کد خبر: ۲۶۵۲۵۶
تاریخ انتشار : ۱۵ مهر ۱۳۹۳ - ۱۱:۴۰
یکی از مهم‌ترین نواقص طرح هدفمندی، پرداخت یارانه به همه قشرهای جامعه از جمله دهک‌های بالای اقتصادی که عموماً قشر ثروتمند جامعه هستند و نیازی به یارانه‌ها ندارند و همچنین پرداخت یارانه به میزان یکسان بود.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: «تابناک» در ادامه می‌نویسد: تا پیش از اجرای مرحله دوم هدفمندسازی یارانه‌ها، بسیاری مخالف حذف بخشی از یارانه‌بگیران بوده و بر این باور بودند که یارانه متعلق به همه مردم است؛ اما ادامه پرداخت نقدی یارانه‌ها در باعث شد تا دولت با کسری بودجه چشمگیر روبه‌رو شود.

مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها از فروردین امسال با ‌نام‌نویسی دوباره ‌از مردم کلید خورد. دولت یازدهم در گام نخست اجرایی کردن مرحله دوم هدفمندی برای حذف افراد ثروتمند،‌ نام‌نویسی جدید کرد که البته طرح انصراف داوطلبانه ‌شکست خورد و بیش از ۹۷ درصد مردم همچنان خواستار دریافت یارانه شدند.

برابر ماده (۷) قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، دولت مجاز بوده حداکثر تا ‌۵۰‌ درصد خالص وجوه حاصل را به خانوار‌ها پرداخت کند و‌ ‌۳۰‌ درصد آن به تولید اختصاص و ‌۲۰‌ درصد مابقی را به خزانه برای اعتبارات عمرانی دولت واریز می‌کرد. همچنین دولت در بودجه ۹۳ نیز مکلف شد بنا به تعیین سقف درآمدی و با شناسایی غیر نیازمندان تنها به گروه‌های هدف این یارانه را در راستای عدالت اجتماعی پرداخت کند.

در فرودین ماه امسال، آقای طیب نیا، وزیر اقتصاد و دارایی در صحن علنی مجلس، از شناسایی ده میلیون نفر پردرآمد خبر داد و گفت؛ اگر این افراد برای یارانه‌ نام‌نویسی کنند، حذف می‌شوند. البته هنوز ‌این اتفاق ‌نیفتاده است!

همچنان که پیشتر اشاره شد، ‌طیب نیا وزیر اقتصاد اعلام کرده بود: ده میلیون‌ غیر نیازمند به یارانه را شناسایی کرده، اما چندی بعد وی با یک عقب‌نشینی قابل تأمل این تعداد را به ۲۰۰ هزار نفر کاهش داد که البته از اجرایی شدن این تعداد هم خبری نیست. یک حساب سر‌انگشتی نشان می‌دهد ‌این ۲۰۰ هزار تن در ماه نزدیک ۹ میلیارد تومان در ماه یارانه می‌گیرند که حذف این افراد و بازگشت این پول در خزانه می‌تواند، بخشی از مشکلات کشور را حل کند و یا دست‌کم این پول را به یارانه بخش ضعیف‌تر جامعه اضافه کرد.

در همین زمینه موسی الرضا ثروتی نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون برنامه و بودجه به بررسی تخلفات دولت در عدم حذف ثروتمندان از گرفتن یارانه نقدی پرداخته است.

این نماینده مجلس پیرامون اقدامات دولت یازدهم در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها گفت؛ دولت یازدهم پا جا پای دولت گذشته؛ گذاشته است و همان تخلفات دولت قبل را انجام می دهد. اولا ما گفته بودیم 50 درصد منابع حاصل از هدفمندی یارانه ها باید به مردم داده شود. الان دولت نزدیک به 100 درصد منابع را به مردم می دهد. بعد سهم تولید، بیمه بیکاری، بهداشت و درمان را پرداخت نمی کند .

ثروتی ادامه داد؛ تنها تفاوت دولت یازدهم در پرداخت یارانه ها با دولت قبل این است که دولت یازدهم نزدیک به 2500 میلیارد تومان به بهداشت و درمان پرداخت کرده است. ولی تقریباً می شود گفت که دولت یازدهم تاکنون 11 تخلف از قانون در بخش هدفمندی دارد. ما حصل این قضیه این شده است که دولت درطول یک سال نیم بایستی 74 هزار میلیارد تومان به مردم پول می داده است؛ در حالی که به مردم 132 هزار میلیارد تومان پول پرداخت کرده است.

نماینده مردم بجنورد در پاسخ به این سئوال که دولت این حجم پول را از کجا به دست آورده است؛ بیان داشت؛ دولت بودجه های عمرانی را کم کرده است، حتی پولی را که باید به حساب خزانه واریز می کرده ، نکرده است. بیمه بی کار ی را پرداخت نکرده و سهم تولید را نداده است. حتی سهم بخش سلامت را هم کامل نداده است.

وی اضافه کرد؛ ما در قانون گفتیم که دولت باید به نیازمندان یارانه بدهد،ولی الان دولت به همه یارانه می دهد و باعث شده است که دولت کسری بودجه داشته باشد. الان مردم می گویند چرا خدمات برق و اب و.. نمی دهید. جواب این است که دولت بودجه ها را هزینه دادن یارانه کرده است.

دولت باید پولی را که بابت فروش گاز به دست آورده است به خزانه واریز می کرده ولی آن را تبدیل به پول یارانه کرده و به مردم پرداخت کرده است. در واقع دولت کسری بودجه یارانه ای خود را از این طرق تامین می کند. دولت به جای اینکه به 50 درصد مردم یارانه دهد به 100 درصد یارانه می دهد.

ثروتی همچنین گفت؛ دولت حدود هفت هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی استقراض کرده بود. قرار بوده است که دولت این پول را برگرداند که نکرده و تمام پول را خرج کرده است. مجلس در گزارش کمیسیون اصل 90 خیلی از این تخلفات را با عدد و رقم دقیق آورده است. الان هم این تخلفات به اجرای ماده 236 رفته و به قوه قضائیه ارجاع داده شده است. در واقع افرادی که در اجرای قانون هدفمندی خلاف کرده اند باید مجازات شوند.

این نماینده مجلس در رابطه با اینکه چرا مجلس در رابطه با این تخلفات از دولت سئوال نمی کند، گفت؛ نمایندگان مجلس از کدام وزیر سئوال کنند. از وزیر اقتصاد می پرسیم؛ ایشان می گوید من مسئول اجرای هدفمندی نیستم. می گویم چه کسی مسئول است. می گویند مسئول دولت است. وقتی می گویم در دولت چه کسی مسئول است، همه می گویند ما از رئیس جمهور دستور گرفته ایم و رئیس جمهور مسئول است.

ثروتی ادامه داد؛ حتی یکبار من از وزیر اقتصاد سئوال پرسیدم؛ چرا قانون هدفمندی را اجرا نمی کنید؟ ایشان به ما پاسخ داد، که رئیس جمهور گفته است، فعلا صلاح نیست قیمت ها را بالا ببرید.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پایان گفت؛ یک بار وزیر اقتصاد گفت که 10 میلیون نفر ثروتمند را شناسایی کرده ایم .یک نفر را هم حذف نکردند. حتی الان افراد خارج از کشور و ایرانی های فوت کرده هم یارانه دریافت می کنند. در واقع الان بیش از جمعیت کشور یارانه می گیرند. این نشان می دهد که ضعف برنامه ریزی، مدیریت و ضعف اطلاعات در کشور وجود دارد و این ها باعث شده است که واقعاً وضعیت نامناسب اقتصادی به وجود بیاید؛ چرا که قانون اجرا نمی شود.

دولت قبل هم می گفت من به بخش تولید یارانه داده ام. می گفتیم کجا و به چه کسی پرداخت کرده اید . می گفتند؛ همین که قیمت را بالا نبرده ایم؛ یعنی یارانه داده ایم. این در حالی است که هدف هدفمندی یارانه ها اصلاح قیمت بوده است نه بی برنامگی و دور زدن قانون!
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین