کد خبر: ۲۳۱۵۰۰
تاریخ انتشار : ۲۷ بهمن ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۱
مرحله اول توزیع سبد کالا بین خانوارهای ایرانی در حالی به پایان رسید که نحوه توزیع آن در کنار استقبال غافلگیر کننده از آن، در عین حال که اندکی مردم را رنجاند تا حد زیادی ماهیت اصل قضیه را نیز تحت تاثیر قرار داد تا جاییکه رییس جمهور ضمن دفاع از انجام این طرح، شخصا به دلیل نحوه توزیع نامناسب آن از مردم عذرخواهی کرد.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب- سیدعباس مرتضوی: اکنون اما فرصت مناسبی است تا ابعاد اصلی توزیع سبد کالا به دور از مسائل حاشیه ای آن مورد بررسی قرار گیرد تا ارزیابی درستی از ابعاد اولین کمک غیر نقدی دولت یازدهم به مردم به دست آید.

در نگاه اول آنچه که جلب توجه نمود استقبال بیش از حد مردم از دریافت سبد کالا بود که به دور از هر گونه جانبداری از موافقان و مخالفان این طرح، نشان از دقت نظر و درستی نیازسنجی دولت در ارائه این سبد بود. هرچند وجود ضعف در نحوه برنامه ریزی توزیع سبد را همگان می پذیریم اما نباید از یاد برد که تشکیل صف های طولانی مردم در مقابل مراکز توزیع سبد، خود به دلیل استقبالی بود که بسیار فراتر از میزان پیش بینی ها بود و مردم کالای ارائه شده را منطبق بر نیازهای واقعی و ضروری روزانه خود می دیدند تا جاییکه عمده اعتراضات موجود به عدم تخصیص کالا به اقشاری از کارگران بر می گشت که در سیستم آماری موجود کشور، اطلاعات دقیقی از آن ها در دسترس نیست که البته این موضوع نیز مورد تایید مسوولان قرار گرفت و خانوارهای زیادی به لیست دریافت کنندگان سبد کالا اضافه شدند.
 
در نگاه دوم اما، عمل کردن دولت تدبیر و امید به وعده های داده شده در برابر مردم و بویژه در خصوص بهبود معیشت اقشار جامعه، جلب نظر می کند. در شرایط کنونی شاید مشکلات واقعی اقتصاد کشور که از تحریم های سنگین سال های قیل بر جای مانده است بر کسی پوشیده نباشد و اتفاقا بر همین اساس، بسیاری از مردم از عدم توانایی احتمالی دولت در توزیع سبد کالا و عمل کردن به دیگر وعده های اقتصادی، نگران بودند. اما اجرای این طرح توسط دولت یازدهم نشان از اهتمام دولت به انجام تعهدات خود در قبال مردم دارد. این در حالی بود که پیش از این نیز دولت توانسته بود به وعده های اقتصادی دیگری همچون تثبیت بازار مسکن، ارز، طلا... عمل کند.

در نگاه سوم، باید به نظراتی پرداخت که نحوه کمک دولت به اقشار جامعه را در قالب توزیع سبد کالا به چالش کشیدند و بر این باور بودند به جای تهیه کالاهای مورد نیاز مردم بهتر بود تا پول نقد (حدود 85 هزار تومان) برای هر خانوار در اختیار مردم قرار می گرفت. در این مورد نیز باید به شهادت صاحبنظران اقتصادی، به نتایج تورم زای ورود پول نقد به جامعه اشاره نمود که با توجه به واریز این پول به حساب بیش از 10 میلیون خانوار، آن هم حداقل در دو نوبت، تبعات ناشی از تورم ورود چندین هزار میلیارد تومان وجه نقد به بازار، قطعا کنترل تورم را در آستانه سال نو خورشیدی دچار مشکل می نمود.

بنابراین صرف نظر از وجود برخی ضعف ها در نحوه توزیع سبد کالا،‌ آنچه که به ماهیت خود این طرح مربوط می گردد نشان از درستی عملکرد دولت تدبیر و امید در شناخت نیازهای واقعی و ضروری مردم شریف ایران دارد و به نظر می رسد ادامه این راه، البته با اصلاحاتی در نحوه مدیریت توزیع سبد کالا و افزودن برخی اقشار جامعه به لیست دریافت کنندگان سبد، بهترین راهکار ممکن بوده و همچنان مورد استقبال شدید مردم قرار خواهد گرفت. 
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین