کد خبر: ۲۶۲۲۸۷
تاریخ انتشار : ۲۸ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۰:۳۴
وزیر نیرو گفت: بازار آب در 609 دشت کشور اجرا می شود تا قیمت آب وضعیت اقتصادی پیدا کند و از هدر رفت آن جلوگیری شود.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: به گزارش ایرنا، حمید چیت چیان شامگاه پنجشنبه در نشست شورای آب استان کرمان که با حضور معاون پارلمانی رییس جمهوری و مسوولان استان در استانداری برگزار شد، افزود: این تصمیم در نشست شورای عالی آب که روز گذشته با حضور هیات دولت در تهران برگزار شد به تصویب رسید. 
 
وی بیان کرد: همچنین در شورای عالی آب مصوب شد به جای اینکه دولت بر روند مصرف آب کنترل داشته باشد تشکل های مردمی این کار را در چارچوب قانون انجام دهند. 
 
وی گفت: یکی دیگر از مصوبات شورای عالی آب این بود که از سال آینده بخش عمده ای از اعتبارات وزارت نیرو به بخش آب های زیر زمینی اختصاص داده شود و نصب کنتورهای هوشمند، برقی کردن چاه های آب، بستن چاهای غیر مجاز و جلوگیری از برداشت آب بیشتر از پروانه از دیگر مصوبات این نشست بود. 
 
وزیر نیرو ادامه داد: به طور متوسط بارش باران 35 درصد کاهش یافته و موجب کاهش ذخایر آب پشت دریاچه های سدها شده است. 
 
وی گفت: ما در سال های گذشته دست روی دست نگذاشتیم زیرا در این مدت نیز طرح های خوبی در زمینه اجرای تصفیه خانه ها، سد و آبیاری های نوین اجرا شده است. 
 
چیت چیان تاکید کرد: بیشتر همت مدیران بخش آب برای مدیریت آب سطحی بوده و از آب زیر زمینی غفلت شده است بطوری که 54 درصد آب از منابع زیر زمینی تامین می شود. 
 
وی گفت: طرحی را برای مدیریت آب های زیرزمینی در شورای عالی آب ارایه کرده ایم و اعضای شورا مجموعه کار را تصویب کردند که یکی از مصوبات این بود به طور متوسط 25 درصد از مصارف آب زیرزمینی را کاهش دهیم. 
 
وی تصریح کرد: هم اکنون هفت تا هشت میلیارد مترمکعب بیشتر از ظرفیت دینامیک ذخایر استفاده می کنیم و ظرفیت دینامیک، ظرفیتی است که هر سال به علت بارندگی آب جایگزین آن می شود. 
 
وزیر نیرو گفت: اگر 20 درصد از منابع دینامیک را کاهش دهیم به جایی می رسیم که از منابع استاتیک استفاده نکنیم و پنج درصد دیگر هم باید کمتر برداشت کنیم برای اینکه سالی پنج میلیارد متر مکعب داشته باشیم تا بتوانیم ذخایره استاتیک را که برداشت شده است جبران کنیم. 
 
وی افزود: 15 طرح دیگر نیز در شورای عالی آب تصویب شده که می تواند کمک کند تا ما به وضعیت قبل در حوزه آب برگردیم. 
 
چیت چیان گفت: از استاندار کرمان تشکر می کنم زیرا کار را با حضور ائمه جمعه و سایر مسوولان در استان شروع کردند و این کار هم نتیجه بخش خواهد بود. 
 
وی افزود: تمام طرح هایی که در شورای آب استان بیان شد در راستای برنامه های شورای عالی آب کشور است به طوری که بین 80 تا 90 درصد تصمیمات استان با شورای عالی آب همخوانی دارد و نشان می دهد پایه کار عقلانیت بوده است. 
 
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: ما منابع لازم را اختصاص خواهیم داد و مسایل را به شورای عالی آب منتقل کرده ایم که تمامی اعضای شورا روی موارد مطرح شده اتفاق نظر داشتند و امید است با این تفاهم کار را پیش ببریم. 
 
چیت چیان گفت: طبق آمار ارایه شده ارزش تولید پسته در استان کرمان پنج هزار و 200 میلیارد تومان است که نیاز است با کمک مردم، بهره برداران و حمایت دولت، مدیریت مصرف را پیش ببریم و استان کرمان در زمینه طرح های آب پیش قدم است. 
 
وی گفت: ما با تمام وجود از این طرح ها حمایت می کنیم و از سوی دیگر منابع دولتی محدودیت هایی دارد که خوشبختانه مجلس شورای اسلامی تدبیر کرده و در تبصره قانون بودجه در طرح های مصرف آب پیش بینی شده که بخش خصوصی می تواند سرمایه گذاری کند و نیاز است از سرمایه گذاران بخش خصوصی در این زمینه استفاده شود.
 
وزیر نیرو تاکید کرد: کشاورزان باید به این نکته توجه داشته باشند که مدیریت مصرف به این معنا نیست که درآمد آنها کاهش پیدا کند بلکه با کاهش مصرف آب درآمد آنها افزایش یابد. 
 
وی گفت: ایران، کشور کم آبی است و بخشی از استان ها در مناطق خشک و مابقی در نیمه خشک قرار دارند که در این زمینه نه فقط کشور خشک با منابع آب کمی داریم بلکه سال گذشته میزان بارندگی از 250 میلیمتر به 242 میلیمتر کاهش پیدا کرد. 
 
چیت چیان ادامه داد: در محاسباتی که انجام شده 10 سال پیش 130 میلیارد متر مکعب آب تجزیه پذیر داشتیم که اکنون این منابع به 120 میلیارد متر مکعب کاهش پیدا کرده و این در حالی است که جمعیت زیاد شده و بخش صنعت و معدن نیز توسعه داشته است. 
 
وی گفت: به ازای هر فرد ایرانی یکهزار و 550 متر مکعب آب تجزیه شونده داریم که در دنیا این حجم، شش هزار و 400 متر مکعب است. 
 
وزیر نیرو اظهار کرد: هر کشوری در دنیا که کمتر از شش هزار و 700 متر مکعب داشته باشد در بحران آب قرار دارد و ما باید این واقعیت را به مردم بگوییم تا چاره اندیشی شود و ما را همراهی کنند. 
 
وی گفت: یک کشور یا یک منطقه چه منابع آب زیادی داشته باشد یا منابع کم، اگر 40 درصد از منابع آب تجزیه شونده را استفاده کند ناپایداری آب ایجاد می شود که اکنون ما دو برابر وضعیت بحران را استفاده می کنیم و از جهت میزان بهره برداری منابع موجود هم در وضعیت بحران هستیم. 
 
چیت چیان ادامه داد: به دلیل پایین بودن قیمت آب در کشور مسابقه برای بیشتر مصرف کردن صورت گرفته و این مصرف بی رویه موجب از بین رفتن منابع آب می شود که باید در زمینه مصرف تجدید نظر جدی صورت گیرد. 
 
وزیر نیرو امروز (پنجشنبه) در سفری یک روزه برای افتتاح چند طرح در حوزه آب و برق و بررسی مسائل و مشکلات ناشی از بحران کم آبی به استان کرمان سفر کرد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین