کد خبر: ۲۷۱۶۲۵
تاریخ انتشار : ۲۸ آبان ۱۳۹۳ - ۰۸:۳۰
مینو حاجیان ‌با اشاره به اینکه ۶۵ درصد سس سفید (مایونز) چربی است و مابقی از سرکه و تخم مرغ استفاده می‌شود، بر ضرورت استفاده از روغن زیتون در اینگونه تولیدات تأکید کرد.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: به گزارش تسنیم، کارشناس اداره غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو با تشریح جزئیات مضرّات سُس‌های سفید و قرمز، بر ضرورت استفاده از روغن زیتون در اینگونه تولیدات تأکید کرد و گفت: ۶۵% سس سفید (مایونز) چربی است و مابقی از سرکه و تخم مرغ استفاده می‌شود.

مینو حاجیان ‌با اشاره به اینکه ۶۵ درصد سس سفید (مایونز) چربی است و مابقی از سرکه و تخم مرغ استفاده می‌شود، بر ضرورت استفاده از روغن زیتون در اینگونه تولیدات تأکید کرد.

وی اظهار داشت: سُس‌های سالاد بین ۳۶ تا ۵۶ درصد چربی دارند و مابقی مواد تشکیل دهنده آن از سرکه یا آبلیمو و نشاسته است که از این میان می‌توان به سُس تارتار وسُس خردل و سُس فرانسوی اشاره کرد.

حاجیان به مصرف‌کنندگان این محصولات توصیه کرد: این محصولات را در حدّ اعتدال رو به پایین مصرف کنند و برای استفاده از چاشنی برای غذاهای خود از روغن زیتون، سرکه و آبلیمو و آب نارنج استفاده کنند.

کارشناس اداره سازمان غذا و دارو به افرادی که بی‌رویه از انواع سُس استفاده می‌کنند، هشدار داد: به‌دلیل اینکه در تهیه انواع سُس‌ها از ادویه جات استفاده می‌شود و بسیار آلرژی زا هستند،‌ افرادی که سرماخوردگی یا بیماری گوارشی دارند، باید در مصرف این محصولات دقت لازم را داشته باشند؛ چراکه استفاده بیش از حدّ انواع سُس‌ها مضر و بیماری آنها را تشدید می‌کند.

حاجیان افزود: در صورتی که هموطنان با آگاهی و با توجه به رژیم غذایی و حساب‌شده این محصولات را مصرف کنند با مشکل خاصّی مواجه نمی‌شوند.

وی همچنین گفت: بسیاری از تولیدکنندگان انواع سُس‌ها از انواع نشاسته‌ها و روغن به عنوان قوام دهنده و حجم دهنده استفاده می‌کنند که همین امر موجب چاقی فرد می‌شود.

این کارشناس غذا و دارو در ادامه به طبقه‌بندی سُس‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: سُس سفید (مایونز) جزو سُس‌های سرد محسوب می‌شود؛ به‌ این دلیل که فرآیند گرمایی ندارند و برای ماندگاری بیشتر مواد نگهدارنده به آنها اضافه می‌کنند ولی سُس‌های قرمز که بر پایه رب گوجه فرنگی‌اند و در ترکیبات‌شان سرکه، مواد افزودنی مثل ادویه و گلوکز استفاده می‌کنند، جزو سُس‌های گرم معرّفی می‌شوند.

حاجیان تصریح کرد: سُس‌های قرمز چون فرآیند پاستوریزاسیون دارند و برای تهیه انواع آن از فرایند گرمایشی استفاده می‌کنند، نیازی به مواد نگهدارنده ندارند.

وی ادامه داد: در هرحال سُس گوجه فرنگی نسبت به سُس‌های سفید درصد کالری پائین تر و ارزش غذایی بالاتری دارد و روغنی که در این محصولات استفاده می‌شود، باید از نوع خالص و تصفیه شده باشد و پراکسیدش از یک درصد تجاوز نکند.

کارشناس مواد غذایی سازمان غذا و دارو افزود: در بیشتر کشورهای پیشرفته به‌دلیل رعایت موازین بهداشتی برای تهیه سُس سفید از مواد نگهدارند استفاده نمی‌کنند و صنعت ایران نیز باید تا جایی پیش رود که از نظر تکنولوژی محصولاتی را تولید کنند که فاقد مواد نگهدارند و بر پایه روغن زیتون باشد و این امر تحقق پیدا نمی‌کند مگر اینکه هموطنان چنین تقاضایی را از تولید کنندگان داشته باشند.

حاجیان در پایان به مردم توصیه کرد: هنگام خرید به اطلاعات درج شده بر روی محصولات توجه جدی داشته باشند، چون ضابطه برچسب‌گذاری اجباری است به طوری که درصد چربی، نمک، شکر و نگهدارنده بر روی برچسب باید قابل مشاهده باشد؛ به عنوان مثال تولیدکننده سُس‌های سفید موظف است میزان نگهدارنده را بر روی محصول تولید خود درج کنند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین