کد خبر: ۲۸۴۲۶۰
تاریخ انتشار : ۲۷ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۶:۵۲
وی تصریح کرد: غرب موضوع هسته ای ایران را بهانه ای برای جلوگیری از پیشرفت و توسعه اقتصادی ایران قرار داده است.
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: رییس مجلس شورای اسلامی با تقدیر از نقش مثبت چین در مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه 1+5 تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در دستیابی به توافق طی مذاکرات هسته ای جدی است و با تمدید مذاکرات موافق نیست.

به گزارش خانه ملت، علی لاریجانی روز دوشنبه در دیدار وانگ ایی وزیر خارجه چین افزود: طرف های مقابل در مذاکرات هسته ای باید اراده سیاسی خود را برای دستیابی به توافق نشان دهند.

وی در ادامه سطح فعلی روابط ایران و چین را خوب و رو به رشد دانست و اظهارداشت: نگاه در ایران به توسعه روابط با چین دراز مدت و راهبردی است و مجلس شورای اسلامی از توسعه مناسبات دو کشور حمایت می کند.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: همکاری ایران و چین در عرصه های مختلف بین المللی و منطقه ای ضمن تأمین منافع مشترک دو کشور، آثار بسیار مثبتی برای ثبات و امنیت جهان در بر خواهد داشت.

لاریجانی همچنین با تاکید بر اهمیت همکاری های اقتصادی و تجاری فیمابین دو کشور افزود: باید با همکاری مشترک ساز و کارهای لازم برای تسریع در روند اجرای توافقات و شناسایی ظرفیت ها و فرصت های همکاری دو کشور در عرصه های مختلف صنعتی، اقتصادی، بازرگانی و فناوری طراحی و به اجرا گذارده شود.

وی در همین زمینه از پروژه هایی نظیر توسعه بندر چابهار، خطوط ریلی مانند خط آهن تهران –اصفهان و تهران–مشهد و سرمایه گذاری مشترک به عنوان زمینه های مهم و موثر در توسعه و تقویت مناسبات فیمابین یاد کرد.

رییس قوه مقننه در پایان این دیدار از همکاری های پارلمانی به عنوان یکی از مهمترین زمینه های گسترش و توسعه روابط فیمابین نام برد و بر انجام مشورت های منظم میان مقامات پارلمانی دو کشور تأکید کرد.

وانگ ایی وزیر خارجه چین نیز در ادامه همین دیدار با ابراز خرسندی از سفرها و دیدارهای منظم مسوولان دو کشور، سفر رییس مجلس شورای اسلامی به چین را بسیارثمربخش خواند و گفت: ارتباطات سیاسی و پارلمانی میان مسئولان دو کشور نقش مهمی در توسعه مناسبات فیمابین و استفاده از همه ظرفیت ها و توانمندی ها برای توسعه سطح همکاری های ایران و چین دارد.

وی در ادامه افزود: ایران شریک تجاری مهمی برای چین است و ما می خواهیم تا روابط دو کشور به سطح راهبردی ارتقا یابد، در مسائل بین المللی با یکدیگر مشورت نماییم و روابط اقتصادی و تجاری خود را بیش از پیش گسترش دهیم.

وزیر خارجه چین در این دیدار با تأکید بر حساسیت کشورش از مذاکرات هسته ای ایران با 1+5 گفت: چین در هر شرایطی به حل و فصل مسالمت آمیز موضوع هسته ای ایران پایبند است و معتقد است باید به توافقی راهبردی که منافع هر دو طرف را تأمین نماید دست یافت.

وی تصریح کرد: غرب موضوع هسته ای ایران را بهانه ای برای جلوگیری از پیشرفت و توسعه اقتصادی ایران قرار داده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین