کد خبر: ۲۶۲۶۴۲
تاریخ انتشار : ۳۰ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۲:۵۶
وی تصریح کرد:‌ باتوجه این که انتظار می رود در اواسط پاییز تهران به وضعیت قرمز برسد از مردم می خواهیم که مصرف آب را مدیریت کنند اگر مردم 20 در مصارف خود صرفه جویی داشته باشند مشکلی از بابت تامین آب نخواهیم داشت.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اعلام این خبر که گام به گام تهران به وضعیت قرمز نزدیک‌تر می‌شود گفت: مشترکینی که الگوی مصرف را رعایت نمی‌کنند به ازای هر متر مکعب مصرف مازاد جریمه می‌شوند و در صورت عدم توجه در مراحل بعدی انشعاب آن‌ها قطع خواهد شد.

به گزارش ایسنا، حمیدرضا جانباز شب گذشته با اشاره به این‌که تنها 22 درصد قیمت تمام شده تولید آب از مشترکین دریافت می‌شود، گفت: یک چهارم کل آب کشور در شهر تهران مصرف می‌شود و با توجه به مصرف گاه بی رویه آب تا 200 متر مکعب هیات وزیران با تصویب مصوبه‌ای برای مشترکین جریمه در نظر گرفته است.

وی با اشاره به این‌که با توجه به پیش بینی‌های افزایش دمای هوا وشرایط منابع آبی از ابتدای سال آبی جاری که فردا به پایان می‌رسد میزان منابع و مصارف آب شرب به تفکیک شهرها و روستاها ارزیابی شد و پس از ارزیابی‌ها مشخص شد که 517 شهر در مرحله تنش آبی قرار دارند،‌ افزود: شهرهای کرمان و اصفهان به دلیل بیشتر بودن مصرف در وضعیت قرمز قرار گرفته‌اند، به گونه‌ای که مصرف بیش از میزان تولید آب بود و با وجود این که تهران در وضعیت زرد قرار دارد اگر بارش پاییزه نباشد و مردم در مصرف آب صرفه جویی نکنند به مرحله قرمز به ویژه در سامانه شرق تهران می‌رسیم.

تهران، مشهد، شیراز و اصفهان چهار رتبه برتر مصرف چشمگیر آب

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با انتقاد از رشد ناموزون افزایش تقاضای آب در پی حاشیه‌نشینی‌های تهران گفت: فقر آب‌های زیرزمینی و اضافه برداشت از آن‌ها ما را دچار چالش کرده است؛ در استان تهران یک چهارم میزان مصرف شرب کشور، آب مصرف می‌شود و پس از آن کلانشهرهای مشهد، شیراز و اصفهان پر مصرف‌ترین شهرها هستند.

جانباز با اشاره به این‌که در سال آبی جاری شاهد کاهش هشت درصدی بارش‌ها بودیم گفت: پیش بینی می‌شود حجم بارش‌ها در سال آبی 94 که از مهر ماه 1393 آغاز می‌شود مانند سال آبی 1393 باشد. با تلا‌ش‌های شبانه روزی که انجام دادیم توانستیم تاکنون بدون جیره‌بندی آب مدیریت داشته باشیم.

وی تصریح کرد:‌ باتوجه این که انتظار می رود در اواسط پاییز تهران به وضعیت قرمز برسد از مردم می خواهیم که مصرف آب را مدیریت کنند اگر مردم 20 در مصارف خود صرفه جویی داشته باشند مشکلی از بابت تامین آب نخواهیم داشت.

تشکیل کارگروه برای بررسی تفکیک آب شرب و بهداشتی

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به این‌که کارگروه مشترکی با وزارت بهداشت و سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل داده ایم تا استانداردهای آب بهداشتی را تعریف کند گفت: تفکیک آب بهداشتی از شرب به صورت جدی در دستور کار وزارت نیرو قرار دارد و به تمام استان‌ها ابلاغ شده که شهرهایی را برای اجرای این طرح در نظر بگیرند لذا تا پایان سال جاری به نتایج خوبی خواهیم رسید و امید است که بتوانیم این طرح را به مکان‌هایی که امکان اجرای آن وجود دارد تسری داده شود.

جانباز با اشاره به این‌که کشوری هستیم که پراکندگی جمعیت داریم و در بسیاری از مناطق امکان تولید آب وجود ندارد گفت: مجبوریم با هزینه‌های بسیار طرح‌های آبرسانی را از طریق خطوط انتقال آب بلند اجرا کنیم. بنابراین با در نظر گرفتن سختی کار باید در این زمینه فرهنگ سازی شود که به خوبی از آب استفاده کنیم.

دو سد تهران در تقلای بقا


وی با اشاره به این‌که دو سد در سامانه شرق تهران در مرحله بحرانی قرار دارند گفت: در صورتی که بارش‌های پاییزه نداشته باشیم امکان استفاده از سدهای لار و لتیان وجود ندارد.

مدیر عامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با تاکید بر این‌که انتقال آب از سامانه غرب به شرق تهران به طور جدی دردستور کار قرار دارد گفت: علاوه بر این طرح حفر 70 حلقه چاه نیز در برنامه وزارت نیرو قرار دارد.

جانباز با اشاره به این‌که در ابتدا قرار بود سد ماملو برای ارتقای سطح کیفیت آب شرب تهران مورد بهره برداری قرار بگیرد گفت:‌با وضعیت کنونی این سد در راستای تامین کمبود آب مورد نیاز وارد مدار می‌شود.

وی افزود: همچنین با توجه به این که 24.7 درصد آب بدون درآمد داریم، درصددیم که 13.7 درصد از رقم مذکور که تلفات واقعی شبکه‌ها هستند سالانه یک درصد کاهش پیدا کند گرچه این موضوع تاکنون به دلیل مشکلات مالی با تاخیر مواجه بوده است.

مدیر عامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با تاکید بر لزوم منطقی شدن تعرفه آب گفت: وزارت نیرو به دولت پیشنهاد داده که مشترکینی که بیشتر از الگوی مصرف آب استفاده می‌کنند به ازای هر متر مکعب مازاد مصرف جریمه شوند و در مراحل بعدی قطع انشعاب صورت گیرد.

به گزارش ایسنا، الگوی مصرف در شهر تهران 20 متر مکعب و در کشور 22 متر مکعب در نظر گرفته شده است.در حالی که جریمه برای بالای 20 متر مکعب آب در نظر گرفته شده که در تهران شاهد استفاده آب به صورت ماهانه تا 200 متر مکعب هستیم و 3057 مشترک که در بیست و چهارم و بیست و پنجم شهریور انشعاب آب آن ها به مدت هفت ساعت قطع شد بالای 50 متر مکعب آب مصرف می کنند.

92 درصد آب در کشاورزی مصرف می شود

جانباز با اشاره به این‌که 92 درصد از منابع آب کشور در کشاورزی مصرف می‌شوند گفت: اگر بازده آبیاری را افزایش دهیم به صرفه جویی در مصرف آب صورت چشمگیر کمک می‌شود با نزدیک شدن استانداردهای جهانی حجم زیادی از آب را می توانیم ذخیره کنیم.

وی با تاکید بر این‌که برخی از سفره‌های زیرزمینی دیگر توانایی بازیابی ندارند گفت: در سطح کشور در اکثر محدوده‌ها افزایش برداشت از منابع آب‌های زیرزمینی را شاهدیم که بدون ملاحظه صورت می گیرد.

قوانین باید منطبق با شرایط باشند


مدیر عامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به این‌که برخی از قوانین ما پیشگیرانه نیستند گفت:‌قوانین باید با شرایط خشکسالی منطبق شوند. در اکثر نقاط کشور از کولرهای آبی استفاده می‌شود درحالی که میزان مصرف این کولرها بسیار بالا است. باید استانداردهایی در تجهیزات آب و برق لحاظ کنیم به عنوان مثال باید سرشیرهای‌ آب استاندارد شوند.

جانباز در پایان با درخواست از مردم نسبت به جدی گرفتن مشکل کمبود آب گفت: در شهر تهران 11 درصد پرت آب وجود دارد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین