کد خبر: ۲۳۹۵۳۸
تاریخ انتشار : ۲۶ فروردين ۱۳۹۳ - ۰۹:۰۱
«جایی نبوده که این آقا سرک نکشیده باشد. خوش به سعادت برخی مسوولان و این همه بی‌توجهی.» نماینده بروجن تندتند اینها را می‌گوید و عبور می‌کند. سوال درباره زنجانی خیلی اوقات به پاسخ نمی‌رسد اما امیرعباس سلطانی، عضو کمیسیون انرژی همیشه دست پر است و حرف‏‌های تازه دارد. حالا هم نوبت یک افشاگری دیگر است. گویی در پس تصاویر تخته نرد بازی‌کردن «علی دایی» و «بابک زنجانی» و تصاویر متعدد زنجانی در کنار سردار «رویانیان» رازهای مگو بوده؛ رازهایی که حالا به برخی اسناد درباره نقش بابک زنجانی در ورزش رسیده.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: سه ماهی می‌شود که بابک زنجانی در اختیار دستگاه قضایی قرار دارد اما پیش از آن در بخش‌های مختلف مشغول به کار بوده. از خرید باشگاه راه‌آهن که حالا نامش راه‌آهن سورینت شده تا تلاش برای لابی و خرید پرسپولیس که در نهایت راه به جایی نبرده. اما هر چه باشد تیم همراه بابک زنجانی از ورزشی‌ها هستند و آنهایی که دستی در این کار دارند.

بابک زنجانی با بسیاری از مسوولان و اهل ورزش، عکس یادگاری انداخته. حضورش در ورزش، ابتدا کمرنگ بوده و رفته‌رفته با خرید باشگاه راه‌آهن، پر رنگ‌تر شده، این رنگ و لعاب تا جایی رسید که او با وساطت رویانیان دست به کار رایزنی خرید پرسپولیس شد. به‌ویژه سه ماه بی‌وزیربودن وزارتخانه فرصت خوبی برای او و برخی رایزنی‌ها در پس پرده بود. اما گودرزی، وزیر ورزش دولت حسن روحانی بالاخره از بهارستان رای اعتماد گرفت و نقشه‌های زنجانی نقش بر آب شد. از یکسو قوه‌قضاییه دست‌ به‌ کار دستگیری زنجانی شد و از سوی دیگر گودرزی روی خوشی به رویانیان نشان نداد و او هم در نهایت استعفا داد تا برای مدتی از حال و هوای ورزشی کشور خداحافظی کند.

«امیرعباس سلطانی» به دلایلی از بازگو کردن جزییات بیشتر درباره اسناد به دست‌آمده امتناع کرده و به «شرق» می‌گوید: «بابک زنجانی نه تنها در نفت و تامین اجتماعی که حالا حسب اسناد در بخش ورزش نیز حضور داشته و تخلف‌هایی در این زمینه گزارش شده. البته زنجانی مثل همیشه تنها نبوده و از حمایت برخی بهره‌مند شده که قصد نداریم تا پایان کار، اسامی و جزییات بیشتری بگوییم چرا که احتمال از بین رفتن برخی اسناد دیگر وجود دارد.»

البته سخنان رییس کمیسیون اصل 90 نیز بر آنچه سلطانی گفته، صحه می‌گذارد. او نیز در پاسخ به «شرق» درباره اینکه چرا پرونده فوتبال در کمیسیون اصل 90 از سوی حمید رسایی محرمانه اعلام شده، می‌گوید: «چیز محرمانه نداریم، اما برخی مدیران باشگاه‌ها و مسوولان فدراسیون در جلسه‌های کمیسیون حضور داشته‌اند. آنچه تا اینجای کار برای ما محرز شده، فساد مالی دامن‌گستر است؛ از تخلف مالی گرفته تا برخی رانت‌ها.»

او البته پیشتر از واگذاری شرکت هواپیمایی قشم و باشگاه فوتبال راه‌آهن پس از برآوردهای مالی اولیه خبر داده بود: «تیم فوتبال راه‌آهن در شرف واگذاری است، البته قیمت‌گذاری مبنایی دارد که برای واگذاری باید دیون را کسر کرده یا با همان دیون با خریدار توافق شود.» البته مسوولان باشگاه راه‌آهن حرف و حدیث‌های دیگری دارند و از آنچه بر سر باشگاه آمده، گله‌مندند.

زنجانی تا اینجای کار دومیلیاردو400میلیون‌یورو بدهی دارد و آنطور که رییس کمیسیون اصل 90 به «شرق» خبر داده، منابع مالی‌اش هم در هیچ کجای دنیا بلوکه نشده است.

اما ماجرای فساد در ورزش ایران این روزها نه تنها در بحث بابک زنجانی که در کمیسیون اصل 90 مجلس هم در حال پیگیری است. فساد دامنه‌دار در ورزش نکته‌ای است که محمدعلی پورمختار، رییس کمیسیون اصل 90 در گفت‌وگو با «شرق» به آن اشاره دارد: «متاسفانه پرونده فوتبال در اصل 90 خیلی با حاشیه همراه شده. به همین خاطر فعلا در مرحله تحقیق هستیم.»

البته ماجرای حضور زنجانی در ورزش تا فاش‌شدن جزییات تازه از ردپای او در این مسیر، غیرشفاف است. پیگیری‌ها درباره فساد در ورزش این روزها هم در ماجرای پرونده بابک زنجانی و هم در کمیسیون اصل 90 در حال پیگیری است. جلسه‌های محرمانه زیادی تا به امروز در اتاق اصل 90 برگزار شده و خبر خاصی به بیرون درز نکرده. «بابک زنجانی» حسب اتفاق و گستردگی تخلف‏‌ها گاهی در یکی، دو کمیسیون حرف مشترک بوده. حالا باید دید اصل نودی‌ها هم درباره زنجانی رازهای مگو دارند یا باز هم تنها سرنخ‌ها به دست سلطانی، عضو کمیسیون انرژی مجلس می‌رسد.

تیم ویژه‏ای در مجلس همین حالا مشغول پیگیری پرونده بابک زنجانی است؛ فردی که گویا تنها یک شخص نبوده و شبکه‌ای مافیایی از او پشتیبانی می‌کنند. حسین دهدشتی، عضو کمیته ویژه پیگیری پرونده زنجانی نیز به «شرق» می‌گوید: «اینکه فکر کنیم، یک‌نفر در ایران با هر میزان سطح ‌آی‌کیو و تعامل اجتماعی می‌توانسته تنهایی به چنین ثروتی برسد، خیال خام است. بنابراین کمیته ویژه بنا دارد تا پشت پرده‌های ماجرای بابک زنجانی را مشخص کرده و به رانت‌ها و همکاری‌های مورد‌دار رسیدگی کند.»

بابک زنجانی همواره تاکید داشته که دومیلیاردیورو از پول نفتی که دولت محمود احمدی‌نژاد برای دورزدن تحریم‌ها به او واگذار کرده بود، در خارج از کشور بلوکه شده اما آنطور که پورمختار گفته کل این ماجرا دروغ است. بابک زنجانی دی‌ماه گذشته به اتهام «جرایم اقتصادی» بازداشت شد. اصل اتهام او بدهی به وزارت نفت است و در حال حاضر ردپای او در تامین‌اجتماعی، ساخت برخی فیلم‌ها و ورزش هم به چشم می‌خورد. سلطانی پیش از این تاکید کرده بود که زنجانی مورد حمایت گروهی بزرگ بود و تنها «ویترین» این گروه به‌شمار می‌آمده.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین