کد خبر: ۲۴۷۷۰۱
تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۳۹۳ - ۲۱:۱۱
ایران چک‌های یک میلیون ریالی از دیروز وارد چرخه نظام پولی کشور شد.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: ایران چک های یک ملیون ریالی در بانک‌های سامان، رفاه کارگران، مسکن، کارآفرین، قرض الحسنه مهر ایران، اقتصاد نوین، صادرات، ملی، ملت، پاسارگاد، گردشگری، پارسیان و تجارت توزیع شد.

به گفته رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی این ایران چک‌ها دارای خصیصه‌های شناسایی و فیشرهای امنیتی مردمی است. ایران چک یک میلیون ریالی از لحاظ ابعاد به میزان ایران چک‌های ۵۰۰ هزار ریالی و به اندازه ۷۵ × ۱۶۰ میلیمتر به رنگ آبی و دارای سه خصیصه امنیتی هستند؛ به این نحو که طرح واترمارک در خمیره کاغذی ایران چک‌های یک میلیون ریالی تعبیه شده و پرتره حکیم ابوالقاسم فردوسی از نوع سه بعدی نیز در آن حک می‌باشد.

همچنین ایران چک‌ها دارای نخ پنجره‌ای است که نوشته یک میلیون ریالی در آن قابل مشاهده می‌باشد و نوشته یک میلیون ریالی در زیر واترمارک قرار گرفته و این ایران چک دارای دو نخ امنیتی است که در زیر نور UV در چهار رنگ آبی، سبز، زرد و قرمز نوشته جمهوری اسلامی در آن قابل رویت است.

در این ایران چک‌ها دو عدد تصویر ناقص تعبیه شده که همدیگر را تکمیل می‌کنند که در پشت و روی ایران چک قرار دارد و در مقابل نور عکس‌ها به یکدیگر می‌چسبند.
 
همچنین در این ایران چک‌ها گل چهار پر در زیر تصویر تخت جمشید قرار گرفته که مرکب فلوره سنتی است و با تصویر پشت، تصویر کاملی را تشکیل می‌دهد.
 
به گزارش فرارو، لوگوی بانک مرکزی به رنگ صورتی نیز در این ایران چک‌ها قرار دارد که مرکب آن حرارتی است که در صورتی که انگشتان دست را روی آن قرار دهیم رنگ این لوگو محو می‌شود و با برداشتن انگشت و رفع حرارت این لوگو دوباره بر روی ایران چک ظاهر خواهد شد. بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x