کد خبر: ۲۸۲۵۹۷
تاریخ انتشار : ۱۶ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۸:۲۳
دانشمندان برای کشتن پشه‌ها خصوصاً پشه‌های نوع آنوفل که ناقل بیماری مالاریاست راه جدیدی را اختراع کرده‌اند.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: دانشمندان با کاربرد ابزار ساده، ‌ارزان و جدید راه جدیدی را برای کشتن پشه‌ها و بهبود شرایط بهداشتی خانواده‌های آفریقایی اختراع کرده‌اند.

به گزارش فارس، پشه‌ها و غالباً پشه نوع آنوفل ناقل بیماری مالاریا است. یک بیماری مرگبار که انسان‌ها را در بسیاری از کشورها تهدید می‌کند.

«بارت کنولز»، حشره‌شناس پزشکی و مسئول این پروژه گفت: مشغولیت من در 22‌سال گذشته کار روی پشه‌ها بوده، نه فقط به این خاطر که کار روی پشه ها جذاب است بلکه به این خاطر که آنها علت بسیاری از مشکلات در جهان هستند. بیماری‌هایی شبیه مالاریا هنوز هم هر ساله باعث مرگ بیش از 700 هزار نفر در سراسر جهان می‌شود.

بر اساس شبکه خبری یورونیوز، این حشرات، میلیون‌ها سال است که با ما زندگی می‌کنند؛ آنها نوعی رولز رویس تکامل یافته‌اند.

وی اظهار داشت: منظورم این است که آنها در پیدا کردن انسان‌ها و انتقال بیماری‌هایی که ناقل آن هستند بسیار ماهرند و کنترل این پشه‌ها برای انسان‌ها بسیار پیچیده است بخاطر اینکه وقتی ما اسپری حشره کش علیه آنها استفاده می‌کنیم آنها در برابر این اسپری‌ها مقاوم می‌شوند.

بنابراین ما باید راهی جدید و خلاقانه برای کشتن این پشه‌ها پیدا کنیم.

پشه‌ها شب‌ها نیش می‌زنند، در خانه‌های آفریقایی آنها از طریق حفره تهویه هوا که زیر سقف تعبیه شده وارد خانه می‌شوند. یک پروژه تحقیقاتی اروپایی راهی ساده برای این مشکل یافته است: یک لوله پلاستیکی با شبکه‌ای توری مانند در داخل آن. این شبکه توری شکل با حشره کشی پوشانده شده که با نیروی الکتریسیته ساکن به پشه ها می‌چسبد و آنها را می‌کشد.

بارت کنولز افزود: تهویه کار خودش را می‌کند، در این حفرهای تهویه ما فقط یک لوله‌ای پلاستیکی به همراه یک شبکه توری شکل قرار داده‌ایم که حاوی حشره کش است. وقتی پشه‌ها از راه دور بوی انسان را حس می‌کنند، به سمت این حفره تهویه می‌آیند و روی تور می‌نشینند، آن وقت حشره کش به بدن آنها می‌چسبد و به این شکل آنها می‌میرند.

اما پرسش این است که آیا این راه حل در خارج از آزمایشگاه هم کار می‌کند؟

پژوهشگران این ابزار را در بیش از 1300 خانه در تانزانیا آزمایش کرده‌اند، نتیجه رضایت بخش است. آنها اکنون با شرکت‌های ساختمانی محلی کار می‌کنند تا این لوله‌های ضد پشه را در تمام ساختمان‌های جدید نصب کنند.

بارت کنولز گفت: در طول هفت ماه گذشته، 100 درصد پشه‌هایی که با شبکه توری شکل برخورد کرده بودند، کشته شدند. بنابراین داده های ما نشان می‌دهد که این روش برای نیمی از سال موفق بوده است. هزینه نصب و راه‌اندازی این ابزار بالاست اما در مقابل پس از راه‌اندازی شما فقط باید شبکه توری را عوض کنید که خیلی ارزان تمام می‌شود. ما هزینه سالانه استفاده از این وسیله را محاسبه کرده‌ایم که برای هر نفر تنها یک تا 2دلار در سال است.

دانشمندان مواد و اشکال مختلف را آزمایش کرده‌اند تا بتوانند این ابزار را مقرون به صرفه کنند. لوله پلاستیکی زیر سقف و دور از دسترس کودکان نصب شده تا طیف وسیعی از حشره کش‌ها را با خیال راحت بتوان برای آن استفاده کرد.

تحقیقات نشان داد که ذرات شیمیایی که بر اثر تماس پشه‌ها با شبکه توری به آنها می‌چسبد، خطر مقاوم شدن پشه‌ها به حشره کش‌ها را به حداقل می‌رساند.

«جانیک سنیتسیلار»، حشره‌شناس پزشکی گفت: در اینجا برای مثال پشه‌ای را می‌بیند که به شبکه توری ما برخورد کرده است. این لکه‌های زردی که می بینید نشان می‌دهد که حشره کش به بدن پشه چسبیده بنابراین بهترین روش برای اینکه پشه در معرض حشره‌کش قرار بگیرد، یک شبکه تخت است.

این ابزار در کنار روش‌های دیگر می‌تواند به بهداشت خانواده‌های آفریقایی کمک کند.

بارت کنولز افزود: آینده این تکنولوژی خیلی روشن است. ما تاکنون دو روش اصلی برای کنترل پشه مالاریا در آفریقا داشته‌ایم: یکی استفاده از اسپری حشره‌کش در داخل خانه‌ها که دوبار در سال انجام می‌شود و دوم استفاده از پشه بندها برای خوابیدن. روش جدید ما راه سومی برای کنترل پشه‌هاست.

بنابراین ما پشه‌بندها، اسپری داخل خانه و حالا لوله‌های پلاستکی حاوی شبکه توری را داریم.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین