کد خبر: ۲۷۰۹۴۰
تاریخ انتشار : ۲۳ آبان ۱۳۹۳ - ۰۰:۰۳
شورای امنیت سازمان ملل با استناد به فصل هفتم منشور این سازمان وبا صدور قطعنامه جدیدی خواستار اقدامات گسترده تر کشور های جهان برای مقابله با دزدی دریایی بویژه در سواحل کشور سومالی شد.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: شورای امنیت سازمان ملل ضمن محکوم ساختن دزدی های دریایی و حملات مسلحانه در سواحل کشور سومالی از کشور های جهان خواست تا برای مقابله با انچه که اعضای این شورا آن را تهدیدی علیه ثبات و امنیت این کشور خواندند بر تلاش های خود بیافزایند.

در قطعنامه امروز شورای امنیت سازمان ملل بر ضرورت مشارکت همه کشور های عضو این سازمان در واکنش جامع و همه جانبه نسبت به دزدی های دریایی از طریق حضور نظامی دائمی در آب های این منطقه تاکید شده است.

این شورا بااستناد به فصل هفتم منشور سازمان ملل که استفاده از زور برای مقابله با هر گونه تهدیدی علیه ثبات و امنیت جهان را مجاز می شمارد، بار دیگر از همه کشورهاوسازمان های منطقه خواسته است تا با استفاده از تسلیحات لازم، هواپیما ها وکشتی های جنگی و یا حمایت از نیروهای مبارزه با دزدی دریایی در این امر جهانی مشارکت نمایند.

دراین قطعنامه همچنین مجوز توقیف و مصادره هر گونه ابزار وتجهیزاتی که از سوی دزدان دریایی برای حمله به کشتی ها در آبراه های سواحل کشور سومالی مورد استفاده قرار می گیرد و یا حتی ظن چنین استفاده هایی را بر می انگیزد، صادر شده است.

طبق آخرین گزارش های کمیته مبارزه با مواد مخدر و جرائم سازمان ملل درحال حاضر بیش از صد نفر از خدمه ومسئولین کشتی های مختلف تجاری درخشکی و دریا در اسارت دزدان دریایی به سر می برند.

دزدی دریایی از سال 2006 تاکنون علاوه بر اثرات زیانباری که بر صنایع گردشگری در جهان داشته سالانه بالغ بر 18 میلیارد دلار بر هزینه های مربوط به تجارت دریایی افزوده است.

بر اساس گزارش مشترک کمیته مقابله با جرائم سازمان ملل ،بانک جهانی و پلیس بین المللی، دزدان دریایی در فاصله 7 سال گذشته بالغ بر 413 میلیون دلار از کشور های مختلف غرامت جنگی و یا فدیه دریافت کرده اند.

به گزارش ایرنا، اعضای شورای امنیت سازمان ملل با صدور این قطعنامه همچنین از دولت سومالی خواسته اند تا از هیچ تلاشی برای به مجازات رساندن دزدان دریایی و گروه های وابسته به آن ها دریغ نکنند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین