کد خبر: ۲۶۲۳۷۰
تاریخ انتشار : ۲۸ شهريور ۱۳۹۳ - ۲۳:۰۰
کارشناسان پیش‌بینی کردند که در پایان قرن 21 میلادی جمعیت زمین از 13 میلیارد نفر فراتر خواهد رفت.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: کارشناسان با استفاده از داده‌های اخذ شده از سازمان ملل پیش بینی کرده‌اند که احتمالا تا پایان قرن 21 میلادی بیش از 13 میلیارد نفر ساکن زمین خواهند بود و بدین ترتیب این فرضیه قدیمی که رشد جمعیت بشر در میانه قرن 21 متوقف شده به کلی رد می‌شود.

کارشناسان ابتدا برآورد کردند که جمعیت جهان به احتمال 80 درصد تا پایان قرن حاضر بین حدودا 9 میلیارد و 600 میلیون تا 12 میلیارد و 300 میلیون نفر می‌رسد که بدین معنی تنها 10 درصد احتمال می‌رفت جمعیت زمین از مرز 12 میلیارد و 300 میلیون نفر فراتر رود. اما با گذشت زمان کارشناسان با احتمال 95 درصد اعلام کردند که جمعیت زمین تا پایان قرن حاضر حدود 9 الی 13 میلیارد و 200 میلیون نفر خواهد بود و همچنین احتمال رسیدن به جمعیت 13 میلیارد و 250 میلیون نفری نیز 2.5 درصد پیش‌بینی شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از مونگابی، این نتایج از برآوردهای سال گذشته سازمان ملل از رشد جمعیت حاصل شد که در آن برای نخستین بار اعلام شد افزایش جمعیت مطابق آنچه که پیش‌بینی می‌شد در حال رخ دادن نیست و این مساله به دلیل نرخ بالای زاد و ولد در قاره آفریقا رخ داده است.

«پاتریک ژرلاند»، نگارنده اصلی این گزارش و مدیر بخش جمعیت سازمان ملل متحد می‌گوید: آنچه که برای ما تازگی دارد این است که ما اکنون می‌توانیم با قطعیت مسائل مرتبط با افزایش جمعیت را برآورد کنیم. چرا که برآوردهای گذشته همگی مبتنی بر یک سناریو بود که در آن به هیچ عدم قطعیتی در نتایج حاصل از آن اشاره نشده بود اما مطالعه جدید ارزیابی آماری‌تری را ارائه می‌دهد که مطابق آن می‌توانیم بگوییم نتایج احتمالی آن چه خواهد بود.

بنابراین مطالعه نادیده گرفتن سیاست‌های زاد و ولد به مدت دو دهه سبب شده تا آفریقا همچنان شاهد رشد وحشتناک جمعیت باشد ضمن اینکه جمعیت بسیاری از در این قاره از دسترسی به وسایل پیشگیری از حاملگی محروم هستند.

به گزارش ایسنا، جمعیت قاره آفریقا در حال حاضر حدود یک میلیارد نفر است که پیش بینی می‌شود تا پایان قرن 21 به احتمال 95 درصد به حدود سه میلیارد و 100 تا پنج میلیارد و 700 میلیون نفر افزایش یابد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین