کد خبر: ۲۹۰۸۱۸
تاریخ انتشار : ۱۷ فروردين ۱۳۹۴ - ۲۰:۲۶
انفجار سال ۱۹۸۳ در پایگاه نیروی دریایی آمریکا در بیروت ۲۴۱ سرباز آمریکایی را به کام مرگ کشاند. این سربازان بخشی از نیروهای بین‌المللی حافظ صلح در لبنان بودند. ایران هرگونه مداخله در این حادثه را رد کرده است.
آفتاب‌‌نیوز :
دیوان عالی آمریکا از دولت این کشور خواست درباره درخواست بانک مرکزی ایران برای تجدید نظر در محکومیت ادعایی در بمب‌گذاری مقر تفنگداران دریایی آمریکا در سال ۱۹۸۳ اظهارنظر کند.

به گزارش فارس، «دیوان عالی آمریکا» روز دوشنبه از باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا خواست درخواست تجدید نظر بانک مرکزی ایران را بررسی و اعلام کند آیا مبلغ ۱.۷۵ میلیارد دلار به قربانیان «بمب‌گذاری مقر تفنگداران دریایی آمریکا» در سال ۱۹۸۳ پرداخت شود یا خیر. 

به گزارش رویترز، دیوان عالی آمریکا در حکم مختصری اعلام کرده خواستار شنیدن نظر دولت در این باره است که آیا ۹ قاضی این پرونده باید درخواست تجدید نظر بانک مرکزی ایران را بررسی کنند یا خیر.

در صورتی که دادگاه مورد نظر از بررسی درخواست تجدید نظر خودداری کند این مبلغ به قربانیان حادثه مورد نظر پرداخت خواهد شد.

انفجار سال ۱۹۸۳ در پایگاه نیروی دریایی آمریکا در بیروت ۲۴۱ سرباز آمریکایی را به کام مرگ کشاند. این سربازان بخشی از نیروهای بین‌المللی حافظ صلح در لبنان بودند. ایران هرگونه مداخله در این حادثه را رد کرده است.

ایالات متحده آمریکا و فرانسه به رغم این جنبش حزب‌الله و ایران را به دست داشتن در این حادثه متهم کرده‌اند و به همین دلیل بازماندگان قربانیان آمریکایی این بمب‌‌گذاری‌ها خواستار پرداخت غرامت از سوی جمهوری اسلامی ایران شدند.

یک دادگاه در نیویورک تیرماه سال گدشته با رد درخواست بانک مرکزی ایران دستور داده بود یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار اموال ایران میان خانواده های آمریکایی که از جمله در بمبگذاری سال ۱۹۸۳ در بیروت کشته شده اند توزیع شود.

پرونده تازه در سال ۲۰۱۰ به جریان افتاد زمانی که خانواده های قربانیان بمبگذاری بیروت متوجه شدند اموال مرتبط با بانک مرکزی ایران در حسابی در «سیتی بانک» نیویورک نگهداری می‌شود.

در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۳ دادگاهی فدرال در نیویورک تحت نظر قاضی «کاترین فارست» به نفع خانواده‌های قربانیان رای داد.

بانک مرکزی ایران همان سال درخواست تجدید نظر و استدلال کرد که این حکم ناقض تعهدات آمریکا براساس معاهده ۱۹۵۵ با ایران است. بانک مرکزی پس از رد این تجدید نظر سپس به دیوان عالی آمریکا رجوع کرد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین