کد خبر: ۲۵۶۴۶۹
تاریخ انتشار : ۲۱ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۳:۰۲
نوبخت اعلام کرد
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور در تشریح ابزارهای بودجه‌ای بسته خروج از رکود از تخصیص 9500 میلیارد تومان از کل اعتبارات عمرانی همچنین صد درصد کل اعتبارات مربوط به آموزش و پرورش خبر داد.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: محمدباقر نوبخت در همایش تبیین سیاست‌های اقتصادی دولت برای خروج از رکود با اشاره به این که ابزارهای بودجه برای خروج از رکود را می توان به دو بخش احکام و ارقام تقسیم کرد، اظهار کرد: در ارقام بودجه که برای تامین منابع لازم برای سرمایه‌گذاری و تبیین مالی استفاده کردیم چند رقم مهم وجود دارد که می توان از مهمترین آن‌ها به اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه ای در بودجه سال 1393با رقمی نزدیک به 43 هزار و 500 میلیارد تومان اشاره کرد.

وی همچنین با اشاره به تخصیص 9500 میلیارد تومان از مجموع رقم مربوط به اعتبارات تملک دارایی های سرمایه‌ای تاکنون گفت: این درحالی است که تلاش کردیم تا جایی که ممکن است اعتبارات هزینه‌ای را تقلیل داده و میزان بیشتری را به اعتبارات عمرانی تخصیص دهیم.

وی ادامه داد: تخصیص چهار ماهه اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای بیانگر اختصاص 89.4 درصد اعتباراتی است که باید در چهار ماهه ابتدایی منظور می‌شد.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور با اشاره به این که حقوق کارکنان دولت که جزیی از اعتبارات هزینه ای است را تاکنون به گونه ای منابع آن را پرداخته‌ایم که بتوان به بودجه عمرانی نیز کمک کرد، افزود: براین اساس برای استفاده به نفع اعتبارات عمرانی و منطبق با خروج از رکود تاکنون 98.5 درصد در این زمینه اختصاص داده‌ایم.

نوبخت اضافه کرد: از اعتبارات استان‌ها در چهار ماهه اول 66 درصد و اعتبارات متفرقه نیز 17 درصد برای بودجه سال 93 پرداخت شده است.

وی در ادامه با اشاره به 246 طرح عمرانی که بر مبنای اولویت بندی دولت باید در سال جاری تکمیل شود گفت: بر این اساس 60 درصد از کل اعتبارات مربوطه به این بخش را تاکنون اختصاص داده ایم تا بتوان به هدف مربوطه در پایان سال دست یابیم.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور همچنین با اشاره به تخصیص صد درصدی بودجه مربوط به آموزش و پرورش گفت: به منظور ساماندهی فضای آموزشی برای مهر ماه کل بودجه مربوط به آموزش و پرورش را در این مدت اختصاص داده‌ایم.

نوبخت همچنین با اشاره به تبصره پنج قانون بودجه افزود: در این تبصره با توجه به سیاست‌های مختلف مندرج در بودجه این امکان فراهم شده تا بتوان 200 میلیون دلار از طریق صندوق نوآوری برای طرح‌های دانش بنیان اختصاص دهیم.

وی ادامه داد: دو میلیارد دلار نیز برای مهار آب های مرزی در بودجه اختصاص یافته که امیدواریم بتواند کمک قابل توجهی به بخش آب داشته باشد.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور به اقدامات دیگر در تبصره شش بودجه اشاره کرد و افزود: اوراق مشارکت به میزان سه هزار میلیارد تومان و همچنین اوراق خزانه اسلامی نیز به همین مقدار کمک می کند تا بتوانیم طرح‌های عمرانی را پیش برده و در تادیه طلب پیمانکاران حرکت کنیم.

وی از تبصره 21 قانون بودجه سخن گفت و افزود: در این تبصره تلاش کردیم تا با توجه به منابع در اختیار پنج هزار و 400 میلیارد تومان را به تولید اختصاص دهیم تا با ارائه تسهیلات ارزان قیمت کمک قابل توجهی به خروج از رکود شود.در عین حال که توانستیم بخش درمانی نیز را تحت پوشش قرار دهیم.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور خاطرنشان کرد: غیراز آنچه که در ارتباط با دولت و شرکت‌های دولتی است 35 میلیارد دلار رقمی است که در قانون بودجه وجود دارد و ما می توانیم مازاد بر آن رقم 33 هزار و 900 میلیارد دلاری را برای این طرح‌ها استفاده کنیم.

نوبخت با اشاره به قوانین موجود برای استفاده از منابع مالی برای بسته خروج از رکود اظهار کرد:‌براساس بند ق تبصره 2 قانون بودجه بیش از صد میلیارد دلار می‌تواند برای طرح‌های نفت و گاز با اولویت مخازن مشترک و افزایش پالایش نفت خام و برای بهینه سازی انرژی استفاده شود که این موضوع می تواند به دستگاه‌های اجرایی مسوول از جمله وزارت نفت و سازمان‌های تابعه برای سرمایه‌گذاری کمک کند.

به گزارش ایسنا، وی همچنین با اشاره به بند الف تبصره 4 قانون بودجه تصریح کرد: 35 میلیارد دلار فاینانس در این زمینه وجود دارد که سه سیاست برای توزیع این حداقل 35 میلیارد دلار وجود دارد که با توجه به شاخص‌های اعتبارات تملک دارایی تلاش کردیم بین استان ها توزیع شود.در این حال قانون گذار این حق را به معاونت برنامه ریزی داده است که هر استانی که نتواند تا آبان ماه از این منابع استفاده کند منابع آن را به استان‌هایی بدهیم که امکان ظرفیت جذب برایشان فراوان شده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین