کد خبر: ۲۸۸۷۴۹
تاریخ انتشار : ۲۸ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۱:۲۱
معاون اول رییس جمهوری خبر داد:
معاون اول رییس جمهوری گفت: دولت تدبیر و امید با فعالیت های اقتصادی مختلف موفق شد پس از 18 ماه نرخ تورم را از بیش از 40 درصد به 16 درصد کاهش دهد بدون اینکه از نظر پولی و بانکی به صورت انقباضی عمل کند.
آفتاب‌‌نیوز : به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری روز پنجشنبه در مراسم بهره برداری از سیستم کنترل اتوماتیک قطار در مسیر تهران مشهد افزود: در سال 93 حجم مبادلات تجاری کشور به بیش از 150 میلیارد دلار رسید و با برنامه ریزی های دقیق درصددیم روند رشد اقتصادی کشور در سال 94 نیز افزایش یابد.

وی گفت:خوشبختانه در سال 93 طرح های مهم اقتصادی با استفاده از منابع فاینانس خارجی به مرحله اجرا رسید به طوریکه در سال جاری 18 میلیارد دلار فاینانس مالی تنها با کشور چین داشتیم که برای آنها گشایش اعتبار شده است.

جهانگیری افزود: معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه در سال جاری خوشبختانه بودجه عمرانی کشور رشد قابل توجهی یافت افزود: در سال 93 سی هزار میلیارد تومان برای انجام پروژه های عمرانی اختصاص یافت درحالیکه مبنای برنامه ریزی ما چهل هزار میلیارد تومان بود که به علت کاهش قیمت نفت نتوانستیم به آن دست پیدا کنیم.

وی افزود: خوشبختانه طی دو سالی که رشد اقتصادی کشور منفی بود موفق شدیم با انجام برنامه ریزی های دقیق اقتصادی، رشد اقتصادی کشور را ارتقا دهیم به طوریکه طی 9 ماهه سال جاری، رشد اقتصادی کشور به 3.6 درصد رسید و پیش بینی می کنیم در کل سال 93 رشد اقتصادی کشور به سه درصد برسد.

معاون اول رییس جمهوری بر حمایت از تولید و رقابت بخش خصوصی در اقتصاد ملی تاکید کرد و گفت: با اجرایی شدن لایحه حمایت از تولید که اکنون در شورای نگهبان است پس از روند اصلاح و قانون شدن آن، موانع تولید در کشور به تدریج برطرف شود تا بتوانیم در سال 94 با برنامه ریزی مناسب شاهد رونق اقتصادی کشور باشیم.

جهانگیری با بیان اینکه دولت تدبیر و امید در نظر دارد در سال 94 برنامه قانونمند جدیدی را تدوین و به اجرا بگذارد گفت: این قانون به غیر از قانون برنامه توسعه کشور است و دولت در این قانون، هم از نظر شکلی و هم از نظر محتوا با جامع نگری بسیاری از مشکلات کشور را از جمله آب، محیط زیست و مسائل منطقه ای و توسعه شبکه حمل و نقل ریلی را بیش از پیش مورد توجه قرار خواهد داد.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: درحالیکه جمعیت در غرب و مرکز کشور متمرکز است سواحل مکران ما در دریای عمان، خالی از سکنه است و ما سعی خواهیم کرد با اعمال برنامه های مهم توسعه ای، سواحل خود را به مرکز فعالیت های اقتصادی تبدیل کنیم.

وی تاکید کرد: توسعه سواحل ایران سبب خواهد شد کشورهای شمالی نیز از این وضعیت بهره مند شوند و ایران می تواند با همکاری کشورهای همسایه این مناطق را به عنوان کانون اصلی توسعه بندری و شبکه حمل و نقل ریلی تبدیل کند.

جهانگیری همچنین بر استفاده از ظرفیت های موجود در حوزه های مختلف شبکه حمل و نقل و افزایش بهره وری در تولید تاکید کرد و اظهار داشت: در حالیکه بهره وری در تولید و سرمایه گذاری، پایین است باید از آن حداکثر استفاده را ببریم تا با ارتقای بهره وری، اقتصاد ملی کشور بتواند با برنامه ریزی های دقیق هوشمند علمی به رشد و تعالی برسد.

وی تصریح کرد: با بهره برداری از سیستم کنترل اتوماتیک قطار در مسیر تهران به مشهد ظرفیت جابجایی بار و مسافر در این مسیر به دو و نیم تا سه برابر افزایش می یابد و این نمونه ای از برنامه ریزی دیقیق هوشمند علمی در عرصه شبکه حمل و نقل ریلی است.

وی خواستار تلاش های زیادی برای توسعه دولت الکترونیک شد و افزود: جهت گیری دولت همواره بر توسعه الکترونیکی استوار بوده است به طوریکه در سطح ملی همه مردم بتوانند با موبایل کارهای خود را انجام دهند.

جهانگیری اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از نظر علمی، از توانمندی های زیادی برخوردار است و دانشمندان ایران علاوه بر انرژی هسته ای در تمام علوم روز دنیا به ظرفیت های بسیار بالایی رسیده اند طوریکه در سطح بین المللی از اعتبار بالایی برخوردار شدیم.

وی اظهار داشت: هنوز هم در بنادر کشور، بیشتر حمل و نقل بار با استفاده از شیکه حمل و نقل جاده ای انجام می شود و باید با تکمیل زیرساخت های مورد نیاز، این مساله به شبکه حمل و نقل ریلی منتقل شود.

وی گفت: برای توسعه شبکه حمل و نقل ریلی نیازمند سرمایه گذاری در حوزه خرید واگن و لوکوموتیو هستیم و بخش خصوصی می تواند با اعمال تسهیلات اعتباری، فعالیت خود را در این بخش گسترش دهد.

وی اظهار داشت: اعمال تخفیف های مناسب در استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی برای خرید واگن و لوکوموتیو سبب خواهد شد سرمایه های زیادی در حوزه شبکه حمل و نقل ریلی انجام شود و این باعث افزایش ناوگان و توسعه شبکه ریلی کشور خواهد شد.

وی بر ضرورت برقی شدن مسیر تهران مشهد در شبکه حمل و نقل ریلی تاکید کرد و افزود: در نطر داشتیم برای برقی شدن این مسیر از فاینانس چینی اعتباری برای این پروژه استفاده شود و انتظار داریم تا نیمه اول سال 94 مساله تامین اعتبار این پروژه برطرف شود ضمن اینکه با اتصال خط آهن چابهار - زاهدان به مشهد، جمهوری اسلامی ایران می تواند نقش خود را در بین کشورهای منطقه به خوبی ایفا کند.

وی بر نقش ایران در حوزه های بین المللی و منطقه ای اشاره کرد و گفت: ایران در حل بسیاری از مشکلات منطقه ای و بین المللی نقش مهمی ایفا می کند و هم اکنون در صحنه های بین المللی هرگونه ایران هراسی به شکست انجامیده است

جهانگیری تصریح کرد: هم اکنون جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور متمدن در حل مسائل منطقه ای بخصوص در حل مسائل تروریستی ایفای نقش می کند و امیدواریم با همت ملت بزرگ ایران این روند بیش از پیش تقویت شود.

معاون اول رییس جمهوری در پایان این مراسم ضمن تبریک سال جدید ابراز امیدواری کرد سال 94 از هر لحاظ سال خوبی برای ملت ایران باشد تا پیشرفت کشور با سرعت بیشتری دنبال شود.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین