کد خبر: ۲۳۵۸۰۱
تاریخ انتشار : ۲۵ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۳:۰۵
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اظهار تاسف از توجه مردم به مد و لباس‌های نه چندان عامه پسند غربی گفت: ما در کشور شاهد گنجینه بزرگی هستیم و طراحان خوش ذوقی داریم اما متاسفانه نگاهمان به طرح‌های نه چندانه عامه پسند غربی و شرقی و مدل‌های تایلندی‌، چینی و ترک است.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: علی جنتی در مراسم اختتامیه سومین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر اظهار کرد: از همه کسانی که در معرفی پوشش عامه پسند و متناسب با فرهنگ ایرانی اسلامی تلاش می‌کنند متشکرم. در سومین جشنواره مد و لباس فجر شاهد نمایش نمونه‌هایی از این تلاش ارزشمند که قابل ستایش و تقدیر است‌، بودیم.

او افزود: همانگونه که می‌دانید طراحی مد بهره بردن از زیبایی طبیعی برای خلق طرح‌های متنوع است که به شدت متاثر از شرایط محیطی، جغرافیایی، فرهنگ‌ها و جوامع است که بر همین اساس بسیار متنوع است.

مد و رسانه آن یعنی پوشاک نمادی از وضعیت اجتماعی و اقتصادی جوامع هستند و طراحان مد و لباس با آفرینش لباس‌های زیبا و باب طبع سعی در ارضای تمایل مصرف‌کنندگان دارند.

وزیر ارشاد همچنین عنوان کرد: اما باید به این نکته توجه کرد که طراحی مورد پسند عموم فرایندی زمان‌بر است. متخصصان این حرفه همواره مترصد تشخیص به موقع تغییر مصرف‌کننده و خواست مخاطبان باشند. طراحان مد همواره باید تلاش کنند لباس‌هایی راحت‌، بادوام و دل‌انگیز طراحی کنند که نشان‌هایی از آیین‌ها داشته باشند از این منظر طراحی مد و لباس جزو گستره هنر به شمار می‌رود.

جنتی ادامه داد: هر نوع لباس باید با توجه به اینکه چه مخاطبی دارد و در چه موقعیتی باید استفاده شود،‌ متفاوت است و برای رسیدن به آن باید محدوده وسیعی از مواد،‌ ترکیبات و طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها‌، الگوها و سبک‌ها در اختیار طراحان قرار بگیرد. اما مهم‌تر از همه تطابق الگوها با هنجارها،‌ رفتارها‌، فرهنگ‌ و سنتی است که در کشور ما فرهنگ ایرانی‌، اسلامی نامیده می‌شود.

جنتی در ادامه با بیان اینکه نوع پوشش نمادی از داشته‌های فرهنگی است گفت: امروزه تولید مد تبدیل به صنعتی سودآور شده است که نمی‌توان از مزایای آن غافل ماند. ترویج روحیه زیبا پسندی‌، نهادینه کردن پوشش با معیارهای اسلامی‌، توجه به علایق‌ مخاطبان‌، رونق تولید کسب و کار‌، تقویت صنعت نساجی‌ و.. از مهم‌ترین مزایای طراحی مد و لباس است.

مجلس شورای اسلامی، قانون ساماندهی مد و لباس را در سال ۱۳۸۵ تصویب کرد تا مسیر هنر و صنعت سودآور مد و لباس به صورت قانون‌مند جلو برود و هر ساله شاهد رونق آن باشیم. چون وقتی قانون بر چیزی صحه می‌گذارد زیرساخت حقوقی برای پیشرفت آن فراهم می‌شود که با اهتمام همه دست اندرکاران می‌توان به پیشرفت و گسترش آن امیدوار بود.

جنتی همچنین تاکید کرد: اکنون وقت آن رسیده که ساختار از هم‌گسیخته‌ی مد و لباس نظام‌مند شود تا صاحبان ایده و ابتکار با هم افزایی به اهداف مد و لباس نزدیک شود.

طراحان و تولید کنندگان مد و لباس در ایران با اعتماد به نفسی که دارند یقین داشته باشند که می‌توانند گنجینه ارزشمند فرهنگ و هنر که پشتوانه این صنعت است می‌تواند مد ولباس ایرانی اسلامی را گسترش بدهند.

جنتی با اظهار تأسف از توجه مخاطبان به الگوهای نه چندان عامه پسند غربی و شرقی اظهار کرد: با وجود طراحان خوش ذوقی که در این زمینه داریم و همچنین پشتوانه بزرگی که به خاطر گنجینه فرهنگی در کشور وجود دارد نگاه‌مان همواره به طرح‌های نه چندان عامه پسند غربی و شرقی و جنس‌های تایلندی، چینی و ترک است. باید با نوآوری، همت و تلاش، قدرت انتخاب مردم را ارتقا بدهیم و بازار را در مدل‌های عامه پسند ایرانی غرق کنیم. باید به لباس در جامعه هویت ببخشیم و نشانه‌های اصیل ایرانی-اسلامی را به مد و لباس وارد کنیم.

جنتی افزود: وزارت ارشاد در نظر دارد موسسات جریان‌ساز در حوزه مد و لباس ایرانی -اسلامی را تقویت کند تا فعالانه جریان رو به جلوی مد و لباس ایرانی -اسلامی گسترش بدهند. همچنین نهادهای سیاست‌گذار و پشتیبان وارد میدان شوند و از طراحان و تولیدکنندگان پشتیبانی کنند. یکی از مهم‌ترین اهداف این جشنواره معرفی الگوی ایرانی اسلامی به نسل جوان است. همکاران من در معاونت هنری برای تحقق اهداف قانونی این جشنواره تلاش می‌کنند. که لازم می‌دانم از این تلاش آن‌ها قدردانی کنم.

وزیر ارشاد در بخش دیگری از سخنانش حرکت رو به جلو و سازنده بخش مد و لباس اشاره کرد و گفت: بخشی از این حرکت رو به جلو را در جشنواره شاهد بودیم و بخشی از آن در آینده به نتیجه خواهد رسید. ایجاد بانک اطلاعاتی هنرمندان و طراحان مد و لباس‌، حضور موسسات تک منظوره که ۲۵ مورد از این موسسات در این جشنواره حضور داشتند‌، برنامه‌ریزی برای راه اندازی موزه مد و لباس‌، تعامل با کشورهای اسلامی‌، هویت‌سازی مد و لباس ایرانی و صدور مجوزهای لازم، هماهنگی صنوف‌ و سایر دستگاه‌ها در این مورد و برنامه‌ریزی‌های استانی مد و لباس،‌ همچنین اهتمام ویژه برای تقویت طراحان و توسعه مد و لباس ایرانی اسلامی، تقویت صنعت نساجی،‌ ایجاد ساختار مناسب برای هماهنگی مثلث طراحی‌، تولید و توزیع پوشاک‌، کمک به برندهای ملی در این عرصه و تقویت فرهیختگان و اندیشمندان حوزه مد و لباس بخشی از برنامه‌های در حال اجرا و برنامه ریزی شده‌ای است که در آینده شاهد به بار نشستن آن‌ها خواهیم بود.

وزیر ارشاد تاکید کرد: این حق مردم است که براساس سلایق و علایق شخصیت‌شان لباس‌های زیبا انتخاب کنند. الگوی ایرانی-اسلامی می‌تواند مبتنی بر تعدد سلایق قرار بگیرد و خواسته‌های مخاطبان را برآورده کند.

همچنین می‌تواند با در اختیار قرار دادن ابزار برای طراحان خواسته‌های مخاطبان را برآورده کند. تا پول این سرزمین به جای در اختیار گرفتن تولید کنندگان خارجی به جیب جوانان با استعداد کشور برود.

امروز امکان ترویج مد و لباس با ارائه مسائل شرعی و عرفی وجود دارد و قانون گذار هم در آن صحه گذاشته‌اند. بنابراین دست تولید کنندگان برای طراحی و تولید مد و لباس ایرانی اسلامی باز است.

جنتی همچنین عنوان کرد: تا قبل از این جشنواره واژه مزون موجب نگرانی مسئولان بود و به عنوان تهدید به شمار می‌رفت اما الان ضوابط قانونی وجود دارد که این موسسات می‌توانند براساس آن فعالیت کنند. ۲۰ هزار رکورد اطلاعات مشاغل مرتبط با طراحی مد و لباس ثبت شده و ۷۰ مرکز علمی و دانشگاهی به موضوع طراحی، دوخت و پارچه می‌پردازند. اما متاسفانه هنوز این موارد در سرفصل‌های دانشگاهی لحاظ نشده است و این سرفصل‌ها عموما قدیمی هستند و باید مورد تجدید قرار بگیرند.

جنتی همچنین عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین اهداف این جشنواره سپردن فعالیت‌ها به نهادهای غیر دولتی است که هم اکنون اتفاق افتاده است و به زودی مرکز آموزش مدلینگ و نمایش زنده با معیارهای مورد نظر ایرانی- اسلامی راه اندازی می‌شود.

به گزارش ایسنا، هویت فرهنگی کشور ما گنجینه بی‌پایانی است که می‌تواند بستر خلاقیت برای هررشته‌ای باشد. مد و لباس هم از این قضیه مستثنا نیست و در سال‌های اخیر با اهتمام طراحان خوش ذوق نوآوری‌هایی صورت گرفته است که امیدوارم در جشنواره چهارم شاهد رونق بیشتر آن‌ها باشیم.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین