کد خبر: ۲۸۶۳۱۸
تاریخ انتشار : ۱۳ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۸:۴۳
سخنرانی تند نتانياهو برای يارگيری بود
دکتر محمدعلی الستی جامعه شناس ارتباطات و استاد دانشگاه به خبرنگار «آفتاب» می گوید: «میان ایران و اسرائیل رقابت درگرفته است و اگر ایران بتواند از این شرایط هوشمندانه به نفع خود استفاده کند و اعتماد جامعه جهانی را جلب کند، بازی را برده و اسرائیل بیشتر از همیشه به انزوا کشیده می شود.»
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب- سرویس بین الملل: باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه برسر استفاده از دیپلماسی در قبال ایران در برابر یکدیگر قرار گرفتند.

به گزارش «آفتاب» این اختلاف بین اوباما و نتانیاهو که در آستانه سخنرانی جنجال برانگیز نخست وزیر اسرائیل در کنگره آمریکا به وجود آمد تاکیدی بر شدت گرفتن روابط تیره بین دو طرف برسر این مسئله است. اگرچه دو طرف بر تعهد خود به یک همکاری محکم تاکید و تلاش کردند اختلاف دیپلماتیک موجود را کم اهمیت جلوه دهند اما پیام هایی متفاوت به یکدیگر ارائه کردند.

پس از روزها کشمکش و جنجال، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل سرانجام سخنرانی خود را در کنگره آمریکا در مقابل نمایندگان جمهوری خواه انجام داد. نتانیاهو سخنان خود را با تشکر از آمریکا و اوباما آغاز کرد و از دوستی و همکاری که میان این دو کشور تداوم دارد، صحبت کرد.


وی در ادامه ضمن ابراز نارضایتی و مخالفت خود با هرگونه توافق با ایران، افزایش فشارها علیه این کشور را راه حل کنترل ایران دانست. نخست وزیر اسرائیل با در نظر گرفتن سه شرط توافق با ایران را عملی دانست: «قبل از توافق باید از ایران خواسته شود که اول: ایران تهدیداتش علیه همسایگانش را متوقف کند. دوم: ایران حمایت از تروریسم را متوقف کند. سوم : ایران تهدیدات برای محو کشور اسرائیل را متوقف کند.»

در همین باره دکتر محمدعلی الستی جامعه شناس ارتباطات و استاد دانشگاه به خبرنگار «آفتاب» می گوید: «میان ایران و اسرائیل رقابت درگرفته است و اگر ایران بتواند از این شرایط هوشمندانه به نفع خود استفاده کند و اعتماد جامعه جهانی را جلب کند، بازی را برده و اسرائیل بیشتر از همیشه به انزوا کشیده می شود.»

وی درباره تاثیر اراده سیاسی حسن روحانی، رئیس جمهور برای پیشرفت مذاکرات می گوید: «حسن روحانی باید بر مواضع خود پافشاری کند و اعتماد متقابل را با آمریکا افزایش دهد.»

این استاد دانشگاه درباره سخنرانی دیشب نتانیاهو در کنگره آمریکا می گوید: «اسرائیل با مواضع تندرویانه خود، درصدد یارگیری است و سخنرانی دیشب او در همین راستا صورت گرفت.»

الستی درباره تمایلات اوباما برای کسب توافق با ایران می گوید: «اما در این میان اوباما به ایران امتیاز می دهد و اراده سیاسی او، تصمیم بر توافق با ایران دارد. توپ در زمین ایران است و همین اسرائیل را عصبانی تر می کند تا تقلای بیشتری برای افزایش حامیان خود کند.»

این سخنرانی در حالی صورت گرفت که 56 نماینده دیپلمات، طی اقدامی اعتراض آمیز این سخنرانی را تحریم کرده بودند و از حضور در آن امتناع کردند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین