کد خبر: ۲۶۲۸۶۷
تاریخ انتشار : ۳۱ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۴:۱۵
معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری:
معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور در صفحه شخصی خود در توئیتر با اشاره به اینکه در دولت قبل به مدت دوسال مذاکرات مخفیانه با آمریکا انجام می شد نوشت: از زمانیکه در دولت جدید تعاملات ایران وآمریکا علنی شد، خبرشدگان نگران شدند، و اعتراضات شروع شد.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: حمید ابوطالبی به بهانه سفر رئیس جمهوری به نیویورک برای شرکت در شصت و نهمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل به تشریح دو گرایش موجود درخصوص آمریکا پرداخته و نوشت: چندین سال پیش که در مرکزتحقیقات استراتژیک دربحث سیاست خارجی در اسناد بالادستی شرکت می کردم دوگرایش مطرح بود: یکی تقابل و دیگری تعامل سازنده.

نماینده معرفی شده از سوی جمهوری اسلامی ایران برای حضور در سازمان ملل در ادامه با بیان اینکه سرانجام سیاست تعامل سازنده به تصویب مجمع رسید و ابلاغ شد و با تاکید براینکه درانتخابات سال گذشته،مردم ایران به شعار"تعامل سازنده،نجات اقتصاد،احیاءاخلاق" رای دادند و روحانی با تعهد در برابر ملت ایران به ریاست جمهوری رسید، نوشت: ازهمان روز انتخاب،پیامهای تبریک سران کشورها و حضور مثال زدنی رهبران آنها در مراسم تحلیف ایشان نشان می داد که جهان هم به این سیاست احترام می گذارد.

معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری با اشاره به گذشت یکسال از دولت تدبیر و امید و اینکه سطح تعاملات ایران و جهان به شکل بی‌نظیری ارتقاء یافته است، تاکید کرد: در این یکسال و اندی،حامیان گرایش تقابل،که من احترام فراوانی برایشان قائل هستم، درسه حوزه احساس نگرانی می کنند: آمریکا،روسیه،اروپا.

او سپس تصریح کرد: در زمان ِگرایش ِتقابل، گفتگو با آمریکا در سطح معاونین وزیر در یک کشور عربی،نزدیک به دوسال انجام می گرفته و نامه هایی نیز در سطح سران هم ردوبدل می شده است، با این تفاوت که نه کسی ازآن گفتگوها و تبادل نامه ها باخبربود، ونه باخبران امکان اعتراض داشتند.

ابوطالبی با اشاره به تماس تلفنی اوباما با دکتر روحانی که سال گذشته در اولین حضور رئیس جمهوری در مجمع عمومی سازمان ملل متحد صورت گرفت، نوشت: سطح مذاکرات مخفی معاونین وزیر به مذاکرات شفاف وزرای خارجه ارتقاءیافت، تعاملات ایران و آمریکا علنی شد، خبرشدگان نگران شدند و اعتراضات شروع شد.

معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری در ادامه با اشاره به عزیمت دکتر روحانی به نیویورک برای شرکت درمجمع عمومی سازمان می نویسد: از زمانی که ایشان در مصاحبه اخیرخود گفت در این اجلاس شرکت خواهد کرد حدس وگمان ها شروع شد، نامه نگاری ها و سخنرانی ها و پیش بینی ها آغازگشت که مبادا ایشان با اوباما روبرو شود.

نماینده معرفی شده ایران در سازمان ملل این موضوع را یک گام به جلو دانسته و می نویسد: دیگرکسی نگران دیدار وزرای خارجه، یاتماس تلفنی رهبران نیست، آنها ممکن است سال آینده نگران سفرهای رسمی باشند.

ابوطالبی در خصوص نگرانی دوم یعنی روسیه می نویسد: از دیدار روسای جمهور ایران و روسیه که در بیشکک آغازشد تا شانگهای و از آنجا تا دوشنبه، روحانی و پوتین به کرات بایکدیگردیدارکرده ومذاکره داشته اند. ازجلسه ملاقات گرم وصمیمانه بیش ازیکساعت ونیمه روحانی وپوتین در دوشنبه که خارج می شدم، به این فکربودم که از امروز مخالفت‌ها با توسعه روابط و امضاء تفاهمات میان دو کشور به اشکال مختلف شروع خواهد شد؛ همینطورهم شد.

معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور با مطرح کردن احتمال بروز همین اعتراضات در زمان شکل گرفتن روابط ایران و اروپا نوشته است: مثلا اگر امسال دکتر روحانی در نیویورک با نخست وزیر انگلیس دیدارکند، حامیان استقلال اسکاتلند برآشفته شده و به این دیدار اعتراض خواهند کرد، یا اگر روسای جمهور ایران و فرانسه مانند سال گذشته درنیویورک ملاقات کنند، دوباره فریاد همان دوستان نگران بلندخواهدشد.

ابوطالبی سپس با خطاب قرار دادن این افراد با عنوان دوستان عزیز می نویسد: سیاست خارجی عرصه منافع و امنیت ملی است؛برای تامین امنیت ملی ومنافع ملی باید دست به هراقدام لازمی زد. اکنون ما دردهه دوم قرن بیست ویکم زندگی می کنیم؛ حتما تاریخ ایران دراین زمان، با تاریخ ایران در دهه دوم وسوم قرن بیستم متفاوت است.

به گزارش ایسنا، او با اعلام اینکه دکتر روحانی از نیویورک، کشور اوباما به آستاراخان، سرزمین پوتین خواهد رفت، نوشت: به توانایی های بالای دیپلماتیک خود باورداشته باشیم. سطح بازیگری ایران که اصلی‌ترین و بزرگترین قدرت منطقه است، اکنون به تعامل با قدرت های بزرگ جهان رسیده است و این یک افتخارملی است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین