کد خبر: ۲۷۱۹۱۶
تاریخ انتشار : ۲۸ آبان ۱۳۹۳ - ۱۶:۰۱
روزنامه گاردین انگلیس در گزارشی نوشته که ایران، آمریکا و قدرتهای جهانی که در وین درحال مذاکره هستند به یک توافق تاریخی و جامع که می‌تواند به یک موضوع ۱۲ ساله پایان دهد نزدیک هستند.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: روزنامه گاردین انگلیس در گزارشی نوشته که ایران، آمریکا و قدرتهای جهانی که در وین درحال مذاکره هستند به یک توافق تاریخی و جامع که می‌تواند به یک موضوع ۱۲ ساله پایان دهد نزدیک هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس، روزنامه گاردین انگلیس در گزارشی نوشته که ایران، آمریکا و قدرتهای جهانی که در وین درحال مذاکره هستند به یک توافق تاریخی و جامع که میتواند به یک موضوع 12 ساله پایان دهد نزدیک هستند.

گاردین به نقل از دیپلماتها نوشت که 95 درصد کار تمام شده است و اکنون منتظر تصمیمات پایتختهای ملی درباره ظرفیت غنی سازی ایران طی چند سال آینده و ترتیباتی که تحریمهای ایران برداشته شود هستند.

چندین نفر از کارشناسان برجسته کنترل تسلیحات استدلال کرده‌اند که موانع باقی‌مانده بیش از آنکه اصولی باشند، سیاسی هستند.

طبق این گزارش، اختلافاتی بین گروه ۱+۵ که در مذاکره با ایران هستند نیز وجود دارد و فرانسه در مقایسه با دیگر اعضای این ۶ کشور، به طور مداوم مخالف واگذاری امتیازات به ایران می‌باشد.

گاردین ادامه داد که «جان کری» وزیر خارجه آمریکا روز ۴ نوامبر به پاریس سفر کرد تا گفت‌وگوهایی را با «لوران فابیوس» وزیر خارجه فرانسه صورت دهد و به دنبال اطمینان حاصل کردن از این مطلب بود که فابیوس در روزهای پایانی مذاکرات مداخله آشکار نکند. در مراحل پایانی مذاکرات در خصوص توافق موقت ژنو در سال ۲۰۱۳، فابیوس علیه هرگونه واگذاری امتیاز به ایران هشدار داد و گفت که پاریس در یک «بازی احمقانه» وارد نمی شود.

یک منبع فرانسوی آشنا به مذاکرات می‌گوید، «برای فابیوس، رابطه با کشورهای خلیج (فارس)، عربستان سعودی و قطر، از نظر اقتصادی و اشتغال فرانسه در سالهای آینده مهم‌تر از ایران است.»

گاردین ادامه داد، پیامدهای شکست مذاکرات احتمالاً جدی و سریع خواهد بود. کنگره آمریکا آماده تحمیل تحریم‌های جدید علیه ایران است و بعد از آنکه جمهوری‌خواهان موفق شدند در انتخابات میاندوره‌ای ماه جاری میلادی، کنترل سنا را از دموکرات‌ها پس بگیرند، از این پس وتو کردن اقدامات تنبیهی جدید علیه ایران توسط اوباما دشوار خواهد بود.

از طرف دیگر طبق این گزارش، برخی در تهران احتمالاً خواستار پایان دادن به توقف نسبی برنامه هسته‌ای ایران طبق توافق ژنو، می‌شوند تنش‌های دو طرفه احتمالاً خیلی سریع بن بست ۱۲ ساله هسته‌ای را به آستانه جنگ می‌رساند زیرا اسرائیل به طور مداوم تهدید کرده است که اگر دیپلماسی با ایران شکست بخورد اقدام نظامی علیه تأسیسات هسته‌ای ایران صورت می‌دهد.

این روزنامه انگلیسی ادامه می‌دهد، با توجه به مسائلی که هنوز در مذاکرات حل نشده باقی مانده است، تمامی طرفین مذاکرات در وین تمایلی به خاتمه دادن به مذاکرات در صورتیکه که توافق نهایی تا مهلت ۲۴ نوامبر محقق نشود، ندارند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین