کد خبر: ۲۳۵۷۷۲
تاریخ انتشار : ۲۵ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۱:۱۱
وزیر نیرو با بیان اینکه تنها صحبت از کمبود منابع آبی در کشور برای مردم کفایت نمی‌کند، گفت: نسبت به پایین آمدن ارتفاع آب از تراز ایمنی مورد نیاز در شمار قابل توجهی از سدها اعلام خطر می‌کنم و باید نامه‌ای خدمت رئیس‌جمهوری تهیه و اعلام خطر شود.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، حمید چیت چیان در نشست شورای مدیران آب وزارت نیرو، با بیان اینکه باروری ابرها طرحی بسیار خوب و ارزشمند است، گفت: با توجه به وضعیت نابسامان منابع آبی و بارش ها در کشور، باید با تخصیص اعتباری ویژه، 10 تا 15 درصد بارش ناشی از بارورسازی ابرها حاصل شود.

او گفت: باید با جابه جایی اعتبارها یا اخذ یک مجوز ویژه و یا با استفاده از اعتبار خشکسالی، بارورسازی ابرها از سر گرفته شود و ساختار اجرایی در شرکت منابع آب ایران برای این کار دیده شود.

چیت چیان با بیان اینکه گاهی تنها صحبت از کمبود منابع آبی در کشور برای مردم کفایت نمی کند، گفت: لازم است گزارش های تفصیلی همراه با اعداد و ارقام و گزارش تصویری از منابع آبی کشور در رسانه ها ارایه شود تا پیام های وضعیت کنونی منابع آب کشور، مخاطبان را قانع کند و پیام های وزارت نیرو مبنی بر لزوم مدیریت مصرف گوش شنوا پیدا کند.

وزیر نیرو بر لزوم توجه بر ایمنی سدها تاکید کرد و گفت: ارتفاع آب از تراز ایمنی موردنیاز در شمار قابل توجهی از سدها پایین آمده است و بنابراین باید نامه ای خدمت رییس جمهوری تهیه و اعلام خطر شود.

او گفت: پایین آمدن آب از سطح ایمنی در پایداری سدها اشکال ایجاد می کند و مشکلاتی را برای پایین دست سدها به وجود می آورد و باید اعتباری برای این کار تخصیص یابد.

چیت چیان با بیان اینکه الگوی استفاده از آب در مناطق مختلف جهان متفاوت است، گفت: در برخی مناطق مانند برزیل و یا اروپا تامین آب متکی بر میزان بارش باران و در برخی مناطق مانند هند و چین تامین آب متکی بر ذخیره سازی آب های سطحی است.

او گفت: ایران جزو کشورهایی است که تامین آب آن از گذشته متکی بر منابع آب زیرزمینی بوده است و با توجه به تغییر اقلیم، بالا رفتن درجه حرارت و تبخیر اتکا بر ذخیره آب سطحی کاهش می یابد.

او ادامه داد: بر اساس نظر شماری از استادان و کارشناسان بخش آب کشور، در وضعیت کنونی منابع آب کشور، باید از منابع ژرف آب مانند سدهای زیرزمینی استفاده شود و سراغ روش های ذخیره سازی برویم تا آب در درون زمین دچار تبخیر نشود.

وزیر نیرو گفت: در زمان کنونی میزان قابل توجهی از بارش ها در مناطق مختلف ایران ازطریق گسل ها از سرزمین ما خارج می شود زیرا گسل ها هم آب را به کشور آورده و هم آب را خارج می کنند.

به گزارش فارس، او با بیان اینکه باید درباره آب های ژرف و نحوه ذخیره سازی آب در زیر زمین، مطالعه ها و سرمایه گذاری های بیشتری انجام شود، گفت:مرکز ویژه ای برای پژوهش در این زمینه لازم است تا در زمینه آثار تغییر اقلیم و به ویژه بخش آب زیرزمینی مطالعه بیشتری انجام دهد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین