کد خبر: ۲۸۸۱
تاریخ انتشار : ۰۵ فروردين ۱۳۸۴ - ۱۲:۲۷
هشدار!
آفتاب‌‌نیوز : از اين‌رو هرگونه رهاسازي اينگونه ماهيان در آب‌هاي طبيعي كاري است غيرعاقلانه و مي‌بايست از انجام آن به هر شكلي پرهيز نمود. شايد لازم به توضيح باشد كه ماهيان قرمز پرورشي گونه طبيعي نيستند بلكه از طريق دورگه‌گيري و دستكاري‌هاي ژنتيك به وجود آمده‌اند. هم از اين‌رو، نه تنها جايگاهي در چرخه زيستي و زنجيره غذايي اكوسيستم هاي طبيعي آبي كشورمان ندارند، بلكه به دليل مقاوم بودن در برابر بيماري‌ها و انگل‌هاي موجود در آب و همچنين تغييرات محيطي، به عنوان ميزبان، امكان انتقال انواع بيماري‌ها و انگل ها را به گونه‌هاي طبيعي با ارزش، افزايش مي‌دهند. ضمن آنكه، اينگونه ماهيان پرورشي، بسيار پرخورند و در زيستگاه‌هاي طبيعي آبي، منابع غذايي گونه‌هاي طبيعي با ارزش را تهي مي‌سازند و با ايجاد رقابت غذايي ناسالم، گونه‌هاي بومي را از دسترسي به منابع غذايي محروم مي‌كنند. و بدين ترتيب، باعث حذف گونه‌هاي با ارزش طبيعي كشورمان مي‌گردند، در حالي كه خود داراي ارزش اكولوژيك يا اقتصادي قابل توجهي نيستند.

اميدوارم با نشر اين مطلب، مردم عزيزمان آگاهي لازم را بيابند و از رهاسازي ماهيان زينتي و پرورشي كه در ايام فرخنده عيد نوروز جهت تزئين سفره پربركت هفت‌سين و يا هرگونه مصارف ديگر خريداري نموده‌اند، در زيستگاه‌هاي آبي طبيعي اطراف شهر خود و يا هر زيستگاه طبيعي آبي ديگري جداً پرهيز نمايند.

رهاسازي آنها در حوض‌ها و يا استخرهايي كه هيچگونه ارتباطي با رودخانه‌ها، تالاب‌ها، درياچه‌ها و يا آب‌هاي ساحلي نداشته باشد، اشكالي نخواهد داشت.


بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین