کد خبر: ۲۳۵۱۵۳
تاریخ انتشار : ۲۰ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۸:۲۸
آیت‌الله هاشمی‌ در دیدار با سفیر فرانسه مطرح کرد؛
آيت‌الله هاشمي رفسنجاني صبح امروز در ديدار سفير فرانسه در ايران، با اشاره به تغييراتي كه براي آينده ايران و كشورهاي 1+5 ايجاد شده، گفت: غرب نبايد بگذارد مخالفان گفت وگوها، دوباره ابرهاي تيره ترديد را در فضاي مذاكرات مستقر نمايند.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب- سرویس سیاسی: رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، با مهم توصيف كردن مذاكرات وين و ژنو براي كشورهاي جهان، گفت: لابي صهيونيسم با تمام توان تلاش مي نمايد كه كشورهاي اروپايي و آمريكا را از مسير گفت‌وگو منحرف نمايد لذا، مسؤوليت عقلاي ديپلماتيك خيلي سنگين است كه پس از عبور از گردنه هاي سخت بي اعتمادي، دوباره وارد وادي شك و ترديد نشوند.

به گزارش آفتاب، ايشان صداقت در گفتار و رفتار را، شرط دستيابي به نتايج مثبت در مذاكرات دانست و گفت: اگر مجموعه قدرت هاي بين المللي صادق باشند و بخواهند مسئله را ديپلماتيك حل كنند و دنبال اهداف ديگري نباشند، ايران آمادگي كامل دارد.

ايشان افزود: ايران اسلامي به خاطر فتواي رهبر خويش كه هم مرجع تقليد است و هم رهبر سياسي جامعه، ساخت سلاح هسته اي را حرام مي داند و از كساني كه براي قتل عام انسانها در آينده برنامه ريزي مي كنند، متنفر است.

آيت الله هاشمي رفسنجاني در خصوص سوابق فرانسه و جايگاه اين كشور نزد مردم ايران گفت: يكي از قطعات درخشان، حضور چند ماهه امام (ره) در فرانسه بود كه به پيروزي انقلاب اسلامي منتهي شد و مردم ايران به خاطر اين علاقه، خياباني را «نوفل لوشاتو» نامگذاري كرده اند.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، حضور بازرگانان فرانسوي در ايران را خوب و براي آينده روابط مؤثر خواند و گفت: اگر كشور شما براي توسعه روابط جدّي باشد، ظرفيت هاي بالايي براي همكاري و گسترش روابط وجود دارد.

آقاي برونوفوشه نيز در اين ديدار با ابراز خرسندي از مسؤوليت سفارت در جمهوري اسلامي ايران، گفت: طي دو سالي كه در تهران هستم، دريافته ام كه ايرانيان با عواطف ظريف انساني، عاقلانه زندگي مي كنند.

سفير فرانسه در جمهوري اسلامي ايران افزود: دولت فرانسه با فرستادن بازرگانان به ايران ثابت كرده كه علاقه براي گسترش روابط واقعي است.

وي در خصوص مذاكرات هسته اي ايران و كشورهاي 1 + 5 گفت: مذاكرات وين تأثيرات زيادي در آينده روابط ايران و جهان و جلب اعتماد دو طرف داشت كه قبل از آن وجود نداشت.

آقاي برونوفوشه با تأكيد بر لزوم نهايي شدن توافقات ژنو گفت: اگر چه مذاكرات پيچيده است، امّا دولت متبوع من به مذاكرات و نتايج آن اعتقاد داشته و دارد.

سفير فرانسه در تهران، با بيان اين نكته كه «فرانسه دوّمين قدرت هسته اي غير نظامي جهان است»، گفت: مردم ايران هم در جهت استفاده صلح آميز از مواهب دانش هسته اي حقوق و تعهداتي دارند كه توجه به آنها در مذاكرات مهم است.

وي با ابراز نگراني از اوضاع سوريه، لبنان و عراق به نقش ايران در تحولات منطقه‌اي اشاره كرد و گفت: ماجراهاي تروريستي منطقه را آلوده كرد و نا امني خاورميانه به ضرر همه جهان است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین