کد خبر: ۲۳۹۴۶۵
تاریخ انتشار : ۲۵ فروردين ۱۳۹۳ - ۱۵:۰۳
مسلما افرادی هستند که به دلیل کمک به دولت و اعتقاد واقعی شان که مستحق دریافت یارانه نقدی نیستند داوطلبانه ثبت نام نخواهند کرد.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: بهاره چراغی: اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها موضوعی است که در این روزهای پر تنش اقتصادی نظرات موافق و مخالف بسیاری را بر انگیخته است. صادق زیبا کلام، تحلیلگر سیاسی اعتقاد دارد درصد ثبت نام مردم برای دریافت یارانه نقدی به اعتماد و اعتقادی بر می گردد که به دولت دارند. او همچنین براین باوراست که پرداخت یارانه 45 هزار تومانی به مردم با هر سطخ درآمدی عدالت نیست.

به نظر شما چند درصد از اقشار جامعه برای دریافت یارانه ها ثبت نام می کنند؟

اینکه مردم برای یارانه ها ثبت نام کنند یا نکنند در حقیقت یک مقدار بسیار زیادی به میزان اعتقاد و اعتمادی که به دولت دارند باز می گردد. پیش بینی می کنم بسیاری از مردم در این ماراتن ثبت نام کنند. در عین حال درصدی هم که نمی توان عددی برایش گذاشت مسلما ثبت نام نخواهند کرد. حال چه از باب اینکه خودشان به این اعتقاد دارند که واقعا نباید یارانه دریافت کنند و چه از باب اینکه نگران هستند که مبادا به هر حال میزان دارایی هایشان روشن شود و به شکل دیگری جریمه شوند. یعنی عمده ترین دلیل ثبت نام نکردنشان ترس از مجازات است. اما باید به یاد داشته باشیم مسلما افرادی هستند که به دلیل کمک به دولت و اعتقاد واقعی شان که مستحق دریافت یارانه نقدی نیستند داوطلبانه ثبت نام نخواهند کرد. اما آنچه مسلم است در مقابل این دو گروه یک گروه سومی هم وجود دارند که به هر حال ثبت نام خواهند کرد چون خیلی مطمئن نیستند که آیا مستحق گرفتن یارانه هستند یا نه. اما گروه چهارم که علیرغم اینکه می دانند واقعا استحقاق گرفتن یارانه نقدی را ندارند و نباید پولی دریافت کنند، به دلایل سیاسی ثبت نام می کنند.

به نظر شما دولت به خوبی توانسته در مورد دلایل اجرای فاز دوم برای مردم شفاف سازی کند؟

از نظر من دولت آقای روحانی همان ابتدا باید حقایق را با مردم در میان می گذاشت و به مردم می گفت که ماهیانه دولت 4 هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت می کند. یعنی هر بار که دولت به 75 میلیون نفر یارانه پرداخت می کند مجموع این پول 4 هزار میلیارد تومان می شود. آقای روحانی باید به مردم می گفت که  4 بار، 4  ماه، 4 نوبت که شما یارانه دریافت می کنید در مجموع عددی نزدیک به 16 هزار میلیارد تومان می شود. باید به مردم توضیح می دادند که 16 هزار میلیارد تومانی که صرف پرداخت یارانه نقدی شده است معادل کل بودجه بهداشت و درمان یک سال است. باید به مردم توضیح می دادند که کل بودجه عمران کشور در سال گذشته 37 هزار میلیارد تومان بوده است. بنابراین ما با پرداخت ماهی 4 هزار میلیارد تومان در سال نزدیک به 50 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی پرداخت می کنیم. یعنی دو برابر کل بودجه یک سال عمران کشور. حرف من این است که کدام کشور، کدام نظام، کدام سیستم به این طریق زیر اقتصادش دینامیت کار می گذارد و ریشه اقتصادش را منفجر می کند؟ کدام کشور  در طول تاریخ بشریت به فردی که ماهی 3 یا 4 میلیون تومان درآمد دارد 45 هزار و 500  تومان می دهد و به فرد دیگری که ماهی 400 هزار تومان حقوق می گیرد به او هم ماهی 45 هزار و 500 تومان می دهد؟ کجای این عدالت و انصاف است؟ منتهی این کاری است که اقای احمدی نژاد و اصول گرایان در سال 89 شروع کردند و جالب این است که نه مجلس اصولگرا و نه دولت اصولگرا و نه صدا و سیمای اصولگرا هیچ کدام کوچکترین اعتراض و انتقادی نکرد. اما امروز مشاهده می کنیم که همگی  به آقای روحانی حمله می​کنند که چرا وضع اجرای یارانه​ها به این شکل است در حالی که به نظر من آقای روحانی باید در همان ابتدا اصولگرایان را به چالش می کشید و در تلویزیون به مردم می گفت که در کدام نظام به همگی مردم 45 هزار تومان یارانه می دهند؟ به نظر من کار درست این  است که ان اقشار و لایه های که واقعا کم درآمد هستند یارانه دریافت کنند و مابقی نباید یارانه دریافت کنند. آقای روحانی باید به مردم می​گفتند که در کشورهای دیگر، در کشورهای توسعه یافته این 50 هزار میلیارد تومانی که بابت یارانه دولت پرداخت می​کند صرف جاده و راه​های می​کنند که قاتل جان مردم نباشد. صرف بهداشت و درمان می کنند صرف آموزش پرورش صرف مترو  و حمل و نقل عمومی، صرف محیط زیست، صرف  صنعت و کشاورزی می کنند. این چه معنای دارد که بیایم سالی 50 هزار میلیارد تومان یارانه بدهیم در حالی که کل بودجه عمرانی کشور 37 هزار میلیارد تومان است. متاسفانه از نظر من آقای روحانی اصلا نتوانستند با افکار عمومی ارتباط خوبی برقرار کنند.

آیا مردم و جامعه کشش قطع یارانه را در این شرایط دارند؟

اقشار و لایه​های تحصیل کرده و مرفه جامعه خودشان داوطلبانه ثبت نام نمی​کنند و بعضی از افراد هم که واجد شرایط دریافت یارانه نقدی نبوده اند و ثبت نام کرده اند دولت یارانه شان را قطع می کند. در این شرایط مشکلی به وجود نمی آید اما بسیاری از مردم هستند که در آمد بسیار پایینی دارند و زمانی که یارانه آنها قطع شود مسلما به شدت ناراحت خواهند شد. زیرا  استدلال ها  و موضوعلت منطقی و حرف های حقی که باید آقای روحانی برای مردم شفاف سازی می کردند و نزدند و نگفتند را نمی دانند.

تورم در این شرایط که حامل های سوخت با افزایش قیمت رو به رو شده اند به کجا می رسد؟

یقینا تورم  بالاتر خواهد رفت و یا در بهترین حالت ممکن است آهنگ پایین آمدنش کند شود. این در حالی است که در این شرایط در خصوص بنزین هم چاره ای جز گران کردن وجود ندارد. هیچ کشوری در دنیا بر روی قیمت بنزین یارانه نمی دهد. بنزینی که ما سهمیه ای  لیتری 400 تومان و آزاد لیتری 700 تومان استفاده می کنیم برای خود دولت نزدیک به لیتری 3 هزار تومان تمام می شود و این کار هم خطا و اشتباه است. دولت اگر نمی خواهد مالیات بیشتری بگیرد نباید برای بنزین، اب، برق و گاز هم یارانه ای پرداخت کند بلکه از نظر من بخشی از ان باید به صورت مستقیم به اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه و بخش دیگر باید صرف کارهای زیر بنایی کشور شود که اگر آمار بگیریم که از زمانی که پرداخت یارانه نقدی اغاز شده است چقدر صرف کارهای زیربنایی کشور شده است قطعا آمار تکان دهنده ای بدست خواهد آمد. در هیچ کجای دنیا  چنین مدیریت اقتصادی وجود ندارد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین