کد خبر: ۲۸۴۶۲۳
تاریخ انتشار : ۲۹ بهمن ۱۳۹۳ - ۲۰:۴۰
عضو شورای عالی کار اعلام کرد
نماینده کارگران در شورای عالی کار با تشریح جزییات برگزاری جلسه شورای عالی کار از عدم امضای صورتجلسه توسط نماینده دولت و کارگران خبر داد.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: محمدرضا بقاییان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا،‌ اظهار کرد: موضوع جلسه، بحث افزایش پایه سنوات کارگران بود و بر این اساس پایه سنواتی از 500 تومان در روز به 1000 تومان افزایش یافت و به این ترتیب ماهیانه 15 هزار تومان به پایه سنواتی کلیه کارگران اعم از قراردادی، استخدامی و کارگران دارای حداقل یک سال سابقه کار افزوده شد.

وی ادامه داد: در این جلسه رای گیری صورت نگرفت و نمایندگان گروه کارگری به دلیل اختلاف با کارفرمایان بر سر پایه سنواتی، صورت جلسه را امضا نکردند.

نماینده کارگران در شورای عالی کار در توضیح این امر گفت: نمایندگان کارفرمایی تاکید داشتند که درصد افزایش پایه سنواتی از درصد افزایش حداقل حقوق کارگران در زمان تعیین دستمزد کسر شود در حالی که پایه سنواتی ارتباطی به ماده 41 قانون کار ندارد و به همین دلیل نمایندگان کارگری و دولت صورتجلسه مذکور را امضا نکردند.

وی با بیان اینکه گروه کارفرمایی بر توجه به بند 1 ماده 41 قانون کار به عنوان ملاک تعیین مزد تاکید دارند، افزود: استدلال آنها این است که سالهای سال است رقم دستمزد بر اساس نرخ تورم و تبصره یک تعیین می‌شود ولی ما می‌گوییم چرا زمانی که نرخ تورم بالا بود این تاکید را نداشتند و امسال که نرخ تورم پایین آمده روی آن پافشاری می‌کنند.

بقاییان در ادامه از برگزاری جلسه آینده شورای عالی کار با حضور سه وزیر اقتصادی خبر داد و گفت: جلسه آینده شورا صددرصد با حضور وزیران کار، اقتصاد و دارایی و صنعت، معدن و تجارت برگزار می‌شود و به موضوع افزایش خواربار کارگران می‌پردازد.

به گفته عضو شورای عالی کار محور اصلی جلسه آینده شورا، بند 2 ماده 41 قانون کار خواهد بود که به سبد معیشت خانوارهای کارگری اشاره دارد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین