کد خبر: ۲۵۷۳۰۰
تاریخ انتشار : ۲۷ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۸:۵۳
رئیس انجمن پیشگیری و درمان چاقی در ایران گفت: هم اکنون 24 میلیون نفر در کشور دچار چاقی هستند.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: رئیس انجمن پیشگیری و درمان چاقی در ایران گفت: هم اکنون 24 میلیون نفر در کشور دچار چاقی هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی، ˈفریدون عزیزیˈ در حاشیه برگزاری نخستین کنگره بین المللی تغذیه بالینی رضوی و دومین سمپوزیوم بین المللی تغذیه آسیا در بیمارستان فوق تخصصی رضوی مشهد افزود: در استانهایی مانند تهران، هرمزگان، سواحل دریای خزر و آذربایجان غربی و شرقی خطر ابتلا به چاقی بیشتر احساس می شود.

وی بیان کرد: برای درمان چاقی باید از همان اوایل کودکی اقدام کرد زیرا با افزایش وزن به مراتب مرگ و میر، سکته، صرع و مشکلات گوارشی در افراد چاق بیشتر می شود.

عزیزی با بیان اینکه میزان چاقی افراد ارتباط مستقیم با درآمد افراد جامعه و رژیم های غذایی آنان دارد، افزود: اکثر کشورهایی که تغذیه بهتری دارند خطر ابتلا به چاقی در افراد آن جامعه نیز بیشتر است.

رئیس انجمن پیشگیری و درمان چاقی در ایران اظهار کرد: در شهر تهران میزان BMI (سنجش میزان چاقی) افزایش چشمگیری داشته است و این ابزار سنجش مناسبی برای اندازه گیری سلامت وزن افراد و علامت هشدار دهنده ای برای ما محسوب می شود.

وی با بیان اینکه 76 درصد افراد دیابتی از اضافه وزن رنج می برند، افزود: چاقی و افزایش دیابت رابطه مستقیم با یکدیگر دارند.

وی گفت: مطالعاتی که در سال های 2005 تا 2011 انجام شد، نشان داد که افراد چاق دچار بیماری دیابت در بزرگسالی می شوند.

عزیزی ادامه داد: شیوع چاقی بین سنین 5 تا 15 سال اتفاق می افتد و مشکل چاقی در خردسالان و نوجوانان دارای مراحلی است، در مراحل ابتدایی فرد از نظر ظاهر چاق تشخیص داده شده و در مراحل بعدی افراد دچار دیابت و کبد چرب می شوند.

وی با اشاره به عوامل چاقی در افراد گفت: رژیم های غذایی پر چرب و پر انرژی، رفتارهای غیر فعالانه، کم خوابی، کاهش فعالیت های فیزیکی، شهر نشینی، عوامل اجتماعی و فرهنگی، برنامه ها و عادات غذایی نامناسب از جمله عواملی است که موجب چاقی افراد می شود.

عزیزی مرگ و میر، سکته، صرع و مشکلات گوارشی را از جمله خطرات چاقی عنوان و بیان کرد: پیشگیری از چاقی باید از زمان جنینی و اوایل زندگی انجام شود و هر چقدر سن بالاتر رود تغییرات سخت تر و مشکلات و عوارض آن نیز بیشتر می شود.

وی افزود: نیازمند عزم ملی برای درمان و پیشگیری چاقی در سنین کودکی هستیم و باید قبل از ازدواج و در دوران بارداری به جوانان آموزش های لازم را ارائه دهیم.

نخستین کنگره بین المللی تغذیه بالینی و دومین سمپوزیوم تغذیه بالینی آسیا با حضور 500 نفر از متخصصان و پزشکان مطرح داخلی و خارجی در بیمارستان فوق تخصصی رضوی طی روزهای شنبه و یکشنبه هفته جاری برگزار شد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین