کند. این روزنامه بر این باور است که اقداماتی از این دست از سوی ایران، با هدف فرستادن پیامی نمادین به جهان صورت می گیرد.

تحلیلگر این روزنامه همچنین در ادامه ضمن اشاره به حضور نظامی آمریکا در منطقه خلیج‌ فارس، ابعاد گوناگون چنین تصمیمی از سوی ایران و عملی بودن یا نبودن آن را بررسی کرده است.

در سال 1390 نیز اخبار مشابهی درباره برنامه ایران برای اعزام ناو به آبهای آمریکا منتشر شده بود که "جی کارنی" سخنگوی کاخ سفید با ادعای اینکه این گونه خبرها را زیاد جدی نمی گیرد ، مدعی شد :‌ توان دریایی ایران در حدی نیست که بتواند چنین کاری کند.

"جرج لیتل" سخنگوی وزارت دفاع آمریکا نیز با ادعای اینکه بین حرف و عمل تفاوت زیادی وجود دارد ، اعلام کرد :‌ ایران این حق را دارد تا در آب های بین المللی حضور داشته باشد، اما این مسئله که آنها تا چه میزان قادر به حضور نظامی در آب های بین المللی هستند امر دیگری است . من جزئیات این ادعای ایران را نخوانده ام اما فکر می کنم آنچه که گفته می شود با آنچه که می شود انجام داد ، متفاوت است.

به گزارش مهر، در همان زمان ریچارد هرمان مدیر مرکز مطالعات امنیت بین المللی در دانشگاه اوهایو نیز با ادعای اینکه ایران توانایی نظامی و مالی برای حضور بلند مدت دریایی در آب های ساحلی آمریکا را ندارد ، گفت:‌ نمی شود این ادعا را جدی گرفت چون نیروی دریایی ایران در مقایسه با نیروی دریایی ایالات متحده بسیار ضعیف است . ایران توانایی حضور در نزدیکی سواحل ما و انجام اقدامات خصمانه از آنجا علیه ما را ندارد و حتی در صورتی که از این ناحیه تهدیدی متوجه ما کند نیروهای آمریکا بلافاصله همه کشتی های آنها را غرق می کنند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین