کد خبر: ۲۸۳۸۴۲
تاریخ انتشار : ۲۵ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۸:۵۱
سازمان بهداشت جهانی آلودگی هوا را جدی ترین خطر برای سلامت انسان می د اند
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: ایرنا سایت خبری رادیو صدای آلمان (دویچه وله) نوشت: سازمان بهداشت جهانی آلودگی هوا را جدی ترین خطر برای سلامت انسان می د اند و می گوید؛' با افزایش ذرات معلق در هوا آمار تولد نوزادان کم وزن و مرگ در پی بیماریهای تنفسی، قلب و عروق افزایش پیدا می کند.


به گزارش ایرنا، در گزارش دویچه وله آمده است: آلودگی هوا به ویژه در کشورهای درحال توسعه آسیایی به معضلی جدی برای سلامت مردم تبدیل شده است.

برای مثال، بیماری های قلب و عروق، برونشیت، سردرد، حالت تهوع از پیامدهای ناشی از آلودگی هوا شناخته می شوند. سازمان بهداشت جهانی بهار سال 1393 اعلام کرد از هر هشت مورد مرگ در جهان یک مورد به دلیل آلودگی هوا روی می دهد.

کارشناسان این سازمان، هوای آلوده را بزرگترین منبع خطر برای سلامت انسان ارزیابی می کنند. آنها پس از بررسی اطلاعات ثبت شده در سال 2012 میلادی به این نتیجه رسیدند که مرگ ناشی از آلودگی هوا بیشتر در کشورهای فقیر به ویژه در جنوب و شرق آسیا ثبت شده است.

سه چهارم موارد ثبت شده مرگ در چین و هند به دلیل تنفس دود مه بوده است. در آمریکا و اروپا آلودگی هوا بیماری هایی را در پی داشته که به مرگ بیمار منتهی شده اند.

**دستکم هفت میلیون قربانی در سال

بررسی آمار مرگ و میر در سراسر جهان توسط کارشناسان سازمان بهداشت جهانی نشان می دهد که دست کم هفت میلیون مورد مرگ در سال 2012 میلادی از پیامدهای آلودگی هوا بوده است؛ این رقم دو برابر آماری است که تاکنون تصور می شد.

از این تعداد حدود سه میلیون و700 هزار نفر به دلیل تنفس هوای آلوده از جمله دودمه در هوای خارج از خانه و رقمی بیش از این تعداد، یعنی چهار میلیون و 300 هزار نفر به دلیل تنفس هوای آلوده در محیط سربسته (از جمله گازگرفتگی) جان باخته اند.

از آنجا که شماری قربانیان در معرض هر دو نوع آلودگی بودند، کارشناسان سازمان بهداشت جهانی رقم هفت میلیون مورد را ثبت کرده اند.

نگاهی دقیق تر به این آمار نشان می دهد 40 درصد موارد مرگ ناشی از استنشاق هوای آلوده خارج از خانه در پی بیمار های قلب و عروق بوده است.40 درصد موارد به دلیل سکته مغزی،11 درصد به دلیل بیماری های مزمن ریوی، شش درصد به دلیل سرطان ریه و سه درصد به دلیل بیماری های شدید تنفسی در کودکان بوده است.

در جدول دیگر مرگ ناشی از تنفس هوای آلوده در محیط سربسته، 26 درصد به دلیل بیماری های قلب و عروق، 34 درصد به دلیل سکته مغزی، 22 درصد بیماری های مزمن ریوی، شش درصد سرطان ریه و 12 درصد بیماری های شدید تنفسی کودکان بوده است.

این گزارش می افزاید: بیشتر قربانیان استنشاق هوای آلوده در محیط های سربسته، کودکان و زنان هستند.

** تاثیر ذرات معلق بر رشد جنیناصلی ترین شاخص در کیفیت هوا ذرات معلق کمتر از 5/ 2میکرون است.اگر شاخص ذرات معلق کمتر از 5/ 2 میکرون بین 101 تا 199 باشد هوا سالم است.

پژوهشگران دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی نیوجرسی آمریکا پیشتر با انجام تحقیق گسترد ه ای در زمینه تأثیر هوای آلوده بر جنین در رحم مادر، شواهد روشنی در این زمینه به دست آوردند.

آنها با بررسی اطلاعات 336 هزار نوزاد که در فاصله های سال های 1999 تا 2003 در ایالت نیوجرسی متولد شدند به این نتیجه رسیدند که ضریب خطر اختلال در تکامل جنین با افزایش ذرات معلق به نحو چشمگیری افزایش پیدا می کند.

نتیجه این تحقیق که سال 2009 منتشر شد، نشان می دهد با افزایش هر چهار میکروگرم ذرات معلق در متر مربع، تعداد جنین هایی که با وزن اندک متولد می شوند،افزایش معناداری پیدا می کند.

افزایش 10 واحدی دی اکسید نیتروژن در هر میلیارد نیز چنین تأثیری نشان می دهد.

**اختلال در اکسیژن رسانی و تأمین مواد غذایی

مشکل تولد نوزدان با وزن اندک به طور معمول در مواردی دیده می شود که مادر در دوران بارداری سیگار استعمال کرده است.

پژوهش هایی که در این زمینه صورت گرفته، این احتمال را تقویت می کنند که با افزایش ذرات معلق در محیط رشد جنین، فعالیت سلول های در حال تکثیر و رشد تغییر می کند. این تغییر می تواند به دلیل کاهش میزان مواد غذایی و اکسیژنی باشد که جنین دریافت کرده است.

یکی از ذرات معلق، دی اکسید نیتروژن است که تأثیر بسیار مخربی بر رشد گیاهان دارد. دی اکسید نیتروژن در ترکیب با هوای مرطوب تولید اسید سیتریک می کند که حتی فلزات را دچار پوسیدگی شدید می کند. اکسید نیتروژن در غلظت بالا باعث ایجاد مه دود می شود.

تحقیق پژوهشگران دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی نیوجرسی شامل تاثیرات منفی غلظت بالای دی اکسید نیتروژن یا افزایش فلزات سنگین بر رشد و تکامل جنین نمی شود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین