کد خبر: ۲۷۲۶۲۹
تاریخ انتشار : ۰۳ آذر ۱۳۹۳ - ۱۲:۴۱
شواهد زیادی گواه بر آن است که ماده تاریک وجود دارد و بخش عمده ای از جهان را تشکیل داده است؛ اما با استفاده از فناوری های فعلی نه می توان آنها را دید و نه به طور مستقیم شناسایی کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: برترین دانشمندان دنیا سال ها از زندگی خود را صرف تحقیق و رمزگشایی از بیکران کرده اند و هر روز با کشف رمز و راز جدیدی از عجایب فضا بر دانسته های خود می افزایند با این حال هنوز دانسته ها در مورد جهان اطراف بسیار اندک است.

برخی عجایب فضا که دانشمندان توانسته اند آنها را کشف و رمزگشایی کنند، به شرح زیر است:

انرژی خلاء

فیزیک کوانتوم می گوید برخلاف آنچه به نظر می رسد، فضای خلاء خالی نیست و حبابی از ذرات اتمی به طور دائم در حال ایجاد و نابود شدن هستند. با توجه به نظریه نسبیت عام به وجود آمدن این ذرات زودگذر سبب تولید نیروی ضدگرانشی می شود، با این حال هنوز مشخص نیست که چه عاملی سبب انبساط سریع جهان می شود.

کوازارها

کوازارها مانند چراغ هایی نورانی فضا را روشن کرده اند، آنها بازماندگان روزگار پر آشوب اولیه جهان هستند. کوازارها می توانند انرژی بیشتری از صدها کهکشان تولید کنند. دانشمندان احتمال می دهند کوازارها تشکیل شده از سیاه چاله های غول پیکری باشند که در قلب کهکشان های دور دست قرار گرفته اند.

نوترینوها

نوترینوها ذراتی ابتدایی با بار الکترونی خنثی و بدون وزن هستند که می توانند از میان دیواری چند صد کیلومتری از سرب عبور کنند. این ذرات شبح مانند از میان قلب آتشین ستاره های قدرتمند و انفجار ابرنواخترها از ستارگان در حال مرگ زاده می شوند.

دانشمندان آشکار سازهایی را در زیر زمین و دریا برای شناسایی آنها قرار داده اند، همچنین آشکارسازی درون تکه بزرگی از یخ به نام پروژه شکار نوترینوی IceCube قرار گرفته است.

امواج گرانشی

امواج گرانشی در بافت فضا-زمان توسط نظریه نسبیت عام انشتین پیش بینی شده اند. امواج گرانشی با سرعت نور حرکت می کنند اما برد آنها به حدی ضعیف است که دانشمندان انتظار دارند فقط بتوانند آثاری از آنها را طی حوادت عظیم کیهانی مانند ادغام سیاه چاله ها، رصد کنند. رصدخانه موج گرانشی تداخل لیزری (LIGO) و (LISA) دو آشکارساز طراحی شده برای دریافت امواج گریزان گرانشی هستند.

سیارات فراخورشیدی

تا اوایل دهه ی 1990 میلادی سیارات شناخته شده محدود به منظومه شمسی بود؛ اما اخترشناسان توانستند تا سال 2010 میلادی بیشتر از 500 سیاره فراخورشیدی را کشف کنند.

بیشتر آنها غول های گازی هستند و بعضی از سیارات سنگی در مدار نزدیک به کوتوله های قرمز نیز شناسایی شده اند. مشاهده سیارات کوچکتر از این فاصله کاری بسیار مشکل است اما انتظار می رود با ورود تکنولوژی های قوی تر به ستاره شناسی سیاراتی با اندازه زمین را نیز بتوان رصد کرد.

ماده تاریک

شواهد زیادی گواه بر آن است که ماده تاریک وجود دارد و بخش عمده ای از جهان را تشکیل داده است؛ اما با استفاده از فناوری های فعلی نه می توان آنها را دید و نه به طور مستقیم شناسایی کرد.

نامزدهای زیادی از نوترینوهای سبک وزن تا سیاه چاله های نامرئی برای منشا این ماده درنظرگرفته شده اند. بعضی از دانشمندان حتی در مورد موجودیت این ماده شک دارند، آشکار شدن راز این مواد می تواند درک بهتری از گرانش را به همراه داشته باشد.

تابش پس زمینه کیهانی

تابش پس زمینه کیهانی یا CMB بازمانده انفجار بزرگی است که گفته می شود طی آن جهان به وجود آمد. CMB برای اولین بار در سال 1960 به صورت نویزی رادیویی که به نظر می رسید از همه جهات می آید، شناسایی شد.

این امواج به عنوان یکی از بهترین شواهد برای نظریه انفجار بزرگ مطرح می شوند. تحقیقات اخیر در مورد این امواج توسط پروژه WMAP با دقت بالا زادگاه آن را مکانی با درجه حرارت منفی 270 درجه سانتیگراد که حرارت زمان زاده شدن جهان است، تعیین می کند.

سیاه چاله های کوچک

اگر تئوری رادیکال گرانش braneworld که به بعد فرافضایی پنجم اشاره می کند درست باشد، در سراسر منظومه شمسی هزاران سیاه چاله کوچک پراکنده شده است که هرکدام از آنها به اندازه هسته اتم و برخلاف برادران غول پیکر خود باقی مانده انفجار بزرگ اولیه جهان هستند که بر فضا-زمان به دلیل ارتباط نزدیک با بعد پنجم تاثیر متفاوتی می گذارند.

کهکشان های هم نوع خوار

مانند زندگی بر روی زمین کهکشان ها نیز می توانند در طول زمان یکدیگر را بخورند، کهکشان اندرومدا همسایه کهکشان راه شیری در حال بلعیدن یکی از اطرافیان خود است. بیش از چندین خوشه ستاره ای از این بلعیدن در سراسر کهکشان پراکنده شده اند.

بر این اساس احتمال دارد در سه میلیارد سال دیگر تصادم شدیدی بین کهکشان راه شیری و آندرومدا رخ دهد.

پادماده

به نظر می رسد ذرات تشکیل دهنده مواد طبیعی نسخه ای مخالف از خود دارند که به آن پادماده گفته می شود. به عنوان مثال الکترون به صورت طبیعی دارای بار منفی است اما ضد ماده آن یا پوزیترون بار مثبت دارد. ماده و ضد ماده در تماس با هم یکدیگر را نابود می کنند و طبق معادله E = MC2 جرم آنها به انرژی خالص تبدیل می شود. دانشمندان به فکر ساخت فضاپیماهایی با موتور ترکیبی از ضدماده هستند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین