کد خبر: ۲۶۱۴۱۸
تاریخ انتشار : ۲۲ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۴
رییس مرکز هوا و اقلیم سازمان محیط زیست اعلام کرد:
رییس مرکز هوا و اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست گفت:بر اساس برنامه پنجم توسعه باید تا پایان این برنامه 5 هزار مگاوات برق کشور از انرژی های تجدید پذیر تولید شود.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: یوسف رشیدی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار کرد: اکنون حدود 300 تا 350 مگاوات برق کشور از انرژی های تجدید پذیر تولید می شود که بسیار پایین تر از اهداف چشم انداز است.

زمان برنامه پنجم توسعه اقتصادی و اجتماعی پایان سال 94 به اتمام می رسد.

وی افزود: میزان مصرف انرژی در کشور نسبت به کشورهای پیشرفته به ازای یک واحد کالا مصرف، حدود 3 تا 4 برابر است که کاهش آن نیاز به فرهنگ سازی دارد.

رشیدی ادامه داد: همچنین از لحاظ انتشار گازهای گلخانه ای ایران در رده هفتم کشورهای تولید کننده گازهای گلخانه ای قرار دارد.

رشیدی تاکید کرد: در استفاده از انرژی های نو به سه موضوع آلودگی هوا، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و حفظ منابع برای آیندگان تاکید می شود که اجرای هر کدام از آنها نیازمند برنامه ریزی است.

وی با بیان اینکه انرژی های تجدید پذیر هیچ گونه آلودگی به همراه ندارند گفت: قطعا استفاده از این منابع موجب کاهش آلاینده های زیست محیطی می شود.

رییس مرکز هوا و اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست افزود: یکی از مشکلات اصلی ما در فصل زمستان نیروگاه ها هستند زیرا در این فصل میزان مصرف سوخت گاز در کشور افزایش می یابد و این صنایع برای جبران کمبود سوخت خود از مازوت استفاده می کنند.

وی ادامه داد: میزان گوگردی که از سوخت مازوت تولید می شود بسیار بیشتر از سوخت دیزل و بنزین است از این رو موجب افزایش آلودگی می شود، بنابراین با استفاده از انرژی های تجدید پذیر و تا حدودی صرفه جویی می توان بحث استفاده از مازوت در نیروگاه ها را به شکل قابل قبولی برطرف کرد.

رشیدی درباره میزان آلایندگی تاسیسات خانگی گفت: برآوردها نشان می دهد، تاسیسات خانگی حدود 20 تا 30 درصد موجب آلودگی در شهرها می شوند و بقیه به منابع ثابت دیگر مانند واحدهای صنعتی و تجاری و خودرو بر می گردد.

وی افزود: این برآورد کلی است زیرا در جاهایی که نیروگاه وجود دارد بیشترین سهم آلودگی را با خود اختصاص می دهد.

رشیدی درباره هزینه تولید انرژی های تجدید پذیر گفت: هزینه تهیه پانل های خورشیدی برای تولید انرژی بسیار زیاد است از این رو دولت باید راهکاری اتخاذ کند تا فشار تامین این هزینه از سبد مردم کاهش یابد.

وی با تاکید بر اینکه مشوق های دولتی در تولید انرژی های تجدید پذیر بسیار تاثیرگذار است گفت: به عنوان مثال امسال واردات خودروهای هیبریدی و برقی با تعرفه 4 درصد امکان پذیر شد که اگر این مشوق ها در مورد انرژی های تجدید پذیر نیز اعمال شود نتیجه خوبی به همراه خواهد داشت.

رشیدی افزود: در بند ' ق ' بودجه سالجاری به این مساله توجه شده که از طریق کاهش مصرف سوخت می توان بودجه یک سری پروژه ها را تامین کرد که البته نیازمند همکاری دولت و مجلس است، بنابراین اگر دولت مشوق ها اقتصادی برای تولید انرژی های تجدید پذیر را در قالب وام های طولانی مدت به مردم ارایه دهد، قطعا نتیجه بخش خواهد بود.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین