کد خبر: ۲۶۶۸۹۰
تاریخ انتشار : ۲۶ مهر ۱۳۹۳ - ۱۳:۳۷
مجله دیپلمات نوشت کشورهایی مشتریان گاز اشک آور کره جنوبی هستند که از آن برای خاموش کردن اعتراض مخالفان سیاسی استفاده می کنند.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: این مجله در شماره اخیر خود نوشت: یکی از نمایندگان پارلمان کره جنوبی، به تازگی افشا کرد که تنها یک شرکت کره ای از سال 2011 تاکنون، بیش از 3 میلیون دلار گاز اشک آور صادر کرده است.

کارخانه تولید گلوله های اشک آور در شهر 'گیم هائه'، واقع در استان 'گیه اون سانگ جنوبی'، از سال 2011 تا سپتامبر امسال (شهریور 93)، سه میلیون و یکصد و شصت هزار دلار گاز اشک آور به 24 کشور جهان فروخته، اما بیشتر این مهمات به کشور بحرین صادر شده است.

این شرکت در مجموع، یک میلیون و چهارصد هزار گلوله گاز اشک آور به بحرین صادر کرده است و بدین ترتیب دولت منامه، بزرگترین مشتری شرکت یادشده به حساب می آید.

دیپلمات نوشت: این معامله ها در حالی صورت می گیرد که جنبش هواخواه دموکراسی در بحرین از سال 2011 تا امروز، دست کم 39 کشته داده است و در سرکوب تظاهرات مردم بحرین، پیوسته از گاز اشک آور استفاده می شود.

این گزارش افزود: ترکیه نیز با خرید 668 هزار گلوله گاز اشک آور، دومین مشتری شرکت کره ای است. سال گذشته که فاش شد دولت ترکیه برای سرکوب تظاهرات از گازهای اشک آور کره ای استفاده می کند، این شرکت کره ای مدعی شد از سال 2012 به این سو، به آنکار سلاح اشک آور نفروخته است. با این حال، گزارش تازه ای که از خرید و فروش های این شرکت منتشر شده، نشان می دهد که فروش گاز اشک آور به ترکیه ادامه دارد و تنها در ماه گذشته میلادی، 25 هزار و 50 گلوله اشک آور به آنکارا داده شده است.

کره جنوبی همچنین 270 هزار گلوله اشک آور به میانمار و 180 هزار گلوله اشک آور به بنگلادش داده است. در هر دو کشور یادشده، تظاهرات مخالفان با ابزارهایی از جمله گاز اشک آور سرکوب می شود.

'کیم جائه یئون' نماینده پارلمان و عضو حزب یکپارچه ترقی خواه در این کشور، می گوید 'صادرات گاز اشک آور کره ای، در کشورهایی با پیشینه ضعیف حقوق بشری متمرکز است. کره جنوبی باید مقرراتی برای صادرات گلوله های گاز اشک آور تنظیم کند.'

سال گذشته نیز دو سازمان حقوق بشری علیه شرکت شیمیایی 'دائه کوانگ' (DKC) در شهر گیم هائه، نزد سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی، دادخواستی نوشتند و این شرکت را متهم کردند که قصد دارد محموله ای بزرگ از گازهای اشک آور را به دولت بحرین بفروشد.

به گزارش ایرنا، کره جنوبی به درخواست 'عفو بین الملل کره'، فروش گاز اشک آور به بحرین را به طور موقت متوقف کرد، اما گزارش های تازه نشان می دهد که این معامله دوباره از سر گرفته شده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین