کد خبر: ۲۹۰۶۳۰
تاریخ انتشار : ۱۶ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۷
تعداد نظرات: ۱ نظر
وی گفت : با کاهش وابستگی بودجه دولت و اقتصاد کشور به نفت از شرایط موجود ،باید بیشترین بهره برداری را داشته باشیم .
آفتاب‌‌نیوز : وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به ادامه روند کاهش نرخ تورم گفت : رسیدن به نرخ تورم تک رقمی در دستور کار دولت است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، علی طیب نیا افزود: سیاست کلی در خصوص کنترل تورم ادامه خواهد داشت و با التزام به انضباط مالی این هدف دست یافتنی است.

به گفته طیب نیا، برای رسیدن به رشد اقتصادی و اجرای مجموعه سیاست های دولت ، مرحله نخست روند نزولی تورم ادامه پیدا می کند و در آینده ای نه چندان دور شاهد نرخ تورم تک رقمی خواهیم بود.

وی با بیان اینکه پارسال برای تورم 25 درصدی برنامه ریزی کرده بودیم افزود ، این میزان به 20

درصد تعدیل شد و در نهایت به نرخ تورم 15 درصدی در پایان سال رسیدیم.

همچنین شاخص بهای تولید کننده که یک «پیش نگر» است نسبت به تورم و وضعیت شاخص بهای کالاهای مصرفی به کمترین میزان در  سال های اخیر رسیده است.

طیب نیاگفت : آمار بهمن 93 نشان می دهد ،تورم تولید کننده ، منفی 8 دهم درصد  و کمترین میزان در شش سال اخیر  است و در ماه های آتی باید ادامه کاهش نرخ تورم را شاهد باشیم.

وی افزود : کاهش نرخ تورم ، به معنای کاهش قیمت ها نیست بلکه به این معناست که قیمت ها با سرعت کمتری افزایش پیدا می کند و ما بنا داریم با اجرای سیاست های یاد شده به تورم تک رقمی برسیم.

طیب نیا درباره رشد اقتصادی هم گفت : وقتی سه فصل متوالی رشد اقتصاد مثبت بوده و تولید افزایش پیدا کرده است ،‌ به این معناست که در 9 ماه سال 93 نسبت به مدت مشابه سال 92 تولید بیشتری صورت گرفته است ، اما هنوز به حداکثر تولید در سال 90 نرسیده ایم و با توجه به حرکت رو به عقب اقتصاد باید تلاش کنیم تا این عقبگرد را جبران کنیم و به بیشترین تولید و درآمد قبلی برسیم و برای رسیدن به این هدف باید به دنبال رشد جدید و افزایش درآمد سرانه و تولید واقعی در جامعه باشیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود :در یک سال گذشته و در شرایطی که تحریم ها هنوز ادامه دارد ،به رشد اقتصادی مثبت رسیدیم ، تورم کاهش یافت و در بازار ارز و سایر بازارها ثبات و آرامش حاکم شد که در کمتر کشوری اتفاق می افتد.

وی گفت: در شش ماه نخست سال 93 ، رشد اقتادی چهار درصد مثبت بود و در سه ماهه سوم نیز بر اساس آمار مقدماتی ، مرکز آمار ایران ، رشد مثبت است و بانک مرکزی نیز تاکنون رشد برخی از بخش ها غیر از خدمات را مثبت ارزیابی کرده است و در مجموع پارسال رشد اقتصادی مثبت بود.

طیب نیا با اشاره به کاهش قیمت نفت نیز اظهار داشت: با تجدیدنظر به برنامه ها باید تلاش کنیم بودجه دولت را مدیریت کنیم و در بعد هزینه ها، انقباض و مدیریت هزینه های جاری و واگذاری طرح های عمرانی به بخش خصوصی و بخش غیر دولتی در دستور کار دولت است . همچنین در حوزه درآمدها نیز باید بیشتر بر درآمدهای پایدار و پاک مثل درآمدهای مالیاتی یا درآمدهایی که دولت از فعالیت های اقتصادی کسب می کند ، متکی باشیم ، مانند درآمد های گمرکی که در سال 93 رشد قابل توجهی داشت.

وی گفت : با کاهش وابستگی بودجه دولت و اقتصاد کشور به نفت از شرایط موجود ،باید بیشترین بهره برداری را داشته باشیم .

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به با روند مثبت مذاکرات ایران و 1+5 و احتمال برداشته شدن تحریم ها نیز گفت: با توجه به امکان افزایش درآمدهای نفتی ، امکان استفاده از منابع مالی بین المللی، و دسترسی به ذخایر ارزی خارج از کشور،‌ استفاده بهینه از درآمدهای نفتی در دستور کار دولت است .

طیب نیا افزود: در گذشته در شرایط گشایش درآمدهای ارزی ، وابستگی اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی تشدید پیدا کرد و این اتفاقی است که باید از آن جلوگیری کرد و با هدایت منابع اضافی به سمت صندوق توسعه ملی و صندوق توسعه ملی ، سرمایه گذاری های مولد در بخش خصوصی را افزایش داد.

وی با اشاره به رونق اقتصادی در سال 93 که بیشتر در بنگاه های بزرگ اقتصادی اتفاق افتاد ، اظهار داشت : امیدواریم در سال 94 نیز شاهد رونق عمومی اقتصاد کشور در بخش های تولیدی  صنایع کوچک و متوسط و کسب و کارهای کوچک و متوسط باشیم.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۶
0
0
کاش وزیر اقتصاد میگفت اب برق گاز کرایه حمل ونقل گوشت و مرغ میوه ولبنیات نان و برنج و دهها قلم کالای اساسی و مورد نیاز ضروری خانواده ها که افزایش حداقل 20 درصد و حداکثر الله اعلم چه درصدی را در سبد محاسبه تورم بخود اختصاص داده است که ایشان که معتقد به حصول تورم یک رقمی است کاش وزیر محترم چیزی نمی گفت که این گفتنش نمکی بر زخم مردمی است که تورم خیلی بالا تر از 20 درصد نشتر به جانشان میزند ( در خاتمه یک سوال از گردانندهگان عزیز سایت ایا این حرف وزیر را شما بین خود و خدا تایید میکنید ایا در گذران معاشتان کم تورمی را احساس میکنید یا خیر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین