کد خبر: ۲۷۱۶۷۵
تاریخ انتشار : ۲۷ آبان ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۹
سازمان انتقال خون ایران با اشاره به شیوع شیوع بیماری نادر مالاریا ناشی از پلاسمودیوم نولزی که ابتدا توسط نوعی میمون موسوم به ماکاکو به انسان منتقل شد، اعلام کرد: افرادی را که در یکسال اخیر به مالزی سفر داشتند، از اهدای خون معاف شدند.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: سازمان انتقال خون کشور با اشاره به شیوع بیماری نادر مالاریا ناشی از پلاسمودیوم نولزی (Plasmodium Knowlesi) در مالزی اعلام کرد: معاونت فنی و فناوری‌های نوین این سازمان تا زمان دریافت پاسخ استعلام از مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تا اطلاع ثانوی افرادی را که در یکسال اخیر به مالزی سفر داشتند، به طور موقت و طبق دستورالعمل های مربوط به مالاریا از اهدای خون معاف می‌کند. این احتیاط صرفاً جهت تضمین سلامت خون برای بیماران مصرف کننده فرآورده‌های خونی است.

مالاریا ناشی از پلاسمودیوم نولزی ابتدا توسط نوعی میمون موسوم به ماکاکو به انسان منتقل شد ولی در حال حاضر انتقال از انسان به انسان بدون نیاز به میزبان واسط (میمون) توسط پشه ناقل، امکانپذیر است. این بیماری دارای پیش آگهی وخیمی بود و در حال حاضر در کشور مالزی به میزان قابل توجهی دیده می‌شود. به طوریکه در سال 2013 حدود 68% افرادی بستری شده به علت مالاریا در یک بیمارستان تخصصی در مالزی مبتلا به این نوع مالاریا بودند.

از سوی دیگر مرگ و میر این نوع مالاریا چند برابر سایر آن است. به طوریکه این بیماری نیز مانند ابولا و ایدز در دسته بیماری‌های خطرناکی که از حیوان به انسان منتقل شده است، قرار می‌گیرد. این بیماری مانند سایر انواع مالاریا از طریق خون قابل انتقال بوده است و میزان مرگ و میر ناشی از گزش این پشه با انتقال بیماری 3 بار بیشتر از سال‌های قبل شده است.

به گزارش تسنیم، در کشور مالزی برای پیشگیری از این بیماری استفاده از پشه بند و اسپری‌های مخصوص به منظور کشتن پشه‌ها توصیه شده است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین