کد خبر: ۲۹۰۰۲۳
تاریخ انتشار : ۱۰ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۷:۳۶
انگار صدای تک تیرها و برنوها ،صدای شیهه اسب ها و صدای همهمه یک قیام ،هنوز از دل کوههای بختیاری به گوش می رسد.
آفتاب‌‌نیوز :
انقلاب مشروطه بخشی از تاریخ معاصر ایران است که قوم بختیاری نیز در این جنبش، نقش آفرینی کرد و بخشی از سرآغاز قیام علیه استبداد قاجار ، از دامنه کوههای بختیاری رخ داد.

جاذبه های چهارمحال و بختیاری به دو بخش تاریخی و طبیعی تقسیم می شود، که قدمت برخی از جاذبه های تاریخی آن به دوران معاصر بر می گردد. 

مردم چهارمحال و بختیاری در خلق حماسه های تاریخی همیشه نقش آفرین بوده اند که در انقلاب مشروطه و انقلاب اسلامی ایران، نیز نقش پررنگی داشته اند.

اما در این بین کتیبه های انقلاب مشروطه در روستای ده چشمه شهرستان فارسان ،شاید یکی از سیاسی ترین جاذبه های گردشگری معاصر ایران باشد. 

دو اثر به جایی مانده از انقلاب مشروطه در این استان اکنون به عنوان جاذبه های گردشگری در نوروز مورد استقبال مسافران قرار گرفته است.

کتیبه های پیرغار در روستای ده چشمه و قلعه سردار اسعد بختیاری در شهر جونقان از مهمترین آثار به جایی مانده از انقلاب مشروطه می باشد.

انقلاب مشروطه در دوره مظفرالدین شاه قاجار و سپس در دوره محمدعلی شاه قاجار برای تبدیل حکومت استبدادی به حکومت مشروطه رخ داد که در نهایت به تشکیل مجلس شورای ملی و تصویب نخستین قانون اساسی ایران انجامید.

در این انقلاب که حدود سالهای 1285به مدت هفت سال در ایران با حوادث مختلفی همراه بود،سردار اسعد و بی بی مریم به همراه عشایر بختیاری در آن نقش آفرینی کردند.

قلعه سردار اسعد بختیاری یا قلعه مشروطه، مربوط به دوران قارجار در شهر جونقان است که در 1356 با شماره 1548 به عنوان یک اثر تاریخی ثبت ملی شد.

کاخ قلعه سردار اسعد بختیاری شهرت خود را مدیون مشروطه خواهان است که بخشی از قیام بختیاری ها در انقلاب مشروطه در این کاخ قلعه شکل گرفت. 

زمانی این کاخ قلعه دارای محوطه ای وسیع بود، ولی به مرور زمان به دلیل وضعیت تدافعی این قلعه حالت دفاعی به خود گرفت و محوطه این قلعه کوچک شد.

زمانی که علیقلی خان سردار اسعد، زمامداری ایل بختیاری را بر عهده داشت، این قلعه را در دو طبقه با خشت و نمای آجر ، ملات گچ و خاک و هنرهای حجاری گچبری، آیینه کاری و نقاشی احداث کرد. 

اما یکی از سیاسی ترین جاذبه های گردشگری، کتیبه های مشروطه خواهان در شهرستان فارسان است که در تاریخ معاصر بارها به آن اشاره شده است.

مشروطه خواهان پس از فتح پایتخت،در راه بازگشت در روستای ده چشمه دو کتیبه فتح تهران را به یادگار گذاشتند که اکنون این کتیبه ها جاذبه های گردشگری است.

روستای ده چشمه شهرستان فارسان یکی از روستاهای دیدنی است، که سنگ نوشته های انقلاب مشروطه در دوران قاجار را در خود نهفته دارد و سندی از حرکتهای صورت گرفته مردم این منطقه در انقلاب مشروطه محسوب می شود. 

این روستا دارای جاذبه های گردشگری از جمله سنگ نوشته های مشروطه است که در کنار غاری به نام پیر غار و چشمه و آبشاری زیبا با طبیعت بکر و منحصر بفردی قرار دارد. 

در تاریخ معاصر چهارمحال و بختیاری، سنگ نوشته های دوره مشروطیت در استان، ماندگارترین سند سنگی این دوران است که مورد توجه گردشگران قرار دارد. 

مجموع سنگ نوشته های پیرغار در روستای ده چشمه شهرستان فارسان، تنها سند سنگی مشروطه دوم در ایران است. 

این مجموعه سنگی به دستور حاج خسرو خان سردار ظفر بختیاری ، حاج علی قلی خان سردار اسعد دوم بختیاری و جعفر قلی خان سردار اسعد سوم بختیاری، مقارن با جنگ جهانی اول روی یک تخته سنگ در کوهپایه ای از رشته کوه زاگرس جاودان شد. 

مجموعه سنگ نوشته مشروطه پیرغار، شرح فعالیت مجاهدین چهارمحال و بختیاری در مبارزه با استبداد محمدعلی شاه قاجار است. 

این سنگ نوشته ها علاوه بر شرح وقایع مربوط به فتح اصفهان و تهران و همراهی مجاهدان چهارمحال و بختیاری با نهضت مشروطه خواه روحانیت اصفهان به رهبری آیت الله نورالله اصفهانی، مبین جریانهای فکری سیاسی و اجتماعی حاکم بر جنوب غربی ایران مقارن با اعاده مشروطه دوم و سقوط استبداد صغیر است. 

مجموعه سنگ نوشته های مشروطه پیرغار مشتمل بر چهار قطعه بر روی زمینه سنگ سیسیلی به خط نستعلیق نگارش شده است. 

این سنگ نوشته ها بیانگر عدالت خواهی مردم چهارمحال و بختیاری و اعاده مشروطه دوم متعلق به یکصد سال پیش است که مشروطه خواهان چهارمحال و بختیاری از مسیرهای دزک، جونقان ، دهکرد (شهرکرد فعلی)، شهرک، وانان، چالشتر، فردانبه و فارسان تحت فرماندهی ابراهیم خان ضرغام السلطنه برای پیوستن به روحانیت مشروطه خواه به سمت اصفهان حرکت کردند. 

این حرکت عدالتخواهانه و مشروطه خواهانه با رمز علی علیه السلام و لااله الالله محمد رسول الله (ص) آغاز شد و پس از الحاق به روحانیت اصفهان، محور حرکت برای فتح پایتخت قرار گرفت. 

عضو شورای اسلامی ده چشمه می گوید:این سنگ نوشته ها

یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری در شهرستان فارسان برای مسافران نوروزی است.

'شهاب فدایی فر ' روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: مجموعه گردشگری پیرغار هر ساله در بهار،میزبان هزاران نفر از گردشگران نوروزی است.

به گفته وی،مرمت و بازسازی این منطقه ضروری است و امید است با اختصاص اعتبار ،این مجموعه گردشگری توسعه یابد و بازسازی شود.

به گزارش ایرنا، سنگ نوشته های مشروطه خواهی چهارمحال و بختیاری در روستای ده چشمه از توابع شهرستان فارسان در 39کیلومتری مرکز استان واقع شده و به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری این استان است. 

گردشگران نوروزی می توانند پس از عبور از شهرکرد و جاذبه های دیدنی مسیر به شهرستان فارسان و این سنگ نبشه برسند و سپس از قلعه سردار اسعد یکی دیگر از جاذبه های انقلاب مشروطه در 44کیلومتری مرکز استان دیدن کنند. 

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین