کد خبر: ۲۷۰۴۱۴
تاریخ انتشار : ۱۹ آبان ۱۳۹۳ - ۱۲:۵۲
"ساختمان استاندارد حق هر ایرانی است" . شاید که می بایست این جمله ایده آل و هدف غایی همه دست اندرکاران صنعت ساختمان قرار گیرد.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب- حسن کاظمی*: تاریخ گواهی می دهد که جامعه ایرانی همواره طالب ایده آل بوده است و این کمال گرایی، بی شک در موضوع مسکن به عنوان یکی از نیازهای اولیه بشر ، از جایگاهی والاتر برای آنها برخوردار است.

اما سوال بزرگ همین جا پدید می آید که به راستی " خانه امن" در دسترس جامعه ایده آل گرای ایرانی قرار گرفته است؟ چه فرد  یا نهاد هایی در مسیر دسترسی به هدف موصوف نقش آفرین هستند و هر کدام چه وظیفه ای بر دوش دارند؟ 

در این مسیر دشوار نهادهایی همچون وزارت راه، مسکن و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی ساختمان، شهرداری ها، بانک ها، بیمه ها، رسانه ها و ... حلقه های بهم پیوسته زنجیر دستیابی به خانه ای استاندارد به شمار می روند. 

نهادهایی که نقش و جایگاهشان به مثابه همان حلقه های زنجیر ، جایگاهی یکسان و مکمل دارند. که حتی در صورت عملکرد متعالی همه بخش های دخیل و عدم همراهی تنها یکی از آنها ، هدف نهایی حاصل نخواهد شد.

تیرها و ستون های مستحکم، قاب صلب و ایمن می سازند و نقش هر کدام از این اجزاء ، اهمیتی به قدر همه قاب حاصل خواهد داشت. 

مردم شهر و کشورمان، شایسته بهره برداری از ساختمان هایی استاندارد هستند. ساختمان هایی که متاملانه و متعهدانه ساخته شده باشد و به معنای اکمل کلمه، استاندارد باشند. 

در این میان نظام مهندسی ساختمان نیز باید به گونه ای در این مسیر گام بردارد که با برنامه ریزی هدفمند، از همه توان خود برای ساخت خانه ای استاندارد بهره ببرد. 

خانه ای که سازه ای ایمن و معماری متفاخر داشته باشد. ذهن خلاق مهندسان مکانیک و برق، آسایش پایدار را برای بهره برداران نهایی فراهم نماید و با همراهی دانش مهندسان نقشه برداری، شهرسازی و ترافیک، مجموعه ای کامل و بی نقص از مهندسی خانه استاندارد فراهم آید.

خانه ای که دانش مدرن و فناوری های نوین  و نیز مصالح استاندارد در آن به کار رفته و نیروهای فنی ماهر در ساخت آن دخیل باشند، خانه ای استاندارد خواهد بود که به دریافت شناسنامه فنی ملکی ساختمان نائل خواهد شد.

همچنین ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که ساختمانی که به بهره بردار اختصاص پیدا می کند و بخش عمده ای از سرمایه شهروندان محسوب می شود، می بایست دارای شناسنامه فنی و ملکی باشد.

در روزگاری که حتی تلفن های همراه ارزان قیمت نیز از شناسنامه مشخصی برخوردارند، غیر منطقی خواهد بود که ساختمان های چند میلیاردی از داشتن شناسنامه محروم باشند.

در مرحله بهره برداری نیز، ضمایم شناسنامه فنی و ملکی یک ساختمان استاندارد به کمک بهره برداران خواهد آمد و بهره برداری آسان و مناسب از ساختمان را برای شهروندان فراهم خواهد آورد.
در پایان ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که سازمان نظام مهندسی ساختمان و مهندسین عضو این سازمان، تنها یک حلقه از این زنجیر خواهند بود و در مسیر متعالی رسیدن به ایده آل موصوف، بی شک به دست یاری سایر اجزای این صنعت عظیم هم نیازمندند.

لیک به قصد و نیت والای حصول آرامش و آسایش برای همه مردمان سرزمینمان ، گام اول را ما بر می داریم و یک شعار بزرگ را سرلوحه کار خود قرار می دهیم ؛ " خانه استاندارد حق هر ایرانی است." 

*نائب رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین