کد خبر: ۲۹۰۴۵۱
تاریخ انتشار : ۱۵ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۹
تفاهم ایران و 1+5 بر سر راهکارهای حل موضوع هسته‌ای و برخی واکنش‌ها به آن، در کنار خبرها، یادداشت‌ها و تحلیل‌های جدی، به موضوع خوبی برای طنزپردازان تبدیل شده است.
آفتاب‌‌نیوز :
روزنامه قانون در ضمیمه بی‌قانون امروز، در مطلب طنزی به قلم آیدین سیارسریع آورده است:

خیلی خوشحالیم که سال نو را با اخبار توافق هسته‌ای آغاز می‌کنیم. سال‌ها بود آن دوست بهاری‌مان اول سال می‌آمد و می‌گفت غرب رو به نابودی است. ما هم همین طور که تخمه می‌خوردیم منتظر بودیم غرب نابود شود ولی متأسفانه اتفاقی نمی‌افتاد. امسال هم واقعاً راضی به زحمت نبودیم، به حدی از قناعت رسیده بودیم که اگر خبری هم در کشور نمی‌شد دست مسئولان را می‌بوسیدیم ولی دیگه دوستان زحمت کشیدند به تفاهم سیاسی رسیدند و ما را شرمنده کردند.

سیزدهم فروردین بیانیه مشترکی بین ایران و کشورهای 1+5 قرائت شد که در آن دو طرف به راه‌حل‌های مشترکی رسیدند و قرار شده تحریم‌های هسته‌ای برچیده شود. در ادامه، واکنش‌های شخصیت‌های مختلف را به این توافق خواهیم خواند:

محمود احمدی‌نژاد (با دیدن خوشحالی مردم در خیابان‌ها): شما دیگه خیلی بی‌جنبه‌این. من سال 84 دولت رو تو همین وضع گرفتم ولی دیگه اینطوری هم خوشحالی نکردم.

سعید جلیلی: متأسفانه حق استفاده صلح‌آمیز از پاورپوینت برای نشان دادن حقانیتمان با رسم شکل به رسمیت شناخته نشده و این موضوع نگران‌کننده است.

بابک زنجانی: من هم از داخل زندان امیدوارم تحریم‌های ظالمانه هرچه زودتر لغو بشه و تحریم‌های عادلانه به جاش قرار بگیره.

استاد مسلم روزنامه‌نگاری: به گواهی صدها سند غیرقابل انکار و به گفته سناتور میکی ماوس نماینده جمهوریخواه کنگره آمریکا و همچنین به گزارش سایت روان‌نویس، هیچکدام از تحریم‌ها برداشته نخواهد شد. در واقع ما اسب بالدار دادیم و یه موز خالدار برداشتیم ...

عربستان سعودی: حمله کنم یا نکنم / آخر ماجرا رسید / بمب بزنم یا نزنم / قصه به انتها رسید ... یا حبیبی ... آی!

وزیر امور خارجه چین: این دور از مذاکرات هسته‌ای دستاوردهای خوبی داشت. البته من هنوز به صددرصد آمادگی نرسیده‌ام ولی امیدوارم در خلال تدوین متن توافقنامه به آمادگی کامل برسم و ایشالا با دعای خیر مردم چین تا سه ماه آینده رکورد دوی صدمتر جهان رو جا به جا می‌کنم. من به همه جوانان، مذاکرات و دوش آب سرد را توصیه می‌کنم، مذاکرات دشمن اعتیاد است و موجب افزایش طول عمر می‌شود.

صداوسیما (شبکه خبر): یک پاندای نازا در سنگاپور با کمک یک زرافه توانست بعد از سال‌ها دارای فرزند شود. این زوج موفق که نام توله خود را پاندافه گذاشته‌اند موجب شگفتی زیست‌شناسان و دانشمندان سنگاپوری شده‌اند. در همین لحظه گویا تفاهم هسته‌ای هم صورت گرفته است که حالا زیاد مهم نیست. مسأله نگران‌کننده اینجاست که سازمان آمار سنگاپور اعلام کرده است بیش از دو هزار پاندای نازا در این کشور زندگی می‌کنند. توجه‌تان را به خبر بعدی جلب می‌کنم. هفتاد درصد مردم در غرب به دلیل بحران اقتصادی دچار نازایی شده‌اند و سازمان نازا قصد دارد با مخفی نگه داشتن این جمعیت طی برنامه‌ای آنها را به مریخ ارسال کند ...

شهروند زیاده‌خواه: من دیروز رفتم خیابون، هیچ‌جا مک دونالد پیدا نکردم. مگه توافق نشده؟

اداره آتش‌نشانی آمریکا: مأموران ما با فعالیت شبانه‌روزی و تلاشی چند برابر از دیشب در حال اطفای حریق مواضع جمهوریخواهان هستند ولی میزان آتش‌سوزی به حدی بالاست که کنترل وضعیت از دست ما خارج شده است. فعلاً تو همون کنگره بنشینید تو تشت یخ تا مأموران ما برسند.

به گزارش ایسنا، این روزنامه همچنین شعری طنز به قلم مسعود مرعشی و علی هدیه‌لو منتشر کرده است:

دل می‌رود ز دستم دلواپسان؛ خدا را

دردا که این توافق خواهد شد آشکارا

دلواپسان جدایند از کاسبان تحریم

فرق است بین تاشکند با حومه بخارا

از کاسبان تحریم در محفلی شنیدم

اینطور می‌سرودند با اتفاق آرا:

«از کسب و کار تحریم در حال انفصالیم

ای باد شرطه نو کن آن قطعنامه‌ها را»

در روزگار محمود بردیم ره به مقصود

عباس(1)، جان مسعود، ضایع نکن تو ما را

ای صاحب وزارت، ول کن تو این حقارت

بگذار توی تحریم این خلق خودکفا را

ده روز دور گردون، «موگرینی» است و «اشتون»

پس، از ادامه بحث معذور دار ما را

آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است

با روسیه توافق، با دیگران مدارا

مغشوش از این هیاهو، ما و نتانیاهو

پوشیده زار و مغموم، پیراهن عزا را

محمود جان کجایی، این عده را (سه نقطه)!

گلواژه‌ای سرایی، برهم زنی فضا را

گویا که سخت و مشکل، شد پیشرفت حاصل

این آخرین پیام است: ول کن تو ماجرا را

(1): عباس عراقچی
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین