کد خبر: ۲۸۷۱۴۳
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۱۸ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۴:۵۵
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش در نشستی خبری ضمن اعلام اینکه مقدماتی‌ترین اقدام ما در ماه‌های آغازین سال آتی یکپارچه شدن فعالیتها، منابع و خدمات رفاهی است اظهار کرد: این یکپارچه سازی به نحوی خواهد بود که کیفیت و اثربخشی لازم را امور تعلیم و تربیتی داشته باشد.
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: وی با بیان اینکه آموزش و پرورش همواره از نبود منابع کافی در رنج بوده است گفت: هیچ سالی نبوده که کسری بودجه نداشته باشیم.

وی افزود: اولین گام برای تحول در آموزش و پرورش داشتن منابع کافی است. تا امروز 1800 میلیارد تومان کسری بودجه داریم، این در حالی است که نزدیک به 1400 میلیارد تومان دیگر با کسری بودجه مربوط به سال 92 و قبل از آن مواجهیم.

وی در ادامه با بیان اینکه به وضعیت بیمه طلایی فرهنگیان در سال 94 پرداخت و گفت: برای سال آینده چهار نوع خدمت بیمه تکمیلی طراحی کرده‌ایم عنوان کرد: این چهار بسته در نوع خدمات بیمه تکمیلی متفاوت هستند. در بسته شماره یک خدمات بسیار گسترده است و سقف نامحدود دارد و به همین ترتیب خدمات در بسته‌های دیگرکاهش می یابد و حق بیمه آن متفاوت است.

وی ادامه داد: این طرح را در قالب بخشنامه‌ای به استان‌ها ارسال کردیم تا به نظرسنجی گذاشته شود و در قرارداد جدید بر این اساس عمل کنیم.

بطحایی با بیان اینکه بحث بیمه طلایی فرهنگیان همواره محل چالش بوده است گفت: اردیبهشت 93 قرارداد ما با بیمه گزار قبلی منقضی و با بیمه آتیه سازان وارد قرارداد جدید شدیم. این شرکت ابتدا با 330 مرکز قرارداد داشت که اکنون شمار آن را به 8800 مرکز رسانده است.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش افزود: با وجود افزایش ضریب k و تغییر تعرفه‌ها طی سه تا چهارماه اخیر، آتیه سازان کماکان با تعرفه‌های قبلی خدمت می‌دهد که جای قدردانی دارد.

وی افزود: البته خدمات بیمه طلایی را مطلوب و کامل نمی‌دانیم و گزارشاتی به دست ما می رسد که کارگروهی با حضور نماینده بیمه برای حل این مشکلات موردی تشکیل شده است.

بطحایی با اشاره به اینکه طرح تحول نظام سلامت به سرعت در حال توسعه است گفت: بیمه پایه نیز در حال گسترش است و ضرورتی ندارد که همه خدمات در قالب بیمه تکمیلی ارائه شود بلکه نوع بیمه تکمیلی باید متناسب با بیمه پایه تغییر کند.

انتشار فراخوان عمومی آزمون استخدامی آموزش و پرورش ظرف یکماه آینده
به گزارش ایسنا، وی درباره استخدام نیروی انسانی در این وزارتخانه در سا ل آتی و وضعیت استخدامی مربیان پیش دبستانی اظهار کرد:‌ استخدام مربیان پیش دبستانی‌ در گروی کسب ردیف استخدامی از سازمان مدیریت است، اما سازمان مدیریت اعلام کرده به این دلیل که سهمیه استخدامی در این وزارتخانه طی سال های گذشته پیش خور شده است، دیگر ردیف استخدامی داده نمی‌شود، اما اخیرا از سازمان مدیریت درخواستی داشتیم که آنها هم پذیرفتند و قرار شده است پنج هزار سهمیه استخدامی بگیریم.

وی ادامه داد: بر این اساس تا یک ماه آینده فراخوانی را برای برگزاری این آزمون استخدامی منتشر می‌کنیم تا پذیرفته شدگان طی یک دوره یکساله آموزشی در دانشگاه فرهنگیان بتوانند به استخدام آموزش و پرورش در بیایند. این فراخوان عمومی است اما مربیان پیش‌دبستانی و نیروهای شرکتی در اولویت قرار دارند.

حساب مالی مدارس یکپارچه می‌شود
وی همچنین به برنامه این معاونت برای یکپارچه سازی حساب مالی مدارس اشاره کرد و گفت: متاسفانه در برخی مواقع به نام اخذ وجوه مردمی، در حق والدین اجحاف می‌شود و باید آن را کنترل کنیم. اجرای این طرح در سال آینده امکان نظارت و کنترل بیشتر را فراهم می‌کند، البته این به معنای سلب اختیار از مدارس نیست و دریافتی هر مدیر برای همان مدرسه صرف خواهد شد.

به گزارش ایسنا، معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند «همه ما منت‌دار معلم هستیم» گفت: نه تنها ما، بلکه آیندگان نیز مرهون خدمات معلمان هستند و این شاه‌بیت توسعه آموزش و پرورش در کشور است. اگر نتوانیم معلم و وضعیت کیفی، حرفه‌ای، تخصصی، معیشتی و رفاهی وی را ارتقاء دهیم، به مدار توسعه‌یافتگی نخواهیم رسید.

وی ادامه داد: در سال 94 برنامه‌های بهسازی نیروی انسانی با شتاب بیشتری دنبال خواهد شد و بخش‌هایی از طرح تحول نظام آموزش و پرورش که متناظر با بهسازی است، در اولویت قرار می‌گیرد.

بطحایی با اشاره به اینکه ما برنامه‌های خود را به نحوی سامان می‌دهیم که معلمان ما در فرآیند یاددهی و یادگیری مشارکت بیشتری داشته باشند، گفت: تا جایی که حداقل امکانات که فکر، ذهن و قلب‌شان را برای کار باکیفیت آماده می‌کند، فراهم می‌کنیم.

اختصاص 2 هزار میلیارد ریال برای سرانه مدارس از محل جریمه کشف قاچاق
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه پیش‌بینی می‌کنیم بحث ما از حیث منابع دولتی در سال آینده بهتر از سال 93 باشد، گفت: سازمان مدیریت و مجلس شورای اسلامی، توجه ویژه‌ای داشتند و به استناد تبصره‌های بودجه پیش‌بینی می‌کنیم سال 94 سال خوبی، برای آموزش و پرورش باشد. پیش‌بینی شده که شرکت‌های دولتی و بانک‌ها به ترتیب یک یا دو درصد از هزینه‌های خود در اختیار آموزش و پرورش قرار دهند که این میزان به حدود 17 هزار میلیارد ریال می‌رسد و اگر محقق شود، جهش خوبی در تامین منابع ما خواهد بود.

وی ادامه داد: همچنین تصویب شده است از محل جریمه کشف قاچاق، 2 هزار میلیارد ریال برای سرانه مدارس اختصاص یابد.

بطحایی به اقدامات انجام شده برای اسکان نوروزی فرهنگیان اشاره و گفت: در سال 94 امکانات و شرایط را نسبت به امسال تا 15 درصد ارتقا دادیم و کیفیت امکانات را در مراکز اسکان بالا بردیم. 11 هزار مدرسه و 180 مرکز رفاهی تجهیز می‌شوند و امسال شمار کلاس‌های ویژه و الف دو برابر شده و به 30 هزار کلاس رسیده است. برای این امر 60 میلیارد ریال هزینه کردیم.

وی ادامه داد: از 28 اسفندماه تا 12 فروردین، خدمت اسکان به فرهنگیان ارائه می‌شود و امیدواریم در نوروز 95 بتوانیم خدمت‌رسانی بهتری داشته باشیم. شماره تماس 11- 82287010 مربوط به ستاد اسکان است که فرهنگیان می‌توانند انتقادات و پیشنهادات خود را در این خصوص اعلام کنند.

شمار کارکنان اداری آموزش و پرورش کاهش می‌یابد
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش در ادامه با بیان اینکه باید شمار کارکنان اداری را کاهش دهیم، گفت: البته این به معنای اخراج و تعدیل نیرو نیست بلکه سهم کارکنان اداری کاهش می‌یابد. بخشی از این کاهش به بازنشسته شدن تعدادی از نیروها بازمی‌گردد در این صورت دیگر فردی را جایگزین یک بازنشسته در بخش اداری نمی‌کنیم. همچنین از آنجا که حقوق و مزایای خدمت در مدرسه بالاتر است، تعداد قابل توجهی از کارکنان اداری درخواست انتقال به مدرسه را دارند و اگر قرار باشد کاهش نیرو داشته باشیم از این طریق انجام می‌شود.

شرط سازمان مدیریت برای ارائه مجوز بازنشستگی پیش از موعد فرهنگیان
بطحایی به بازنشستگی پیش از موعد فرهنگیان نیز اشاره و عنوان کرد: اجازه بازنشستگی پیش از موعد را اواخر بهمن‌ماه امسال از سازمان مدیریت دریافت کردیم؛ البته شرط سازمان مدیریت این بود که تعداد بازنشستگان از سقف مورد نظر بیشتر نشود. به عنوان مثال اگر بناست 25 هزار نفر بازنشسته شوند، 20 هزار نفر بازنشسته عادی و 5000 نفر باید بازنشسته پیش از موعد باشند. از آنجا که پرداخت سنوات ارفاقی در قانون ممنوع شده است، افرادی که درخواست بازنشستگی پیش از موعد دارد، با سنوات خود بازنشسته خواهند شد.

مشکل فوق‌العاده شغل معلمان را برطرف می‌کنیم
وی در پاسخ به پرسشی درباره چرایی عدم اعمال فوق‌العاده شغل معلمان و شکایاتی که به دیوان عدالت اداری داشته‌اند، گفت: در آموزش و پرورش در چارچوب قانون خدمات کشوری تاکنون با سایر کارکنان دولت تفاوتی در پرداخت فوق‌العاده شغل داشته‌ایم که این تفاوت ناشی از بند 5 ماده 68 است. در این بند تکلیف شده است که دستگاه‌ها در صورت اصلاح ساختار نیروی انسانی باید فوق‌العاده شغل بپردازند. از مهرماه 93 با برنامه‌ریزی که انجام دادیم به تدریج به این سمت رفتیم که از این امکان قانونی حداکثر بهره را ببریم.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش افزود: از یک ماه و نیم گذشته آموزگاران مشمول فوق‌العاده شدند و از منابع حاصل از اصلاح ساختار، این فوق‌العاده شغل را اعمال کردیم اما در این مدت سایر معلمان گلایه داشتند و تعدادی هم به دیوان عدالت اداری رفتند، اما ظرف مدت باقیمانده این مشکل را برطرف خواهیم کرد و از ظرفیت قانون برای افزایش فوق‌العاده شغل سایر معلمان نیز استفاده می‌کنیم.

لایحه رتبه‌بندی معلمان هفته آینده در دستور کار هیات وزیران قرار می‌گیرد
بطحایی درباره آخرین وضعیت لایحه‌ رتبه بندی معلمان نیز اظهار کرد: روز گذشته امر بررسی لایحه رتبه‌بندی معلمان در کمیسیون اجتماعی دولت به اتمام رسید و هفته آینده در دستور کار هیات وزیران قرار می‌گیرد. آن چیزی که تصویب خواهد شد، کلیاتی برای رتبه‌بندی معلمان در چهار جایگاه است.

وی ادامه داد: در واقع معلمان با توجه به شاخصه‌هایی چون سابقه کاری، مدرک تحصیلی و دوره‌های آموزشی گذرانده، امتیازاتی کسب می‌کنند که براین اساس فوق‌العاده شغلشان افزایش می‌یابد. فلسفه این طرح برای افزایش کیفیت کار معلمان است. تفاوت اجرای رتبه‌بندی در حقوق معلمان حدود 100 تا 150 هزار تومان نیست بلکه به عنوان مثال اگر معلمی در رتبه یک که ساده‌ترین رتبه است قرار بگیرد، 70 درصد افزایش فوق‌العاده شغل دارد. پیش‌بینی می‌کنیم با توجه به گشایشی که در بودجه 94 ایجاد می‌شود، بتوانیم بخشی از درخواست‌ها و مطالبات معلمان را محقق کنیم.

مدرسه فضایی نیست که بتوانیم به درو دیوارش تبلیغ چیپس و پفک بچسبانیم
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به پرسشی درباره تبلیغات در مدارس گفت: مدرسه فضایی نیست که بتوانیم به درو دیوارش تبلیغ چیپس و پفک بچسبانیم. این مساله یک عامل مزاحم است و به علت آنکه حواس دانش‌آموزان را پرت می‌کند، تاثیر سویی در یادگیری دارد. منظور از تبلیغات در مدرسه، همانند تبلیغاتی نیست که در خیابان‌ها می‌بینیم بلکه هدف ما استفاده بهینه از فرصت‌ها و منابعی است که در اختیار مدارس قرار دارد.

پرداخت بخشی از مطالبات فرهنگیان تا قبل از پایان سال
بطحایی در پایان درباره پرداخت مطالبات فرهنگیان گفت: در آخرین جلسه‌ای که با آقای نوبخت معاون رییس جمهور داشتیم، بخش عمده‌ای از مطالبات فرهنگیان تا قبل از پایان سال 93 پرداخت خواهد شد. تاکنون نیمی از مطالبات پرداخت شده و بخشی هم مربوط به حق‌الزحمه امتحانات و حق‌التدریس‌هایی است که در هفته گذشته پرداخت کردیم و بخشی دیگر در این هفته پرداخت خواهد شد.

احتمال پرداخت پاداش پایان خدمت در اردیبهشت 94
وی افزود: امیدواریم در هفته آینده بخش عمده‌ای از مطالبات فرهنگیان پرداخت شده باشد. بیشترین میزان مطالبات مربوط به پاداش پایان خدمات بازنشستگی است که به هزار میلیارد تومان می‌رسید. کسانی که در سال 93 بازنشسته شدند، باید همانند همه کارکنان در پایان زمان خدمت پاداش دریافت کنند که احتمالا این پرداختی در هفته معلم اردیبهشت‌ماه سال آینده انجام می‌شود.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۲ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۸
1
2
تا کی حرف و وعده خسته شده ایم ما معلمان!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۹ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۸
0
0
دیون سال 87 چی میشه؟
ازبس وعده ووعیدشنیدیم خسته شدیم ماکه نه حق التدریس داریم ونه بازنشسته ایم پس مطالبات دیون87 ما چی میشه وتا2سال دیگه باید صبرکنیم بدردمان نمیخورند مثلا2میلیون طلب شایدالان به کارمان بیاد وبعداز5سال گذشته به زخمهای زندگی مان بزنیم نه اینکه چندسال دیگه چشم انتظار بمونیم وبعد چندسال یاالان به کارمان دیگرنیاید پس حالاتکلیف ماچی میشه وکی جواب مارا باید بدهد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین