کد خبر: ۲۸۷۷۰۶
تاریخ انتشار : ۲۱ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۰:۴۷
روزنامه شرق گفت و گویی با محمدرضا خباز نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و معاون تقنینی معاونت پارلمانی رییس جمهور انجام داد و به نقل از وی نوشت: «آقای احمدی نژاد پنج پرونده در قوه قضاییه دارند که هر پنج پرونده این شکایت ها به تصویب مجلس هشتم رسیده است. اگر حتی به دو پرونده رسیدگی شود، نه تنها آقای احمدی نژاد بلکه چهره واقعی گروه انحرافی برای همه مشخص می شود.»
آفتاب‌‌نیوز :
آفتاب: مشروح گفت و گوی روزنامه شرق با محمد رضا خباز را بخوانید:

این روزها زمزمه هایی - به ویژه در رسانه های اصولگرا - مطرح شده که دولت خیز انتخاباتی برداشته، این خبر صحت دارد؟

جناب آقای روحانی برخلاف رییس دولت سابق که به افراد می گفت بروید کاندیدا شوید، به هیچ کس توصیه انتخاباتی نخواهند داشت. هرکس تشخیص دهد می تواند به کشور خدمت کند خودش باید بیاید، چون اگر ایشان به کسی بگویند وارد انتخابات شود، طبیعی است یک سری امکانات مادی و معنوی هم باید اختصاص دهند، البته این نکته را هم باید بگویم که دولت به هیچ وجه به ماهو دولت در انتخابات دخالت نمی کند، اما به من، به عنوان یک شخص، چون دولتی هستم که نمی توان گفت در انتخابات شرکت کنم یا نکنم، چون این روش ظلم است. شرکت افراد در انتخابات براساس تصمیم شخصی، محلی از ایراد ندارد.

فکر می کنید جوسازی های رسانه ای ازاین دست ریشه در چه مسایلی دارد؟

به ضرس قاطع بنده عرض می کنم، چون خودشان این کاره بودند، می خواهند دولت را متهم کنند.

شما جزو نمایندگان مجلس در دوره هشتم بودید و به مجلس نهم راه پیدا نکردید، چقدر زمزمه های مربوط به کمک های غیرقانونی به نمایندگان مجلس مانند چکی که قبل از ماجرای آقای کردان به نمایندگان داده شد را به خاطر دارید؟ فضای کلی آن روزها را کمی برای ما ترسیم می کنید؟

آن فضا آن قدر شور بود که نماینده اصولگرا درحالی که یکی از مدیران دولتی داشت پول پخش می کرد به او سیلی زد، این قضیه مثل توپ صدا کرد و باعث شد آن مدیر دیگر به مجلس برنگردد. این مساله دخالت در آرا این قدر عریان و بارز بود که می توان گفت برخی نیروهای دولتی عملا به صحنه می آمدند و در همین مجلس بسیار این مساله قابل مشاهده بود و موضوع پنهانی نبود.

آیا به این رفتارها اعتراضی صورت نمی گرفت؟

اعتراض از سوی چه کسی؟

خب شخص شما یا نمایندگان دیگر.

در آن زمان به خاطر دارم ازسوی من و ١١نفر دیگر از نمایندگان، نخستین شکایت علیه آقای احمدی نژاد امضا شد، اما دیدیم مجلس عملا نمی خواهد کاری انجام دهد. به تنهایی هم کاری از ما ساخته نبود. ٢٤نماینده اصلاح طلب بودیم و متنی را آماده کردیم. درنهایت هم ١٢نفر بودیم که آن نامه را امضا کردیم و نامه تحویل کمیسیون اصل٩٠ شد.

موضوع دقیق شکایت شما چه بود؟

شکایت ما علیه رفتارهای غیرقانونی آقای احمدی نژاد بود.

تاریخ دقیق این اعتراض کی بود؟

یک سال قبل از خانه نشینی ایشان نامه را به کمیسیون اصل٩٠ فرستادیم. کمیسیون اصل٩٠ ما را مسخره کرد که شما چرا دست از سر احمدی نژاد برنمی دارید؟ ما گفتیم با آقای احمدی نژاد کاری نداریم، اعتراض ما به رفتارهای غیرقانونی ایشان است.

سایر نمایندگان چه کسانی بودند؟

آقای موسوی و خدابنده این نامه را امضا کردند. شکایت ما را کمیسیون اصل٩٠ بایگانی کرد.

یعنی اعلام وصول نکردند؟

چرا، اعلام وصول کرد و پرونده را به بایگانی فرستاد، تا زمانی که احمدی نژاد ١١روز خانه نشین شد و بعد از آن، خود آقایان اصولگرا به موارد اعتراضی ای که ما پیش تر اعتراض کرده بودیم، اعتراض کردند.

درمورد پول های غیرقانونی یا سایر رفتارها؟

درمورد خلاف های قانونی ایشان، که بیشتر جنبه اقتصادی داشت.

به تازگی با آقای پورمختار صحبت کردم. ایشان گفتند در کمیسیون اصل ٩٠ شکایتی از آقای احمدی نژاد نشده است.

این شکایت در صحن خوانده شد و شاید ایشان قضیه را فراموش کرده اند.

آخر کار شکایت اصولگرایان در صحن مجلس قرائت شد. شکایت شما به کجا رسید؟

ما گفتیم اگر قرار است شکایت شود، باید اول شکایت ما که یک سال قبل تر ثبت شده ، مطرح شود. آقایان گفتند شکایت شما با اصولگراها یکی شده و چون یک مضمون دارد، همان را مطرح می کنیم. این شکایت خوانده و اعلام وصول شد و مجلس رای داد و شکایت برای رسیدگی به قوه قضاییه رفت.

در سال٨٧؟ چندنفر از نمایندگان اعتراض کردند؟

ما اصلاح طلبان ١٢نفر و اصولگرایان را هم دقیق اطلاع ندارم.

یعنی این آرا تجمیع شد؟

چون مفهوم شکایت و فرد مورد اتهام یکی بود، شکایت‏ ها یکی شد. ما یک سال قبل از خانه نشینی احمدی نژاد اعتراض کردیم و اصولگرایان بعد از ماجرای خانه نشینی. این خودش نکته ظریفی دارد.

آیا شکایت به جایی رسید؟ نتیجه خاصی اعلام شد؟

نتیجه را که باید قوه قضاییه اعلام کند و اگر خبری بود قطعا مطرح می شد. گویا هنوز به آن شکایت ها رسیدگی نشده یا اگر شده ما در جریان قرار نگرفته ایم.

آقای احمدی نژاد در موعد مقرر دادگاهشان شرکت نکرده اند، آقای اژه ای هم بیان کردند در همین زمینه دادگاهی در جریان است. این وضعیت به نظر شما سوال برانگیز نیست؟

وقتی که کسی اصل قانون را قبول ندارد و از تریبون تلویزیون می گوید که قانون را قبول ندارد و خود را کارشناس ارشد همه علوم می داند، چه انتظاری از او برای احترام به قانون می رود. به نظر می رسد این یک نوع بیماری است نه اینکه غرضی داشته باشند. به نظر من ایشان یک نوع بیماری خودبزرگ بینی شدید دارد که خودش را فرای قانون می داند. قوه قضاییه در این رابطه باید قاطعیت نشان دهد. امروز آقای احمدی نژاد به لحاظ قانونی هیچ فرقی با بنده ندارد.

آیا ملاحظات خاصی در مورد احمدی نژاد وجود دارد؟ چرا به شکایت وارده به ایشان رسیدگی نمی شود.

تحلیل بنده این است که این مساله به روحیه خود ایشان برمی گردد. احمدی نژاد خود را ملزم به پاسخگویی نمی داند. ولی به هرشکل حیثیت همه ما به این بستگی دارد که بتوانیم گردن کلفت ها را در مقابل قانون نشانده و این نکته بسیار مهم است که این افراد و افراد مجرم دیگر در دولت گذشته مجازات شوند؛ به نظر بنده برخورد با گردن کلفت ها و کسانی که در جایگاه بالایی در قدرت هستند و رسیدگی به تخلفاتشان هنر است؛ برخوردهایی که منجر به درس و آموزه برای افراد دیگر می شود.

موارد مصداقی ای است که ردپای کمک های مالی به شکل خاص در راهرو مجلس یا کمیسیون ها دیده شده باشد؟

خب آقای سعید مرتضوی اسم داد و با مشخصات افراد را معین کرد. بسته به رفتار دستگاه این مساله متغیر است. ممکن است دستگاه نظارتی بخواهد به وظیفه اش عمل کند و ادای تکلیف کند یا رویه دیگری در پیش بگیرد. این قضیه مانند نمایندگی است. ممکن است نماینده ای چهارسال در مجلس باشد و هرگز سخنی نگوید و ممکن است هرروز چندین نظر را در مجلس بیان کند.

انگار جبهه پایداری ها دارند از احمدی نژاد تبری می جویند و از طرف دیگر از فرصت انتخاباتی به نفع او استفاده می کنند. تحلیل شما از این قضیه چیست؟ با توجه به اینکه آقای باهنر معتقدند، محبوبیت احمدی نژاد در جامعه در حال افزایش است. با توجه به شناختی که از مردم ایران دارید و با لحاظ اینکه آقای احمدی نژاد زیرکی هایی دارند که می توانند از شکاف های جامعه به نفع خود استفاده کنند، چه فرصت ها و تهدیدهایی در این قضیه می بینید؟

ببینید آقای احمدی نژاد پنج پرونده در قوه قضاییه دارند که هر پنج پرونده این شکایت ها به تصویب مجلس هشتم رسیده است. اگر حتی به دوپرونده رسیدگی شود، نه تنها آقای احمدی نژاد بلکه چهره واقعی گروه انحرافی برای همه مشخص می شود. معتقدم وضعیت گروه انحرافی به مراتب از مساله به اصطلاح فتنه بدتر است اما کمتر به آن پرداخته شده است. همین که در مجلس گروهی مدام بر فتنه تاکید دارند فرار از احتمال پرداختن به جریان انحرافی است. یک گروهی آمده اند و یک تفکر غیراسلامی و غیرمنطقی را با زور پول در کشور و به مردم تحمیل کرده اند. نماد این گروه هم دفتر آقای احمدی نژاد است. به نظر بنده اگر قوه قضاییه بخواهد ریشه یابی کند، از طریق پرونده هایی که از طرف مجلس ارایه شده، می تواند این کار را انجام دهد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین