کد خبر: ۲۸۵۹۲۵
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۱۰ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۷:۲۳
وی تاکید کرد:‌ در رابطه با بحران‌های منطقه‌ای و مسائل موجود نیز دو طرف بر این باوریم که بازگشت آرامش به منطقه به نفع هر دو کشور است.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: علی اکبر ولایتی در پاسخ به احتمال آغاز روابط رسمی ایران و آمریکا پس از مذاکرات گفت: در حال حاضر در رابطه با موضوع هسته‌ای صحبت می‌کنیم و بقیه مسائل برای بعد می‌ماند.

به گزارش ایسنا، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از دیدار عصر امروز( یکشنبه) خود با پائولو جنتیلونی، وزیر خارجه ایتالیا که در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام شد در جمع خبرنگاران گفت:‌ در حال حاضر مذاکرات ایران با 1+5 در رابطه با مسائل هسته‌ای است و بقیه مسائل برای بعد می‌ماند.

ولایتی در پاسخ به سوالی در رابطه با گفت‌وگوهای انجام شده در این دیدار بیان کرد: اینکه ایتالیا در اولویت بازشروع روابط بین ایران و اروپا قرار گرفته است حاکی از روابط مثبت میان دو کشور است.

وی ادامه داد:‌ در دیدار با وزیر خارجه ایتالیا در رابطه با توسعه روابط دو جانبه و مسائل منطقه گفت‌و‌گو کردیم و ما تاکید کردیم در رابطه با مسائل هسته‌ای ما در چارچوب مقررات بین المللی و تا رسیدن به نتایج مثبت در زمینه حل مسائل هسته ای عمل می کنیم.

وی تاکید کرد:‌ در رابطه با بحران‌های منطقه‌ای و مسائل موجود نیز دو طرف بر این باوریم که بازگشت آرامش به منطقه به نفع هر دو کشور است.

به گزارش ایسنا، وزیر امور خارجه ایتالیا نیز که در جمع خبرنگاران حاضر بود ضمن ابراز خرسندی از اینکه توافق‌های به دست آمده در ژنو به نتایج مطلوبی منتج می‌شود افزود: صلح و ثبات در منطقه به ویژه عراق مورد تاکید ماست و در همین زمینه ما دوره‌هایی برای گروه‌های مقاومت ایجاد کردیم و بر ادامه اقدامات فرستاده دبیر کل سازمان ملل در حوزه سوریه تاکید داریم و معتقدیم که در لیبی نیاز به برقراری آشتی ملی هست. همچنین در دیدار با ولایتی ما در رابطه با روابط بین الملل و مسائل مربوط به یمن گفت‌وگو کردیم و قرار شد دو کشور در رابطه با مراکز تحقیقاتی پژوهشی و بین المللی با یکدیگر تبادل اطلاعات داشته باشند.

جنتیلونی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در رابطه با اینکه تصاویری به دست آمده که نشان می‌دهد اعضای اروپایی مقابله با داعش به داعش کمک‌های امدادی می‌رسانند گفت: ائتلاف مبارزه با داعش در راستای مقابله با گروه‌های تروریستی از جمله داعش اقدام می‌کند و ما در این راستا تامین کننده سلاح و برگزار کننده دوره‌های علمی و آموزشی برای مقاومت ملت عراق و نیروهای خود هستیم و برای پیشبرد امور خود در این زمینه از هواپیماهای شناسایی‌مان که از پایگاه نظامی ما در کویت بر می خیزند استفاده می‌کنیم.

همچنین وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر دلیل تشکیل پرونده هسته‌ای ایران در حالی که گزارشات آژانس هیچ مدرکی دال بر غیر صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای ایران ندارد نیز تصریح کرد: با توجه به اینکه مذاکرات هسته‌ای در جریان هفته‌های آتی حساس‌تر از گذشته است خرد حکم می‌کند وقتی مذاکراتی به این حساسی در جریان است از اظهار نظر در مورد مسائلی که حساسیت‌زا هستند خودداری کنیم.

وی ادامه داد: همچنین باید تاکید کنم که دستاوردهای چشم گیری در زمینه فناوری‌های هسته‌ای صورت گرفته است و ما در تلاش هستیم تا طی هفته های آتی به توافقی دست یابیم و این توافق زمینه راه حل‌های مذاکرات باشد؛ چرا که نتایج به دست آمده در این مذاکرات می تواند بسیار مثبت و کارآمد برای ایران و همه کشورها باشد.

به گزارش ایسنا، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران ایتالیایی در رابطه با اینکه اگر نتایج به دست آمده از این مذاکرات مثبت باشد یا نباشد ایران چه راه کارهایی را دنبال می‌کند و اینکه در صورت مثبت بودن مذاکرات ایران و آمریکا روابط خود را به صورت رسمی دنبال خواهند کرد؟ گفت: همانطور که وزیر امور خارجه ایتالیا گفت در جریان مذاکرات حساس از ورود به مباحث آسیب‌زا به مذاکرات باید خودداری کنیم و ما از ابتدای مذاکرات تاکنون در راستای قوانین بین المللی گام برداشتیم و به دنبال حصول یک راه حل مثبت بودیم در غیر این صورت مذاکره بیهوده بود.

وی تاکید کرد: ما هرگز خارج از هنجارهای بین المللی گام برنداشتیم، ولی همواره تلاش کردیم تا اگر اتهاماتی در خصوص پرونده هسته ای ایران زده می‌شود نادرست بودن آن را اثبات کنیم.

وی در رابطه با دنبال کردن روابط رسمی با آمریکا نیز اینطور گفت : فعلا آنچه در مورد آن صحبت می کنیم بحث هسته ای است و بقیه صحبت‌ها برای بعد خواهد بود.

ولایتی در رابطه با تحریم‌هایی که وندی شرمن در رابطه با آن‌ها صحبت کرده بود گفت: شرمن برای افکار عمومی افراطی آمریکا صحبت می‌کند تا آن‌ها را ساکت نگه دارد. هر چند که موضع گیری‌هایی که در آمریکا و در رابطه با ایران صورت می گیرد نیز گاه متضاد و متفاوت است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۶ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۰
0
0
دکتر دم شماها گرم خوب همه چیز و تحت کنترل جلو بردید تا هم کشور از جهان سومی درنیاد وحالا نوبت روابط حسنه است چون طبق قوانین سی ساله‌ایکه محرمانه ها رافاش میکنن پس
نوبت کشوردیگه ای ازجهان سومه تاجای ایران بیاد تامدتها راحت میشیم و ازمردم هم راحت باشید عده‌ای که موافق رابطه هستن وعده‌ای هم با فتوا ساکت میشن و...
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین