کد خبر: ۲۶۰۳۱۳
تاریخ انتشار : ۱۵ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۱:۱۸
گفته های اخیر استاد شهرام ناظری درباره تخصیص همه درآمد یک سال گذشته اش به آسیب دیدگان پیرانشهر، شین آباد، جزامی ها و بیماران بی بضاعت سرطانی اتفاقی در نوع خود اتفاقی منحصر به فرد و بسیار کم سابقه است، حال آنکه این رفتار می توانست در یک نمایش خلاصه شود و یکی از صدها شوآفی باشد که هر ساله در قالب های مختلف هنری رخ می دهد...
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: گفته های اخیر استاد شهرام ناظری درباره تخصیص همه درآمد یک سال گذشته اش به آسیب دیدگان پیرانشهر، شین آباد، جزامی ها و بیماران بی بضاعت سرطانی اتفاقی در نوع خود اتفاقی منحصر به فرد و بسیار کم سابقه در حوزه فرهنگ ایران محسوب می شود؛ حرکتی که برای ترویجش و عبور از شوآف های چندصدهزار تومانی به سمت چنین حرکت هایی، گامی برداشته نشد.

به گزارش تابناک، استاد شهرام ناظری در روزهای اخیر در نشستی خبری، در نقد فضای موسیقی آنچنان لحن انتقادی و حرف های تازه ای داشت که بخش هایی از آن مشاهده نشد و اهمیتش به مورد توجه قرار نگرفت؛ بخش هایی که از قضا در ابتدای نشست خبری شوالیه آواز ایران مطرح شد اما به حاشیه رفت تا یکی از حرکت های بزرگ و ارزشمندی که در سال های اخیر توسط یک چهره فرهنگی صورت پذیرفته، مشاهده نشود.

استاد شهرام ناظری در مورد فعالیت های یک سال اخیر خود گفت: «برنامه های سال گذشته من کلا در خدمت امور خیریه بود. به دلیل اتفاقاتی که در مدرسه دخترانه «پیرانشهر» در روستای «شین آباد» اتفاق افتاد احساس کردم که این راه را باید دنبال کنم. متعاقب آن کارهای دیگری در جهت امور خیریه مثل برنامه ای برای جذامی ها و بیماران بی بضاعت سرطانی استان کردستان برگزار شد. اغلب کارهای خیریه سال گذشته من به منطقه کرد مربوط شد که خود من هم از همین قومیت هستم. به دلایل مختلف این برنامه ها بیشتر متعلق به آن منطقه بود از جمله اینکه خودم کرد هستم، آن اتفاق روستای شین آباد در همین منطقه بود»چرا شهرام ناظری یک سال درآمدش را وقف این مردم کرد؟

این استاد برجسته موسیقی کشورمان اعتقاد دارد که انجام کارهای انسانی باید سرمشق فعالیت های هر هنرمندی باشد و همه ما انسان هستیم و فقط ساز زدن یا آواز خوب ملاک نیست. عملکرد انسانی و تفکر و نوع زندگی یک هنرمند بسیار مهم است و حتی در هنر او هم تاثیر دارد. هنرمندانی که آن خط واقعی و انسانی و عادلانه هنر را همیشه ادامه می دهند، هنرمندان ماندگاری خواهند شد.

از منظر این چهره برجسته که در حوزه تولیدات فرهنگی نیز، آثار ماندگاری نظیر شاهنامه کردی را برای زادگاهش به یادگار گذاشته، انسانی که از این مدار عشق و انسانیت خارج شود، نهایتا هنر خود را از دست می دهد و به همین دلیل تاکید دارد که مهمی انجام نداده اما در عین حال تاکید می کند این راهی است که همه هنرمندان باید انجام و ادامه دهند و شیوه را این کمترین کاری تعبیر کرده که از دستش برآمده است.

شهرام ناظری به عنوان یکی از برجسته ترین هنرمندان تاریخ معاصر کشورمان، در طول سال 92، ده ها کنسرت در تهران و شهرستان ها داشت و طبیعتاً درآمد حاصل از این کنسرت ها از چند صد میلیون تومان رو به فزونی گذاشته و این رقمی قابل توجه برای کمک یک هنرمند به مردمانی است که به زعم او با چالش های فراوانی مواجه هستند؛ چالش هایی که بخشی از آنها نظیر حادثه دیدگان پیرانشهر، شین آباد، جزامی ها و بیماران بی بضاعت سرطانی تاثر عمومی را در پی داشته است.

رفتار ناظری می توانست در یک نمایش خلاصه شود و او تنها اعلام کند، چند میلیون به کودکان شین آبادی کمک می کند یا بخشی از عواید یا تمام عواید یکی از کنسرت هایش را به این کودکان می دهد و یکی از صدها شوآفی باشد که هر ساله در قالب های مختلف هنری رخ می دهد و در حال تبدیل شدن به اتفاقی تکراری و بی ثمر است اما او کل درآمد یک ساله اش را وقف کرد تا از محل این درآمد، امکانِ عملیِ تغییر و تحولی وجود داشته باشد و این کار را انجام داد و در سخن باقی نگذاشت.

او حتی در جمع خبرنگاران نیز شخصاً در این باره به سخن نیامد و پس از پرسش در این باره زبان به سخن گشود و تاکیدات مذکور را داشت و مسئولیت فردی و اجتماعی اهالی فرهنگ را یادآور شد که بیش از توصیه و حضور در کلیپ های بنیادها و خیریه ها است. هنرمند بیش از آنکه سخن بگوید، باید با عملش الگوی رفتاری باشد و جامعه را به این سمت ببرد و این مشی است که استاد ناظری به آن قائل است و یک سال کوشش برای مردم این سرزمین نشان بارز این رفتار است.

شهرام ناظری ها در میان چهره های فرهنگی اندک هستند و این اندک بودن صرفاً به دلیل هنر نابی نیست که عرضه می کنند، بلکه رفتار انسانی شان و حس مسئولیت پذیری شان در قبال وقایعی که در جامعه شاهدش هستند، در شکل گیری چنین اشخاصی بسیار موثر و ماندگار است. آیا مسیر حرکت برای چنین سرآمدان فرهنگی عاشقِِ وطن، هموارتر از گذشته خواهد شد؟
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین