کد خبر: ۲۷۰۰۰۳
تاریخ انتشار : ۱۶ آبان ۱۳۹۳ - ۱۵:۳۳
عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران:
اوباما و تیم وی در سیاست های خارجی خود موفق نبوده اند و نیاز دارند برای انتخابات دو سال دیگر، عقب نشینی های سیاست خارجی خود را سامان دهند لذا می بایست با رویكردی مثبت در مذاكرات هسته ای حاضر شوند تا بتوانند توافقی را به وجود آورند.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: ورود جمهوری خواهان به سنا و كنگره آمریكا باعث ایجاد تغییرات جدی در سیاست این کشور خواهد شد. طبیعی است این تغییرات، تاثیر مستقیم بر سیاست خارجی آمریکا و به تبع آن در روند مذاکرات هسته ای خواهد گذاشت.

امیر زمانی‌نیا مشاور امور بین‌الملل ریاست‌جمهوری در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا گفت: سیاست حزبی در آمریكا جدی است و مخالفتهای جناحی باید جدی تلقی شود. در طول تاریخ نیز این فراز و نشیب ها تكرار شده است و این روند در آینده هم تكرار خواهد شد.

وی ادامه داد: زندگی سیاسی اوباما در دو سال باقی مانده از ریاست جمهوری اش سخت تر خواهد شد و بالطبع با مشكلات زیادی روبرو خواهد بود به طوری كه با روی كار آمدن جمهوری خواهان مشكلات در سیاست داخلی، بیشتر از سیاست خارجی نمایان می شود چراكه اصولاَ اختلاف در سیاست های داخلی آمریكا از قدیم الایام ریشه داشته است اما این دلیلی نمی شود تا سیاستهای خارجی را تضعیف و بعضاَ مخدوش نكند.

سفیر سابق ایران در مالزی با اشاره به مشكلات داخلی موجود در آمریكا اظهار داشت: مشكلاتی از قبیل بهداشت عمومی، مهاجرت ها، رفت و آمدهای غیر مجاز از مرزهای جنوب شرقی و به خصوص وام های دانشجویی، از جمله مسائلی است كه جمهوری خواهان به آنها اعتراض دارند؛ بطور مثال دموكراتها روابطشان با دانشجویان بهتر و عمیق تر از جمهوری خواهان است و همین مساله در خصوص وام های اختصاص داده شده به دانشجویان یكی از محورهای انتقادات جمهوری خواهان به دموكراتها است كه در آینده نیز این مساله بیش از پیش شدت خواهد گرفت.

وی در خصوص به روی كار آمدن جمهوری خواهان در سنا و كنگره و تاثیرات آن بر مذاكرات هسته ای اظهار داشت: در سیاست خارجی و مذاكرات ما با دولت حاكم بر آمریكا طرف هستیم نه با شخص یا اشخاص خاصی و باید گفت كه قوانین و حقوق بین الملل و روابط بین كشورها بر این مذاكرات حاكم است. دولت اوباما اگر تعهدی بدهد باید آن را انجام دهد لذا باید یك نكته را مدنظر داشته باشیم كه جمهوری خواهان در ژانویه بر سر كار خواهند آمد و تا آن زمان هم شرایط مسكوت نخواهد ماند.

زمانی نیا با اشاره بر شكست دموكراتها در سیاست خارجی بیان داشت: اوباما و تیم اوباما در سیاستهای خارجی خود موفق نبوده اند و نیاز دارند برای انتخابات دو سال دیگر، عقب نشینی های سیاست خارجی خود را سامان دهند لذا می بایست با رویكردی مثبت در مذاكرات هسته ای حاضر شوند تا بتوانند توافقی را به وجود آورند چراكه اگر این توافق رخ دهد نه تنها حزب دموكرات بلكه آمریكا نیز برد خواهد كرد و منافع زیادی از نظر پیروزی های سیاست خارجی برای آنها به ثمر خواهد نشست و باید گفت كه نتیجه این مذاكرات به طور غیر مستقیم می تواند در نتیجه انتخابات سال 2016 تاثیر بگذارد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین